Hür Teşebbüs Öğretmenleri MEB Yetkilileriyle Görüştü: “Taban Aylık Talebinin Hayata Geçirilmesini İstedik.

DİLAN KUTLU

Ankara’da açmak istedikleri matbuat açıklamasına cevaz verilmeyen ve polisin anif müdahalesiyle karşılaşan özel sektör öğretmenleri, bugün Milli Yetişek Bakanlığı (MEB) yetkilileriyle görüştü. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Başkanı Erdal Edebali, “Üstünde durduğumuz molekül, aya aylık talebiydi. Bunun illet ağır acil aynı ülkü olduğunu tabir ettik. Iktisadi koşullardan kaynaklı, anlaşılan sürekli sözleşmelerden kaynaklı aya maaş talebinin hayata geçirilmesini anlatım ettik. Onların önerileri oldu. O dahi şuydu; ‘Siz tıpkısı tabir hazırlayın, bu raporu buraya getirin, tığ bu raporu değerlendirelim. Henüz bilahare bunun siyasi dayanak üzerinden şüphesiz ilerleyeceğini bir görelim'” dedi.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’na örgen öğretmenlerin dün MEB önünde açmak istedikleri basın açıklamasına cevaz verilmemişti. Polis, matbuat açıklamasını Olgunlar Sokak’taki Madenci anıtı uğrunda ika kararı düz öğretmenlere biber gazıyla engelleme etmiş ve çok sayıda hoca gözaltına alınmıştı.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası yöneticileri, bugün Milli Yetişek Bakanı Yardımcısı Nazif Yılmaz ve Hususi Tedrisat Kurumları Genel Müdürü Ömer İnan ile görüştü. MEB’deki toplantıya, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Başkanı Erdal Edebali ile sendikanın umumi heyet üyeleri katıldı.

Hür Teşebbüs Öğretmenleri Sendikası Başkanı Erdal Edebali, toplantının peşi sıra ZÜMRÜDÜANKA Bilgi Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Hoca sendikası namına, Milli Yetişek’den gelen kâm doğrultusunda, Milli Eğitim Bilimi Icra Vekili Yardımcısı Nazif Yılmaz, Hususi Öğretim Kurumları Umumi Müdürü Ömer İnan’ın katıldığı, sendikamızın 9 şahsiyet idare kurulundan oluşan tıpkı ekiple görüşme gerçekleştirdik. Görüşmeye hastalık olan madde, evvel Ankara’da hususi tedris kurumu emekçilerinin zat taleplerini dile getiren kararlılığıydı.

“‘RAPOR GETİRİN, DEĞERLENDİRELİM’ DENDİ”

Üzerinde durduğumuz öz, ayak tabanı aylık talebiydi. Bunun bozukluk yanık ivedi tıpkı ülkü olduğunu rapor ettik. Kazançlı koşullardan kaynaklı, belli kesiksiz sözleşmelerden kaynaklı ayak tabanı mahiye talebinin hayata geçirilmesini ifade ettik. Onların önerileri oldu. O bile şuydu, ‘Siz ayrımsız rapor hazırlayın, bu raporu buraya getirin, tığ bu raporu değerlendirelim. Henüz sonradan bunun siyasi mesnet üzerinden bittabi ilerleyeceğini aynı görelim’. Biz, aya maaş talebinin bürokratik benzeri sürece ihtiyacı olmadığını, serian hayata geçirilebileceğini, öğretmenin minimal ücretle çalıştırılmaması gerektiğini, bunun Milli Yetişek Bakanlığı’nın ayrımsız eğitim bilimi politikası olduğunu, bu eğitim bilimi politikasının olduğunu patron derneklerinin ne düşündüğüne gerekseme duymadan, onların birlikte şayet hususi çalım yazmak istiyorlar ise buna adapte olmak zorunda olduklarını anlatım edecek şekilde derhal aynı ayak tabanı maaşı talebinin hayata geçirilmesini istedik. Cumhurbaşkanlığı’na, Meclis’e, derhal karşılanması gereken bire bir istek namına Milli Yetişek Bakanlığı’nın müstelzim adımları atması gerektiğini söyledik. Sendika olarak taleplerimiz o kadar gerçek ki çok koca tıpkısı alanda, eğitim alanında öğretmenin sahip çıktığı talepler, kamuoyunun desteğiyle kıymet bulabiliyor. Bugüne büyüklüğünde hususi tedris kurumlarında çalışan yetişek emekçilerinin talepleri görmezden gelindi. Tığ, bu uğraş anlayışımıza yine bitmeme edeceğiz.

“BAKANLIĞI ZORLAYACAĞIZ”

Bakanlığa şurası sorduk; dedik kim ‘Biz bu toplantıdan şu sonucu çıkartabilir miyiz? Hususi tedris kurumlarında etkin öğretmenlerin taban mahiye hakkının geçmiş ayağı olarak bu toplantıyı gösterebilir miyiz’ diyerek sorduk. Kendileri ‘Böyle demeyelim, karşılıklı namına tığ sizi dinledik, sizi ve sendikayı muhatap adına gördük. Bunu sürece bırakalım’ dediler. Tığ, hissettiğimiz baskı gereği Bakanlığa bu raporu hazırlayacağız. Ancak benzeri zamanda, bu süreci kira ödeyen, esas ihtiyaçlarını karşılamak zorunda mütezayit ve lacerem yaşayacağını şu an bilemeyen, açlık sınırı altında çalışan öğretmenlerin üstelik çabuk elde etmesi gerektiğini isteyerek Bakanlığı dahi bu konuda zorlayacağız.”Share: