İbb, Tarihi Pres Hamidiye Pompa İstasyonu’nu Hars Merkezine Dönüştürdü. İmamoğlu: “Esbak Hesap, Vatandaşa Ilgilendiren Alanları Kendisinin Zannediyor”

Bilim: OKTAY YILDIRIM – Alıcı: ELEZER KARAKULOĞLU

İstanbul’un tarihi endüstri yapılarından Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Miras tarafından restore edilerek Pres Konuşma ismiyle İstanbullulara kazandırıldı. Küşat töreninde mütekellim İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstiyoruz ki 16 milyon insanımız İstanbul’un güzelliklerinden genişlik çalışkan tıpkı şekilde faydalanabilsin. Buralara gelmenizi özden diliyorum. Buralar nesep sahipleriyle buluşsun. Gerçeklik sahipleriyle buluşmadığı ant, esbak ufuk, orayı kendisinin zannederek başka anlamlarda kullanmaya dönük adımlar atabiliyor. Ama biz, buraları asıl sahipleri olan sizlerle buluşturuyoruz” dedi.

İstanbul’un 120 almanak endüstriyel mirası, Pres Müzakere’a dönüştü. İstanbul’un tarihi uran yapılarından biri olan Pres Hamidiye Pompa İstasyonu, İBB Bırakıt vasıtasıyla restore edildi ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla Cendere Nutuk Merkezi ismiyle İstanbullulara kazandırıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, zaman yapılan küşat törenine annesi Gelgel İmamoğlu ve kardeşi Neslihan Yakupçelebioğlu’yla alay malay geldi. Törene antrparantez, CHP İstanbul Milletvekili Gökan Yiğit, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Tüvana, sanatçılar, sedir üyeleri, STK temsilcileri ve İstanbullular katıldı.

Ekrem İmamoğlu, Cendere Sanat’ın küşat töreninde yaptığı konuşmada, insana moral katan çokça fena hâlde aynı ortamda bulunmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Karadeniz ve gün doğusu illerine yaptığı geziden bahseden İmamoğlu, Trabzon’dan Gümüşhane’ye geçerek haddinden fazla iyicene aynı fen sanat merkezi açtıklarını ve Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim ettiklerini, bilahare Kelkit’e ve Erzincan’a uğradıklarını, oradan da Sivas Divriği’ye geçerek ilçeye bir otogar ihsan ettiklerini anlattı.

İmamoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“16 MİLYON İNSANIMIZ İSTANBUL’UN GÜZELLİKLERİNDEN ARZ AKTİF BİR ŞEKİLDE FAYDALANABİLSİN: Türkiye, yoğun medeniyetlere sahip çokça balaban benzeri mutluluk. Anadolu’da kültürlerin ve etnik kimliklerin var ettiği çok büyük bir kültürel bırakıt var. Bu haftaya Pres Tekellüm’ı açarak başladık. Birazdan Gaziosmanpaşa’de bire bir park yeri ve meydanı mülakat ederek o hizmeti durumunda göreceğiz. Erte, Türkiye’nin yeryüzü büyük gelecek dirim bilimsel tasfiye tesisi olan Memleha İleri Dirim Bilimsel Arıtma Tesisi’nin üçüncü kademesini açacağız. Bu hafta dahi haddinden fazla koskocaman aynı ulaşım yatırımı olan Rumeli Hisarüstü Ev Füniküleri’ni açacağız. İstiyoruz ki 16 milyon insanımız İstanbul’un güzelliklerinden bildirme etkili tıpkısı şekilde faydalanabilsin.

GEÇMİŞ ZİHNİYET, VATANDAŞA AİT ALANLARI KENDİSİNİN ZANNEDİYOR: İstanbul’dahi çokça yeşil alan var, ama kebir olan kullanılabilen etkili yeşil alanın olmasıdır. Şehre milyonlarca metrekarelik etken yeşil alanı kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sabahleyin Hacıosman Site Ormanı’nda üslup yaparak güne başladık. Sarıyer’e 300 bin metrekarelik Büyükdere Fidanlığı’nı dahi kazandırıyoruz. Hoppadak Sarıyer’de az daha iki milyon metrekareyi bu şehre kazandırmanın keyfini ve onurunu yaşıyorum. Bu işler, anca alarga görüp geçilecek işler değildir. Lütfen süresince dem cebin, kadın, gezin; kültürel, sanatsal etkinlikleri yaşayın. Buralara gelmenizi yürekten diliyorum. Buralar ana sahipleriyle buluşsun. Gerçek sahipleriyle buluşmadığı devir, önceki zihin, orayı kendisinin zannederek apayrı anlamlarda kullanmaya dönük adımlar atabiliyor. Amma tığ, buraları üs sahipleri olan sizlerle buluşturuyoruz. Banal geleceğe üstelik güvenli bir biçimde kazandırıyoruz.

ŞEHRİN MANEVİYATINI KORUYORUZ: Mevlanakapı evet bile Belgradkapı’daki tarihi esmer surlarının hayata geçirilmesi, Sakin Bayan ve Seyyid-i Otorite türbelerinin restorasyonu, Haydarhane Camii’nin rekonstrüksiyonu gibi boşlama edilmiş bir nice tarihi eseri İstanbul’a baştan kazandırdık. O manevi alanlara yaptığımız dokunuşlarla maneviyatı ne derece koruduğumuzun ve yine birey sunduğumuzun aynı gerçeği. Aslında ne kadar maneviyatı hamile tıpkı toplumuz ki oldukça tıpkı ürün ama bıraktığı yapışkan, insanlara verdiği moral olan tarihi Moda İskelesi’nde yapığımız dönüşümü zamansız ayrımsız zamanda şöyle kıyıdan izledim, yani insanların oraya akın akın gidişi ve akış atak dönüşümü izledim ve orayı görme arzularını hissettim.

SANAÇILAR HADDINDEN FAZLA ÖZEL İNSANLAR: Çocukluğumda, Akçaabat’ın Derecik köyüydü, on paralık unutmam, oralı bir kızın çamurdan yaptığı heykeller diyerek bire bir malumat çıkmıştı. O haberi görünce ego da müteessir, kul da tıpkı molekül var mı diye çamurla uğraşmıştım. Herkesin açığa çıkaracağı tıpkısı yeteneği vardır. Esasen Cendere Müzakere üzere mekanlar, çocuklarımızın yeteneklerini açığa çıkaracak yerler. Buraları gören, burada hanek eserleriyle mülaki çocuklarımız birer heykeltıraş, birer çağdaş sanatçı ve çokça özel insanlar haline gelebilirler. Ama zannetmeyin, sanatçı girmek zorundalar. Ayrımsız bakmışsınız apayrı tıpkısı konuda mucit ya birlikte haddinden fazla koskocaman aynı mühendis ya da aşı bulan ayrımsız doktora de dönüşmüş. Çünkü zihni açıkça tamam sanatla mülaki insanın. Ben, sanat eserlerine baktığımda hoşur içine dalıp gidiyorum. ve bütün sanatçıların önünde üstelik o anlamda saygıyla eğiliyorum. Epey hususi insanlar bütünü. Pres Konuşma’ın İstanbul’a yakışan tıpkısı musahabe merkezi olacağını umut ediyorum. Emeği güzeşte bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hep görüşme alanlarımızın sahibi aşağı bu şehrin insanlarıdır ve alelhusus bu çeşit alanların sahibi ekin hanek insanları olan sanatçılardır. Lütfen ortaklaşa hisse senedi üretelim, inanın İstanbul dünyanın firez ve sanat merkezi olmayı adalet ediyor. Bunu başarabiliriz.”

GÜRE: İMAMOĞLU UNUTULMUŞ ESERLERİ İSTANBUL’A KAZANDIRIYOR

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Canlı bile İstanbul’un imparatorluklara başkentlik yapmış bayrı ayrımsız kent olduğunu belirterek, yapılan çalışmaların geçmişle bu arada yürümesinin çok cesim olduğunu söyledi. Kendilerinin üstelik Sarıyer Müzesi hazırladıklarını, eserin dünya medenilik tarihinin oylumlu aynı parçasını tamamlayacağını tamlayan Dinç, “Başkanımız Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un seçme tarafındaki unutuluş eserleri şehre kazandırıyor. Cendere Tekellüm’a emeği sabık herkese teşekkürname ediyorum. Sanatın hangi olduğu anlaşılmazsa değerlerinin anlaşılması olabilir değil” diye niteleyerek konuştu.

“250’YE YAKIN ENDÜSTRİYEL MİRASTAN BİRİ DAHA KURTULDU”

Cendere Müzakere üzerine hikmet veren İBB Umumi Kâtip Yardımcısı Çevrimli Polat ise 2019 yılında Başbuğ Ekrem İmamoğlu ile gelişigüzel burayı gezdiklerini ve İmamoğlu’nun mekanın acul bire bir şekilde İstanbul’a kazandırılması talimatını verdiğini söyledi. Kurul izinlerinin peşi sıra tıpkı yılda tamamlayarak hizmete açtıklarını tamlayan Çelik, İstanbul’daki 250’ye mümasil endüstriyel bırakıt yapılarından biri olan Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu, Hasanpaşa Gazhanesi ile Beyazıt Boynuzlu binasını İstanbullulara kazandırdıklarını, restorasyonunu yürüttükleri onlarca tarihi bina olduğunu belirtti.

Burada 2005 yılında tıpkı restorasyon çalışması yapıldığını, fakat burayı hiçbir ant ‘Su Uygarlık Müzesi’ kendisine bakım vermeyen kullanılmayan benzeri halde bulduklarını belirten Polat, “Pres Laf’ı, esas sergi salonu, katalog ve Beltur Kafesi ve bahçesi ile yalnız kültür konferans değil tıpkısı dirim alanı kendisine tasarladık” dedi.

Komutan İmamoğlu, konuşmaların arkası sıra açım kurdelesini sergiyi hazırlayan sanatçılara kestirdi. İmamoğlu, beraberindekilerle sergi alanını gezerek sanatçılardan eserleri için bilgelik aldı. 22 sanatçının hazırladığı akarsu ve çevre konulu ‘Suyun Akışı’ sergisi, 20 Nisan 2023 tarihine kadar örtüsüz kalacak.

HAMİDİYE SULARI’NDAN KONUŞMA MERKEZİNE

İstanbul’un tarihi endüstri yapılarından biri olan Pres Hamidiye Pompa İstasyonu, Hamidiye Suları adını haiz ve 2. Abdülhamit döneminde inşa edilen şebekenin bileşenlerinden biri. Ibdai durumunu balaban oranda koruyarak bugüne vasıl beş altı sayıdaki sanayi yapısından biri olan ürün, 1902 yılında hizmet vermeye başladı.

Yapım süreci ve özellikleri ayrıntılı yerine tanıdık Pres Hamidiye Pompa İstasyonu, bahir seviyesinden 34 metre yükseklikte, içi ve dışı çimento harçlarıyla sıvanmış 2 akarsu haznesinden ve bir pompa dairesinden oluşuyor. Pompa istasyonundan bugüne vasıl temel binasında, iki kanatlı demir kapıdan girilen şişman bir mağaza ile tıpkısı yandan kulaklı dairesi ve kömür deposu, ayrıksı yandan birlikte başmuallim, emekçi odaları ve tamirhane bulunuyor.

İBB Bırakıt, bulunduğu bölgede faziletli potansiyel taşıyan, fakat işsiz durumda bulunan ve uzun yıllardır kullanılamayan bu sanayi mirasını kentin kullanımına vermek, çevresi ile gelişigüzel tarihi değerini ve özgün mimarlık niteliklerini ortaya derk etmek amacıyla projeyi hayata geçirdi. Tarihi binaların restorasyon uygulamaları ve parçalanmamış alanın çevre düzenlemesi çalışmalarına 2022 Nisan ayında başlanmıştı.

Share: