İç Anadolu’dan “Asrın felaketi”nin yaşandığı deprem bölgelerine yardımlar sürüyor

Yozgat, Nevşehir, Sivas, Kırşehir ve Niğde’den, “Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere müzaheret malzemesi gönderilmeye bitmeme ediliyor.

Yozgat Site Hastanesi Başhekimliğince başlatılan yardım kampanyası kapsamında zelzele bölgesine deva, çıkarmak, azık, jeneratör ve tekerlekli koltuk gönderildi.

Hastane Başhekimi Mustafa Kozan, AA muhabirine, deprem bölgesindeki esenlik müdürleri ve başhekimlerle irtibat halinde olduklarını söyledi.

Yer Sarsıntısı bölgesine doktor ve sağlık ekibi gönderdiklerini tamlayan Kozan, “Bölgeye revan personelimizle görüşerek gerekseme mahsus tılsım, tıbbi gereç gönderiyoruz. Ayrıca 6 kamyon türlü gereç, 1 kamyonla diyaliz malzemesi, bugün 2 tır hem deva hem çağa maması ve besin gönderdik. Depremzedelerimizin herhangi bir antlaşma yanı sıra olacağız.” dedi.

Nevşehir

Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamada, yer sarsıntısı bölgesine sağlanan eş gücü, takım ve geri hizmet destekle yaraların birlikte sarıldığı belirtildi.

Açıklamada, bugüne kadar 1053 gönüllü, 619 kamu personeli, 544 çerge, 238 tır arkalama malzemesi, 106 iş makinesi operatörü, 100 hisse senedi makinesi, 25 cenaze aracı, 16 ambulans, 10 UMKE ve halaskâr ile 1500 yabanlık canlı aşındırmak aracının zelzele bölgelerine kavrama ettirildiği ve vatandaşların hizmetine sunulduğu kaydedildi.

Nevşehir Valiliği Toplumsal Yardımlaşma ve El Birliği Vakfı ile Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü öncülüğünde depremzedeler için başlatılan kampanya kapsamında, Eloğlu İbrahim Vakur Spor Salonu’nda vatandaşlardan mevrut yardımlar toplanıyor.

Ekiplerin ayrıştırdığı üzeri poşetlerinden birinde, “Hiçbiri kalıntı değil. Ikbal rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Oğlumun kıyafetlerindeki lekeler çıkmadığı amacıyla anca. Acil yola çıkacakları için müdahale edemedik, hakkınızı helal edin. Rabb’im kaş ve yardımcınız olsun.” mukayyet rütbe çıktı.

Sivas

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, başlattığı yardım kampanyasıyla yer sarsıntısı bölgesine 3 kamyon ve 5 minibüs materyal ulaştırdı.

Hollanda’nın Rotterdam kentinde güçlü gurbetçiler da Sivas’ın Şarkışla ilçesindeki yakınları ile irtibata geçerek, deprem bölgesine müzaheret ulaştırılması için maddesel bindi sağladı.

Gurbetçiler beyninde ilk etapta toplanan 75 bin ekü ile alınan yardım malzemelerinin yüklendiği tırlar sarsıntı bölgesine gönderildi.

Kırşehir

Kırşehir Halk Terbiye Merkezi kursiyerleri, mahir öğreticiler ve teknik personel, deprem bölgesinde lağvolmak amacıyla 2 bölüm boyunca battaniye, sergi, ezik, şapka, şal, pijama, delme kadar fayrap etmek ve kışlık malzeme üretti.

Umum Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Hâkim, üretilen 178 battaniye ve sergi ile kışlık giysilerden oluşan kolileri AFAD eliyle Kahramanmaraş’a gönderdiklerini belirtti.

Kırşehir TOKİ Mesleksel ve Ustalık Küçük Asya Lisesi mektepli ve öğretmenleri ise depremin ikinci gününden itibaren geceleyin saatlerine büyüklüğünde çalışarak ürettikleri günce 25 bin ekmeği AFAD vasıtasıyla deprem bölgesine göndermeye bitmeme ediyor.

Niğde

Depremin peşi sıra Niğde’üstelik Il, Uray, Niğde Ömer Halisdemir Üniveristesi, İl Milli Terbiye Müdürlüğü, sivil toplum kuruluşları ile kaymakamlık ve kasaba belediyelerinin toplandığı yardım malzemeleri deprem bölgesine gönderiliyor.

Niğde Tevhit Sanayi Bölgesi Başkanlığı birlikte 1 milyon liralık nakdi yardımının yanında 8 yerey ara bulucu ile 13 bin litre benzini bölgeye ulaştırdı.

Share: