İç Anadolu’dan depremzedelere yardımlar devam ediyor

Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Niğde ve Sivas’tan depremzedelere yardımlar sürüyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, Komutan Memduh Büyükkılıç, Kahramanmaraş Karacasu taşımalık alanında, Kayseri’den gönderilen arkalama malzemelerinin bulunduğu tırları karşıladı.

Malzemeler askerlerin desteğiyle boşaltılarak lağvolmak için mezun birimlere teyit edildi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Akarsu ve Şebeke İdaresi Umumi Müdürlüğü (KASKİ) birlikte akarsu temini sağlanması için 2 bin ve 3 bin litrelik akarsu depolarının saha aldığı 21 akarsu deposunu Kahramanmaraş’a gönderdi.

Talas Belediyesinin 5 açkı ve 15 personeli dahi Kahramanmaraş ve Hatay’dahi günce kovanlık işlerini yerine getiriyor.

Talas Belediyesi Fatma Abla Avrat Kültür Sarayı, Talas Umum Yetişek Merkezi ve Talas Resul Aydemir Ahali Yetişek Merkezinde kursiyerler ve gönüllülerce üretilen günce ortalama 250 uyku tulumu depremzedelere gönderiliyor.

Gıda yardımında de bulunan Talas Belediyesi, çölyak hastalarının ihtiyacını belirleyerek bölgeye 250 glütensiz gıda kolisi da gönderdi.

Nevşehir

Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Angajman Başkanlığından (NEVESOB) yapılan mukayyet açıklamaya bakarak, hareket insanlarının bağışladığı arkalama malzemelerinin dağıtımı Kahramanmaraş’ta sürüyor.

DOĞRU Tümen Nevşehir Mebus Yücel Menekşe, NEVESOB Başkanı Mehmet Pınarbaşı ile gâh bölüm başkanları, kentten bölgeye giden müzaheret malzemelerinin dağıtımına bindi verdi.

Açıklamada görüşlerine meydan sunulan Pınarbaşı, depremlerin arkası sıra Nevşehir’dahi esnaf, sanayici ve vatandaşların duyarlılığını gösterdiğini, depremzedeler amacıyla seferber olunduğunu belirtti.

Niğde

Niğde’de Valilik ve belediyenin koordinesinde başlatılan müzaheret kampanyaları kapsamında kentte tahminî 300 tır kıran bölgesine ulaştırıldı.

Belediyeden yapılan açıklamada ise belediyesi ekipleri, bölgeye salgın çor riskini önlemek üzere böcü ve fare ilacı ile dezenfektan gönderdi.

Ayrıca çıkmaz hayvanlarının beslenmesi amacıyla birlikte abla desteği sağlandı.

Öte yandan zelzele bölgesinden kente gelen afetzedeler, AFAD kaydıyla Zabıta Müdürlüğünden çıkartacakları “Arkadaş Kartları” ile özel umum otobüslerinden ücretsiz kendisine yararlanabilecek.

Kırşehir

Kırşehir Belediyesi Otopark ve Bahçeler Müdürlüğü marifetiyle yapımı gerçekleştirilen 40 seyyar tuvalet Hatay’a, 1 kamyon insanca müzaheret malzemesi bile AFAD tarafından Diyarbakır’a gönderildi.

Öte yandan, sarsıntı bölgesindeki illerden 423 öğrencinin nakli Kırşehir’deki okullara yapıldı.

Sivas

Sivas’ın Ulaş ilçesinde El Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde kurs gören fahri avrat kursiyerler şehirde konuk edilen depremzedeler amacıyla kıyafet dikiyor.

Halk Terbiye Müdürlüğünü konuşma fail Ulaş Kaymakamı Selçuk Kafa, Halk Terbiye Merkezi Müdürü Hayati Coşgun’dan çalışmalar üzerine bilgelik aldı.

Depremin ardından devlet genelinde yardım seferberliği başlatıldığını söyleyen Ser, “Bu kapsamda El Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğünde ağırşak gören karı kursiyerlerimiz gönüllü namına müzaheret kampanyamıza destek yöneltmek için kaymakamlığımız aracılığıyla hazırlık edilen malzemelerle pijama, panço ve bala kıyafeti dikimine başladılar. Kursiyerlerimizin bu benzer davranışları bizleri duygulandırdı.” dedi.

Temel, dikilen kıyafetlerin Sivas’ta mihman edilen depremzedelere dağıtılacağını belirtti.

Sivas Berberler, Kuaförler ve Görk Salonları Esnaf Odası üyesi berberler, Yüreklilik ve Yurtlar Kurumu Binali Saika Öğrenci Yurdu’nda konaklayan haddinden fazla sayıda depremzedeye saç ve sakal bakımı yaptı.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kağan Demirgil, duygulu davranışlarından muhit dide başkanı Ömer Şeker’e teşekkürname etti.

Share: