İç Anadolu’dan depremzedelere yardımlar sürüyor

Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta, “asrın felaketi” namına nitelendirilen depremlerin ardından başlatılan arkalama seferberliği devam ediyor.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ), Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında hasar tespitine yardım amacıyla bölgeye akademisyenlerin dahi aralarında olduğu 13 kişilik ekip gönderdi.

KAEÜ’den yapılan açıklamaya göre, hareket bölgesinde görev boşaltmak için Mühendislik Mimari Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden 10 öğretim üyesi, Yapı İşleri Maharet Kat Başkanlığından 2 mühendis ve aynı teknikerden kadro oluşturuldu.

Üniversitenin 13 kişiden oluşan maharet ekibi, düz çalışması fora etmek üzere Osmaniye ve Adıyaman’a gönderildi.

Öte yandan, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kıyamet Koordinasyon Merkezi gönüllü talim elemanları ve öğrencileri, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde ayrımlı mahallelerde kurdukları çadırlardaki anaokullarında çocuklara iyileştirme desteği vermeye bitmeme ediyor.

Gönüllü öğretmenler, anaokuluna gelen 45 yavru için çadırlarda beyaz perde etkinliği gerçekleştirdi.

Nevşehir

Nevşehir Belediyesi Kadın ve Karı Hizmetleri Müdürlüğü Eş Say Merkezi’nin atölyelerinde tıpkısı araya mevrut gönüllü kadınlar, depremlerden etkilenenler için bölüm boyu çalışıyor.

Kadınların ürettiği malzemeler, arkalama tırları ile depremden etkilenen illere gönderiliyor.

Gönüllülerden Beyhan Uçar, “Depremzedelere müzaheret ediyor olabilmekten haddinden fazla mutluyuz. Evde televizyona bakıyoruz, moralimiz bozuluyor, buraya geldiğimiz zaman moralimiz namına geliyor. Çizik, kapela, bebeklere patik ve lif örüyorum.” dedi.

Şerife Yoğun ise günlerdir sayısı gelişigüzel geçen gün mütezayit kadınlarla iyilik hesabına çalıştıklarını kaydederek, “Bu balaban sınavdan sabık kardeşlerimize Rabbim çıdam versin. Onlar orada yaşadı, tığ burada yürekten yaşadık. Elimizden geldiğince gayret ediyoruz, tıpkısı şeyler üretelim istedik. karınca kararınca onların beslemek için çabalıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Ayşenur Kakavan bile evlerinden getirdikleri ve esnaftan aldıkları kumaşlarla bez süt kuzusu yaptıklarını belirterek, oyuncakların çocukların acılarını hafifletmesini umduğunu dile getirdi.

Niğde

Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (NESOB), kente gelen depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için “üst mağazası” açtı.

NESOB Başkanı Bilen Yeşil, ilişki binasındaki mağazada gazetecilere yaptığı açıklamada, depremin evvel gününden itibaren NESOB ve Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Yüreklilik Kefillik Kooperatifi ile sarsıntı bölgelerine ve kente gelen afetzedelere yardım üzere ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Yeşil, yer sarsıntısı bölgesine bugüne kadar 5 tır, 3 pikap ve ayrımsız otobüsle giyecek, azık, su, odun, kömür, savmak, battaniye, bala maması, bala ve pestil bezi, ayakkabı ve ısıtıcı gönderdiklerini belirterek şunları kaydetti:

“Kentteki yurtlarda ve değişik konaklama yerlerinde mütezayit depremzedelere rastgele tür yardımı yapıyoruz. NESOB binasında çul mağazası oluşturduk. Depremzede kardeşlerimiz için bağırsak çamaşırından kabanına kadar giyim ihtiyacını, yavru, süt kuzusu, eş, bay, karı kıyafetlerini ayarlamaya çalışıyoruz. Alelhusus çöz çamaşırı, çorap ihtiyacımız var. Bu noktada yardım etmek talip vatandaşlarımız bize ulaşabilir.”

Mavera yandan, Niğde’nin Dündarlı beldesinde 70 yaşındaki benzeri kadın, henüz önce irtihal fail kocası ve kendisinin alyansını depremzedelere destek amacıyla Belediye Başkanı Mustafa Kamar’a teyit etti.

Beldede kıpırdak ve isminin açıklanmasını isteyen bire bir fellah da sattığı elmalardan elde ettiği 15 bin lirayı depremzedeler amacıyla Başbuğ Kamar’a verdi.

Sivas

Depremin ilk gününden itibaren Malatya’daki çalışmaları ve yardımları durumunda inceleyici Sivas Valisi Yılmayan Parıltı, yaraların sarılmaya bitmeme edildiği Doğanşehir ilçesinde depremzedeleri mülakat ederek maneviyat verdi.

Türk Kızılay Sivas Şubesine tutkun 50 kişiden oluşan Taze Kızılay ekibi ise Doğanşehir’birlikte taşımalık site kurulumu çalışmalarına katılıyor. Kol, arılık, gıda ve giysilerden oluşan arkalama paketlerini dağıtarak, depremzedelerin beraberinde olmaya bitmeme ediyor.

Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki toyluk merkezi çalışanları dahi psikologlar nezaretinde yurtlarda misafir edilen depremzede çocukları mülakat ederek, çeşitli aktivitelerle güzelce geçenek geçirmelerini sağlıyor.

Kayseri ve Yozgat

Mimarlar Odası Kayseri Ofis Başkanı Murtaza Asker, depremin evvel gününden itibaren bölgeye besin ve kazımak yardımında bulunduklarını, barınma ihtiyacı üzere da çadırlar kurduklarını anlattı.

Çadırların Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Keyif Aplikasyon ve Araştırma Hastanesi önüne kurulduğunu aktaran Leşker, şunları kaydetti:

“Burada hem keyif personelimiz hem vatandaşlarımız kalabilecek. Hareket koordinasyonu üzere bölgede bulunan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile bile bazen görüştük. Geçkin Mimarlar Odası umumi kalıp yönetimi ile şehir merkezinde yerinde belirleme ve raporlama çalışmalarına katıldık. Böyle büyük acıların yaşanmaması amacıyla almamız gereken dersler var. Bu depremle şehirlerimizin uğradığı tahribatın yanı sıra insanlarımızın uğradığı ruhsal tahribatı tamir üzerine sivil topluluk örgütleri ve patika odalarımıza majör görevler düşüyor.”

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Yavru Akil Baliğ ve Erişkin Psikiyatri Anabilim Dalları yoluyla Afet ve Travma Poliklinikleri hizmete açıldı.

Hastanede yatarak tedavi gören depremzede yavru, ergen ve yetişkinlere psikososyal destek sağlanıyor.

Mavera yandan ERÜ Tıp Fakültesinde tedris üyelerinin desteği ile depremden etkilenen vatandaşların barındığı sınırlı noktalarda Bala ve Akil Baliğ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı marifetiyle oyun alanları oluşturuldu.

İl Milli Terbiye Müdürlüğü ARGE ekibi birlikte rehber öğretmenlerle kentteki yurtlarda artan depremden etkilenen çocuklara müteveccih psikososyal bindi etkinliği gerçekleştiriyor.

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü ise zelzele bölgesinde hasar tespitine katkı uydurmak ve maharet incelemede gezmek için öğretim üyesi ve öğrenicilerden oluşan 12 şahsiyet kadro görevlendirdi.

Share: