İçişleri Bakanı Aristokrat, Dokuz Ilkgüz Üniversitesi Akademik Yılı Açım Töreni’nde konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör örgütü PKK ile mücadelede anneler, babalar, aileler ve kardeşlerin üzerinden on binlerce insanla görüşerek eskimemiş aynı düzentileme başlattıklarını belirterek, “Şu anda Cezayir’den bir PKK’lı teröristi kandırma ederek adalete görevlendirmek için getiriyoruz.” dedi.

Dokuz Ilkgüz Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılışı zımnında Sabancı Hars Merkezi’nde düzenlenen törene katılan Soylu, Türkiye’nin ilk kez etrafındaki coğrafyaya uzanan, kendisini tabir fail, sorunlara, geçmişine sırtını dönmeyen, çoğulculuğu bire bir okazyon kendisine gören bir tabloyla tarihi tıpkı fırsat yakaladığını vurguladı.

Bundan beniz sene sonradan bu dönemde yakalanan fırsatın tartışılacağını anlatan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer biz 21. asrın esasen itibaren Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu iradeyle alay malay savunma sanayisini yüzde 20’den 80’e çıkarmasaydık bugün Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Kızıltepe, Nusaybin’de… Afrin’den Hakurk’a kadar, alın tarafta birlikte Tel Abyad’dan Resulayn’a kadar füzelerle, bombalarla eksen bölgelerimizdeki insanların hayatı zindana dönmüş olacaktı.

Zeytin Dalı Harekatı ile beraber Amerika, Kanada bütünü bize ambargo koydular, bize ‘giremezsin’ dediler. Evet biz sebep kabul etmek istedik? Karşı taraftaki yıldırı örgütünün, sınırlarımızı ve ülkemizi taciz etmesinin engellenmesini sağlayabilmek, oradaki insanlarımızın birey ve mal güvenliğini hatırlamak üzere girdik. Eksantrik bire bir molekül amacıyla değil. Tamam hangi yaptılar? İnsansız hava araçlarının kameralarını Kanada ambargoladı. Almanya, ‘benim verdiğim tanklarla giremezsin’, Amerika ‘benim verdiğim mühimmatları orada kullanamazsın’ dedi. Endişelenmedik mi, endişelendik makul. Ama bambaşka benzeri öz yaptık. Bu ülkenin gücünü tıpkısı kez elan sınadık ve kazandık. Taze mühendisler, Amerika’nın, Kanada’nın, Avrupa’nın vermediğini tıpkısı kamer içerisinde ürettiler ve Türkiye’ye Afrin’da ayrımsız yıldırı örgütünü arıtma etme zaferini kazandırdılar.”

Türkiye’nin terörle mücadelede 15 Temmuz’dan sonradan zihniyet değişikliğine gittiğini, terör örgütünün havzasının daraltıldığını anlatan Soylu, 2014 yılında terör örgütüne katılan sayısının 5 bin 558 iken bugün 41’e indiğine dikkat çekti.

“PKK, bire bir eş örgütüdür”

Zaman kayyum yöneticilere itiraz edenlerin bulunduğunu, geçen hafta Diyarbakır’ın ilçelerini ülfet ettiğini, altyapılarının Anadolu’nun bir nice ilçesinden elan ferah ayla geldiğini gördüğünü nâkil Soylu, şunları kaydetti:

“PKK, aynı karı örgütüdür. Eş örgütü olmasının temelinde birçok zat namına toplum bilimi, felsefesi birlikte vardır. Hoppadak terörle mücadeleyi değil terörizmle mücadeleyi ortaya koyan bir anlayışı sergiledik. Bunun bitmeme etmesinin sonucudur. PKK ile ait bakir tıpkısı gelişim başlattık. Annelerin, babaların, ailelerin, kardeşlerin üzerinden on binlerce insanla görüşerek… Şu anda Cezayir’den ayrımsız PKK’lı teröristi inandırma ederek adalete boşlamak için getiriyoruz. 2016’nın başında terör örgütüne katılmış, 2019, 2020 yıllarında Cezayir’e gitmiş. Annesiyle bağlanak kurduk ve getirdik. “

Teröristlere annelerinin “tasdik ol” mesajlarını alıntılamak için birlikte emek yaptıklarını dile getiren Soylu, “Tığ değişmeyen verdik, 29 Ekim 2023 tarihinde Türkiye’birlikte aynı biricik terörist kalmayacak. Bunun üzere bilcümle mücadeleyi yapıyoruz. Imdi Türkiye, kendi içerisindeki bu PKK yıldırı hadisesini tamamlamış ve açıkgöz olacak. Belki bizim, Cumhuriyet’in ikinci asrına bırakabileceğimiz yer yetişkin olgulardan benzeri tanesi birlikte budur.” diye niteleyerek konuştu.

Bu mücadelede elde edilen başarının arkasında Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin terörle mücadelesini profesyonelleştirmesinin makro payının bulunduğuna dikkati çeken Soylu, doğu ve güneydoğunun kalkındırılmasının birlikte bu çalışmanın tıpkı boyutu olduğuna işaret etti.

Türkiye’deki terörist sayısının 120’nin altına düştüğünü söylediğini, fakat bu rakamın elan birlikte aşağıya indiğini vurgulayan Soylu, “İnşallah onu üstelik mahsus bir rakamdan sonra söylemiş olacağım.” ifadesini kullandı.

Göç konusundaki hal önerileri

Aristokrat, Cumhuriyet’in birinci asrının yaşayanlarının ve evlatlarının onu ikinci yüzyıla taşıdıklarını, bunu bile güç toptan sorunları olan, abra timsali ümranlı ülkelerin üstelik istikrar sorunları yaşadığı aynı yüzyılda yaptıklarını belirtti.

Türkiye’nin çevresindeki ülkelerde yaşanan sorunları anlatan Aristokrat, dünyanın dört temel krizi bulunduğunu, bunların salgın, erke krizi, göç ve bunların getirdiği konuşu meseleler olduğunu aktardı.

Bakan Aristokrat, kafile krizinin elan kullanılmamış başladığını belirterek, barhana veren ülkeler ensesi kalın olmadan, oralardaki sorunlar sona ermeden sorunun bitmeyeceğini söyledi.

Dünyadaki varlıklı ülkelerin, kafile sorununu durumunda çözebilecek imkana ehil olmasına rağmen bunu yapmadığını, büyük devletlerin kafile politikasında global tıpkı teklif getiremediklerini kaydeden Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Dünyada kafile politikasıyla ilgilendiren yer gerçekçi, yer anne çözümleri ve önerileri Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye koymuştur. Çokça kemiksiz. 2011 yılından itibaren politikasız tek kadem atmadık. Türkiye’ye gelenlerin biyolojik verileri dahil doğmak üzere geldiği kamplar karışma tutmak için sınır ötesinde nerede onları tutabileceğimize müteveccih yaptığımız planlamalar karışma doğmak üzere. İstihdama elbette katlanabileceğini kazımak için. Çabucak bu yıl şu esas kadar 2,5 milyon insana özlük ülkelerine dönene büyüklüğünde ahenk eğitimi atfetmek dahil başlamak için. Kesintili göçle savaş, ahenkli göçle ilişik ve uyumla ilgili takip belgeleri ve politikalar dahil kalkmak amacıyla, çıkarılan seçim girmek için Türkiye, Avrupa’dan, dünyadan çok elan bilinçli, haddinden fazla henüz stratejik adımlar atmıştır. Avrupa fakat günde 9 bin kişinin geçtiği 2015 yılının sonunda Suriye’deki savaşın sonuçlarını anlayabildi.”

Törende mütekellim DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar üstelik yürüttükleri çalışmalar karşı hikmet vererek, yıpranmamış akademik yılın üniversite, öğrenciler ve akademisyenler açısından aynalı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından üniversiteye yer yüksek dereceyle yerleşen öğrenciler ile tekrar öğrencilerden acun şampiyonu Ampute Ayak Topu Milli Takımı kalecisi Erdi Aslan ve wushu acun şampiyonu Yunus Emre Batan’a ödül verildi.

Prof. Dr. Nükhet Hotar üstelik günün anısına, İçişleri Bakanı Soylu’ya armağan sunma etti.

Programda daha bilahare Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunlarına ilgilendiren serginin açılışı yapıldı.

Törene Ilbay Yavuz Tamam Köşger, SELIM Öğür İl Başkanı Soyluluk Uca Daima, MHP İl Başkanı Veysel Delice, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Share: