İçişleri Bakanı Aristokrat: “ESIR Büyükelçiliği’nin taziyesini kabul etmiyoruz”

İçişleri Bakanı Aristokrat: “MEMLUK Büyükelçiliği’nin taziyesini akseptans etmiyoruz”

İSTANBUL İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Amerika Birleşik Devletleri’hangi teröre verdiği destek zımnında reaksiyon göstererek, “ESIR Büyükelçiliğinin taziye dilemesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz. Terör bölgelerin besleyici bu anlayışa özlük senatolarından dünyalık gönderen benzeri devletle bizim müttefikliğimiz tabiatıyla ki tartışılmalıdır” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat Taksim’da patlamanın yaşandığı bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Bölgedeki esnafları görüşme eden Soylu, patlamanın yaşandığı yere karanfil bıraktı. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Icra Vekili Soylu, “Operasyonlar bitmeme ediyor. Bilcümle emniyetimiz, güvenlik güçlerimiz, bütün istihbarat birimlerimiz teyakkuz halinde. Olayın şüphesiz eş güdümlü edildiğini biliyoruz, nereden koordine edildiğini biliyoruz. Demin cenazelerimiz kaldıracağız. Az Buçuk geçmiş Adana’ya hem Ecrin’imizi hem babasını gönderdik. Tığ bize sunulan mesajı biliyoruz. Bize sunulan mesajı aldık” şeklinde konuştu.

“MEMLUK Büyükelçiliği’nin taziyesini kabul etmiyoruz”

Amerika Birleşik Devletleri’hangi teröre verdiği destek dolayısıyla aksülamel gösteren Vekil Aristokrat, “Amerikan Büyükelçiliğinin taziye dilemesini akseptans etmiyoruz, reddediyoruz. Kobani kabilinden terör bölgelerin besleyici, oradan Türkiye’nin huzurunu bozmaya etkin bu anlayışa öz senatolarından servet gönderen tıpkı devletle bizim müttefikliğimiz elbette kim tartışılmalıdır. Bu büyüklüğünde engelsiz ve kemiksiz. Tığ kimsenin düşmanı değiliz, kimesin toprağında gözümüz yok, kimseye orospuluk yapmıyoruz ama bu kalleşliklere götürüm edecek gücümüzün kalmadığını göstermek istiyorum. İstiklal Caddesi bizim nazlı kızımızdır. Bize hangi tasa verildiğini biliyoruz. Operasyonlar devam ediyor. Teröristler yakalandı. Eğer yakalamasaydık bugün Yunanistan’a kaçıracaklardı. Zahir ve ne şekilde koordine edildiği bildiğimiz ayrımsız terör yapısı ile alın karşıyayız. PYD’yi orada kim besliyorsa, PKK’ya kim bağırsak duyu sağlamaya çalışıyorsa eden odur. Piyonları haddinden fazla aşkın tartışmanın alamı yoktur. Bu milletin yer majör hasleti piyonların kafasını kırmaktır. Cenabıhak milletimizin yardımcısı olsun. Bu aldığımız mesaja çok kıvrak benzeri düşünce vereceğiz” diye konuştu.

Operasyona ilgilendiren detayları da anlatan Icra Vekili Aristokrat, “Olay sonrası yapılan ayrımsız ustalık dinlemede çıplak aynı şekilde yıldırı örgütünün talimatı teröristin öldürülmesine müteveccih. Yani ya kattan attın, ya kanala atın diyerek benzeri ferman var açık şekilde. Bu konuda teröristi öldürüp, bütün networkü çözmemizi engelleyecek tıpkısı uğur ortada. Amma Tanrı razı olsun itimat güçlerimiz akşam hep alay malay bu meselenin üstünün örtülmesini ve faillerin ortadan kaldırılmasını engellemişlerdir. İstanbul’bile 6 yıldır hakeza bir terör olayı görmedik. Hemen bu yıl 200 terör olayını engelledik. Amma terörün yüzü hakeza acımasıdır. Siz 200 engellersiniz 1 tanesi patlar ve hep canınızı yakar. Tabiatıyla biz burada ulus kendisine ilişki kardeşlik zarfında kıpırdak olmalıyız, bunlara üzeri eğmemeliyiz. Türkiye etrafında istikrarsız tıpkı pres olduğunu biliyoruz. Kimsenin etrafında Kobani yok, Mümbiç yok. Kimsenin etrafında Kamışlı gibi bir nice yıldırı örgütünü fink attığı bire bir vadi namevcut. Bunlar hep bizimi sınırımızda. Biz neyle karşı karşıya olduğumu bildiğimiz amacıyla zaman sınırlar dışında binlerce kahramanız fedai can eylemek pahasına terörle mücadele ediyor. Biz oradaki yıldırı koridoruna zaman müdahale etmemizin sunma anne nedenlerden biri terörün Türkiye’yi istikrarsızlaştırmamasını sağlayabilmek. Bunu anlatana büyüklüğünde dilimizde tüy bitse birlikte bunu söyleyeceğiz. Akıbet iki saldırının talimatının birinin Mümbiç’ten, birinin Kobani’den geldiği bariz kemiksiz ortadadır. Karşımızdaki kötü cephesini, terörist destekçilerini açık şekilde biliyoruz. Milletimizle umum birliğiyle bunu bütün gelişigüzel aşacağız” açıklamalarında bulundu.

Teröristin Küçükçekmece’dahi yakalandığını belirten Vekil Soylu, “Küçükçekmece’birlikte yakalandı. Elan evvel Esenler’birlikte benzeri atölyede Kobani’den gelen tıpkı telefonla koruma görevlisi edildi. Patlattıktan sonradan tekrar Esnenler’e gitti. Ardından Esenler’den tıpkısı başka araçla Küçükçekmece’ye kavrama etti. Biz İkitelli’bile takip ettik. Sonra azrail kayıtlarını kaybettik. Sonraları gine onu götüren şahsı yakalayıp, onu sorgulayınca tıpkı sokakta olduğunu öğrendik. O sağa yaptığımız cerrahi müdahale çerçevesinde kıskıvrak o evde ele geçirildi. Onunla bu arada bu olayı tertipleyen, terör örgütü belki buna üzülecek amma ‘onu öldür’ talimatı verdiği kişiyi birlikte yakaladık. Temel itibariyle terör örgütün bütün bağlantısın bile yakaladık. Operasyonlar devam ediyor. Milletimize baş sağlığı diliyorum”

Share: