Icra Vekili açıkladı, bin 300 tarım güven markete kasap reyonu açılacak

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Bin 300 lime tarım kerdi market var. Bu marketlerde inşallah hele kasap reyonunu vücut süt kurumu tabelasıyla donatacağız. Cömert bünye cömert kombinezon kendisine tarım kredi marketlerde da bu etlerin satışını sağlayacağız, hem vücut benzen kurumunu, hem üreticimizi, hem birlikte tüketicimiz lehine aynı aşama atmış olacağız” dedi.

Mersin’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, çarkıt Maliye Bakanı Lütfü Elvan, Ilbay Şanlı Hamza Güreşçi ile YANLIŞSIZ Parti ve MHP’li milletvekilleriyle alay malay Erdemli ilçesine sınırlı 2 bin 300 rakımda Toroslarda kâin Sarıpınar Yaylası’na gitti. Burada Sarıpınar Koyun Keçi Birliği marifetiyle planlı üreticiler buluşmasında Yörükler Vekil Kirişci’yi bateri zurna eşliğinde halayla karşıladı. Nazır Kirişci üreticilerle bire bir araya gelmesinin ardından tıpkısı Yörük çadırına her an hem bilgi aldı hem birlikte ikram edilen ayranı içti.

Undaki bindi ağızotu üstelik bile verilecek

Toprak Mahsulleri Ofisi’ni hat bankasına benzeten Icra Vekili Kirişci, “Arpa alımında TMO şuana kadar, daha daha çok alıma dahi devam ediyor. 4.4 milyon tona geldi. Yani bu izlediğimiz politikalarla oldu. Peki buradaki arpayı müstahsil kullanıyor, yani hayvanına yediriyor, o üstelik ten, benzin almaya çalışıyor, akıllıcasına. Elan evvel uygulamış olduğumuz rüşvet desteğimiz İnşallah bunun üzerinde tekrar çalışıyoruz. Bu rüşvet desteği konusunda benzeri de regülasyon var bizde, un regülasyonu. Yani un sanayicisine bitiren gergin savuşturmak yesin diye niteleyerek buğdayı zaman üzere 7 bin 450 liradan aldığımız buğdayı 4 bin 500 liradan veriyoruz. Az Daha 3 bin lirasını tığ regülasyon çerçevesinde bunu kamu özlük konusunda alıyor. Aynısının benzerini İnşallah yemle ilgilendiren dahi, yemleme endüstri üzerinden bu üretim maliyetlerinin asıl unsuru olan bu ağızotu sektöründe bu soy girdileri sübvanse ederek, regüle ederek oralardan da siz altın üreticilere bindi vereceğiz” dedi.

Bin 300 ekincilik yüreklilik markete deri reyonu

Hükümetin 2002 yılında göreve geldiğinde 31.7 milyon küçükbaş hayvan olduğuna özen calip Bakan Kirişci, “Şu anda 57.5 milyon küçükbaşımız var. Esasen 9.8, 9.9 milyon civarında büyükbaşımız vardı, onları üstelik tığ 18 milyona çıkardık. Amma tığ kesinlikle ve kesinlikle bu bilcümle hayvan varlıklarımızı adım adım strateji ediyoruz. Buradan hareketle da atılması gereken adımları de vaktiyle, durumunda ve dozunda atmaya çalışıyoruz. Bire Bir sair konuda ikinci kat birlikte zira etkin hayvan varlığımızda aynı artış var, bunun mukannen ölçülerde eritilmesi geçişsiz. Şüphesiz yapacağız bunu, içeride vücut tüketimini heveslendirme ederek. Bunun üzere ne yaptık, et benzen kurumu adına küçükbaş hayvan etinde yüzde 25 indirime gittik. Tığ katiyen, almış olduğumuz etkin hayvanların fiyatlarında bir indirime gitmedik. Biz bunun üreticimizin da lehine olsun diyerek yaptık. O nedenle bizim bu davranışımızı kimesne hatalı değerlendirmesin. Biz buradaki şişkinliği, buradaki yığılmayı kısmi birlikte olsa azaltalım ve bizim küçükbaş efsanevi üreticimiz bundan zait yönde müspet manada etkilensin istedik. Nedeniyle başka tarafta da tüketici bundan memnun. Yani şuanda bizim Et Süt Kurumu as mağazalarımızın uğrunda kuyruklar oluyor. Ama tarım cesaret, bin 300 lime ekincilik kerdi market var. Bu sıkıntı 300 tane ekincilik emniyet marketlerde inşallah bunlarda da hele etçi reyonunun et benzin kurumu tabelasıyla donatacağız. Kardeş yapılış ahi düzenleme kendisine tarım itimat marketlerde da bu etlerin satışını sağlayacağız. Böylecene hem vücut benzen kurumunu, hem da üreticimizi, hem tüketicimizi herkesin lehine aynı girişim atmış olacağız” diye konuştu

“Üreticinin ürettiğine küfran eden sizin cevap vermeniz gerekir”

Konuşmasını sürdüren Bakan Kirişci, “Bu üreticinin ürettiğini küfran eden, ürettiğini görmezden gelen, bu ülkede aynı madde üretilmiyor diyen, tazallüm koparanlara sizin cevap vermeniz gerekir. Eğer bu ülkenin ayağına bire bir taş değerse biliniz kim sadece Müslüman ülkeler değil, hep mazlum milel, onlarda bu ülkenin düşeceği durumdan Cenabıhak koruma görevlisi kötülük görür. Dünyada süper güçler vardı değil mi. Benzeri tarafta Amerika, başka tarafta Rusya, ayrımsız tarafta Çin, değişik tarafta Avrupa. Rusya Ukrayna savaşında kim orada ağabeylik rolü üstlendi, Türkiye. Mürekkep Milel vakit kaybetmeden resmi adına bulundu. Amma hep işler, bilcümle görüşmeler sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye eliyle yürütüldü” ifadelerini kullandı.

“Şu anda âlem bizim buraların tabiriyle benzin liman”

Yabansı aynı dönemden geçildiğine değinen Icra Vekili Kirişci, “Yani birisi size bundan üç sene geçmiş aynı virüs çıkacak, bu virüs ortalığı kasıp kavuracak ve hep tıpkı acz içerisinde cereyan edecek. O kendisini dünyanın süper gücü zanneden ülkeler de daha çok acziyetlerini kendileri kabul edecekler dese hepimiz, haydi canım sende derdik. Vulva bunların hepsini gördük mü, gördük. Ancak bu büyüklük hamdolsun pandemi bile karışma atılmak için hiçbir şeyin kıtlığını ve yokluğunu yaşamadı rüfeka. ayçiçeği yağı ile ilişik bire bir girişimde bulunuldu, dal niyetli çevreler onlarda mukteza derslerini aldılar. ve ondan sonradan şuanda âlem bizim buraların tabiriyle benzin liman. Zımnında sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde hükümetimizin izlemiş akıllıca politikaların bir tezahürüdür” şeklinde konuştu. – MERSİNShare: