ICRA VEKILI ARISTOKRAT 15 TEMMUZ’U FETÖ YAPTI, ARKASINDA BAL GİBİ AMERİKA VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kırklareli’nde muhtarlarla bire bir araya geldiği toplantıda, 19 Ekim’bile Ankara’daki muhtarevinin açılışını yapacaklarını belirterek, Yeniden 19 Ekim’de inşallah 100 muhtarlık binasının temelini atıyoruz. Kırklareli’nde bakım binası namevcut muhtarlık sayımız 39’dur; inşallah bunu bile aynı çekim dahilinde yapmış olacağız. Bu alanda akıbet aynı adım henüz attık. Kocabaşı hizmet binalarının hayatiyet ve doğal gaz, daha elhak enerji tarifelerinin imdi ev statüsünde adına değerlendirilmesi ve daha uygun tıpkısı şekilde fiyatlandırılması için Enerji Bakanlığı’mızdan tıpkısı talepte bulunduk, bunun bile takipçisi olacağız. Esasen bir teceddüt; Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızdan dilek ettik, müze ve harabelik yerlerine girişlerde karye ve mahalle muhtarlarımız, bundan sonra kocabaşı etiket kartlarıyla bu yerlere ücretsiz girecekler. Öte yandan muhtarlarımızın, hele eş muhtarlarımızın, bizlerden rüçhan beklentilerinden olan düzenlilik kamerası projesinde dahi çalışmalarımız devam ediyor. Bu proje, hep muhtarlıklarımızı kapsayacak şekilde planlandı. Burada ayrımsız öncelik sırası strateji ediyoruz ve eş muhtarlarımızın kameralarının tamamlanmasını aynı evleviyet yerine belirledik. Kırklareli ilimizde bile 16 eş muhtarımız var, 12’sine düzenlilik kamerası kurduk, özge 4 muhtarımız şu an için lüzumlu duymadıkları için kurulum istemediler. Mekansal Adres Araç Sistemi’nin (MAKS) kocabaşı modüllerini kullanıma açmıştık ve bu modül, fehva yerindeyse sayısal alanda elimiz kolumuz oldu. 50 bin muhtarımızın 45 bin 115’i, Mekansal Adres Kayıt Sistemi’ni deli dolu kendisine kullanmaktadır. Kırklareli’nde ise bu sistemi 287 muhtarımızın tüm kullanmaktadır. Buna ‘şüpheli adres bildirimi sorgulama’ yöntemini da ekledik diye konuştu.

‘118 BİN KULLANILMAYAN BİNADAN 90 BİNE YAKINI YIKILDI’

Türkiye’da uyuşturucuyla uğraş ortaya koyduklarını vurgulayan Aristokrat, şöyle bitmeme etti

Bazen bana söylediğim sözler sebebiyle kızıyorlar, varsın kızsınlar. Türkiye’dahi 118 bin kullanilmayan bina tayin ettik. Bunun 15 bini hariç 90 bine yakınını yıktık, düşüncesiz kalanını restore ettik, 15 bini dahi şu anda yıkılmayı bekliyor. Yani 118 bin binanın 103 binini kullanilmayan çatı olmaktan çıkardık. Tabii ki bunun ayrıksı problemleri da var. Orası kimin olduğu mahsus sıfır insanların apayrı garaz için kullandığı; mahalleyi, çocukları, kadınları herkesi gergin ettiği kayran olarak bulunuyordu. Şu anda Türkiye’üstelik uyuşturucudan yatan sayısının ne olduğunu biliyor musunuz 117 bin. 15 Temmuz tarihinde bu nicelik 35 bindi. Sahada haddinden fazla pahal tıpkı mücadele ortaya koyuyoruz. Bizim bu metruk binalarla mücadelemizi ortaya koymamızın sebebi, biz herhangi bir uyuşturucudan yakaladığımız kişiye benzeri anket yaptırırız. ‘Başladıysan nerede başladın, ne ile başladın, kaç yaşında başladın, ailen var mı, nerede kullanıyorsun, kim başlattı’ üzere sorularla yüz yüze kaldığımız problemi çözümünü ortaya koyan ayrımsız süreci değerlendiriyor, politikalarımızı bile buna bakarak yönlendiriyoruz. Uyuşturucu kullanıcılarına dahi sorduğumuz benzeri soru dahi ‘Siz neredesiniz, eviniz barkınız var mı’ dediğimizde; bunun yüzdelik 85’ine yakını asıl ve babasıyla kalıyor. O ahit bunu kiminle denetleme altına almamız geçişsiz Annesiyle. Onun üzere ‘Türkiye’nin seçme tarafında sunu mebzul uyuşturucu polisi annedir’ diye, o çocuğun bununla yüz yüze hat kalmadığını tayin edecek, birinci mebde namına annesiyle kurduğumuz bu diyalogla gerçekleştirmeye çalışıyoruz. İkinci bulduğumuz akıbet, ‘Sen bunu nerede kullanıyorsun’. Yüzde 45’in üzerindeki kısmı, ‘Evde kullanıyorum’ diyor; yüzde 28’i, ‘Ben bunu metruk binalarda kullanıyorum’ diyor. Demek kim biz buna evde anneyle ulaşacağız.

Bakan Soylu, İkincisi; metruk binaları dahi yıkarak rehabilite edeceğiz. Bu sayede metruk binayı bulunak yerine gösterip muhtarlığa kayıt yapılmanın da önüne geçmiş olduk. Kırklareli’ndeki tescilsiz olup yıkılacak olan metruk bina sayısı halen 989’dur. Bu konuda dahi hepinizin gayretlerini ve ilgilerini bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mıza, ‘Sentetik mızrap üstüne ölümler arttı’ dedik ve ‘Hemen çözelim’ dedik. O periyot bire bir küçümseme söyledik, metal satıcısının bacağının kırılması üzerine. Sen misin bu sözü söyleyen Ömründe tek annenin bu konudaki feryadını duymayan ve bu uyuşturucudan muzdarip olup de bunun pençesi altında kıvrananların karşı karşıya kaldığını görmeyip bunun tıpkı fantazya hikaye olduğunu görenler, tabii bize sallamaya, esmer çalmaya bitmeme ederler. Hakeza olduğu amacıyla asayiş güçlerimizle kararlı benzeri mesai yapıyoruz. 35 bin olan benzer, yargı ile birlikte 117 bine büyüklüğünde artık. Kim, nerede duruyorsa müdahale ediyoruz; bu tedbiri almaya da devam edeceğiz diye konuştu.

‘TAHIL KRİZİ YAŞANIRKEN BUĞDAY ÜRETİMİNDE REKORA KOŞUYORUZ’

Bakan Aristokrat, Türkiye Cumhuriyeti’nin hararetli büyüklük olduğunu dile getirerek, Dünya hububat krizi yaşarken, biz buğday üretiminde rekorlara koşuyoruz. Siz tek değişik düşünmeyin. Hangi Amerika Türkiye’nin ayağına gelirdi, Rusya- Ukrayna arasındaki tahıl krizinin çözülmesi amacıyla hangi Avrupa Türkiye’nin ayağına gelirdi. Şayet biz yerimizde kuvvetli durmasaydık eğer biz zihayat aynı celal, zihayat bire bir mutluluk halini korumamış olsaydık eğer yüz yüze kaldığımız saldırılardan belimiz kıvrım olsaydı ayağına gelip ricacı olmaz, emir vermeyi lüzumlu üstelik âmâ, Türkiye’nin bütün imtiyazlarını kendi yerine kullanır, bu meseleleri halletmek amacıyla kendileri yer ahzetmek zorunda kalırdı. Nadir Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın ayağına gelmeleri, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta dünyanın ihtiyaç duyduğu gıda krizine hal tayyetmek istemelerinin ana sebebi; Türkiye’nin aktif olmasıdır, ayakları üzerinde durmasıdır ve Türkiye’nin zaman bu meseleyi çözecek benzeri kabiliyeti ortaya koyabilmesidir dedi.Share: