Icra Vekili Aristokrat: “Türkiye kendi domestik ve milli pasaportunu bu akşam itibarıyla basmaya başlıyor”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Türkiye kendi evcil ve milli pasaportunu bu akşam bakımından basmaya başlıyor” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Yerli ve Milli Pasaportların Üretimine” ilişik matbuat toplantısı düzenledi. Isim ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşen matbuat toplantısında konuşan Aristokrat, 2018 den bu yana 77 milyon çipli kimlik verdiklerini belirterek, “2022 Ocak’tan bu yana 6.7 milyon etiket verdik. Hazırlıklarımızı yapıyoruz, kartlarımızı hazırlıyoruz, darphane ile çalışıyoruz. Çipin ve kartın depolanmasını biz yapıyoruz. Ocaktan bu yana 1 milyon 600 bin pasaport pestil. Geçen sene bire bir tarihte bu aynı 1 milyon 150 bin. Güzeşte yıla kıyasla 500 bine mümasil fazla pasaport pestil. Acun 1.5-2 yıldır pasaport basılmış sorunu yaşıyordu ancak tığ vatandaşımıza yansıtmadık. 1 milyon 600 bin basmış olduk ama zaman basılanlarla domestik taleplerin 20-22 dönme gerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

“Ocaktan bu yana 1 milyon 600 bin pasaport pestil, bunların %58’i yurtdışına çıkmadı”

Yaklaşık 112 bin yeşil pasaport talebi olduğunu nâkil Aristokrat, “Yılbaşından itibaren 1 milyon 600 bin pasaport verdik ve bunların %58’i yurtdışına çıkmadı. Icabında acillerde günce pasaport veriyoruz. Bu imkanı birlikte ortaya koyduk ama bunu birlikte manipüle ettiler. Mufassal kuyruklar oluşuyor dediler. 112 bin yeşil pasaportun 57 bini sürdürme. Biz de Mayıs ayında karar aldık, yeşil pasaport süresi 5 yıldı, 10 yıla çıkarttık. Demincek 5 yıllık olanları veya elan az süreyle pasaport sahibi olanların 10 yıla uzatmalarına imkan sağladık. Faziletli dilek var. Ortalama günce temenni 7-8 bin. Garip ayrımsız madde oldu. Son 4-5 aydır talep 10-15 bin beyninde gidip geliyor. Para ödemeden 5 veya 3 almanak süresi dolan pasaportları 10 yıla çıkartabilecekler. Bu bizim hem tedarik hem temkinimiz. Bunu dünyaya da bildirdik” diyerek konuştu.

” Macaristan’ın yıllık 250 bin pasaportunu basacağız. Onlar bile bizim 250 bin pasaportumuzu basacak”

Pasaport çiplerini haricen aldıklarını tabir fail Aristokrat, “Macaristan ile uyuşma yaptık. Anlaşmaya göre biz Macaristan’ın 250 bin pasaportunu basacağız, onlar birlikte bizim 250 bin pasaportumuzu basacak. seçme saf afetten kaynaklı dava olursa pasaport ihtiyaçlarını aynı devlet diğeri yerine karşılamış olacak. İhtiyacı bastırmak için rastgele şeyi yaptık. Bundan sonraki nısıf mamuller amacıyla Macaristan ile anlaştık. Macaristan’birlikte basacağız. 2. zürriyet pasaportun darphanede üretilmesini aksatmayacağız. Fransa’dan gelen ikinci sulp pasaportları orada basacağız. Önümüzdeki kamer sonuna büyüklüğünde 170 bin pasaportu basmış olacağız. Elan bilahare 250 bin, elan sonradan 300 bin, daha sonra yükselerek bitmeme edecek. Yonga Türkiye’üstelik üstelik üretilmeye başladığı andan itibaren başka safhaya geçişimiz demektir” dedi.

“Türkiye öz domestik ve milli pasaportunu bu akşam ezanı itibarıyla basmaya başlıyor”

Domestik ve milli pasaportun içeriğini ve detaylarını anlatan Soylu, “Burada kullanılmamış pasaportun kendine ilgilendiren özellikleri var. TC ve yine altında İngilizce “Türkiye” yazıyor. Lale motifi var. Esbak pasaportun 27 güvenlik öğesi var. Kullanılmamış pasaportun + 36 öğesi elan var. Nitelik namına de farkı çiplerin detay ve kalınlık farkı var. Eskimemiş pasaport daha nitelikli, daha çağdaş. Pasaportun tekmil ortasında Ayasofya var. Gine eserlerimizden Çanakkale Köprüsü, Çamlıca Camiisi, İshak Rabıtalı Sarayı, İkinci Sedir, Amasya Evleri, Erzurum Çifte Minare ve Mevlana var. Türkiye zat yerel ve milli pasaportunu bu geceleyin bakımından basmaya başlıyor” açıklamasında bulundu. – ANKARA

Share: