Icra Vekili Çavuşoğlu: Ağır Aksak barhana, parçalanmamış dünyanın ayrımsız gerçeği

Türkiye’nin mahdut dışı teşkilatlarında İçişleri Bakanlığı ile çok mail eşgüdüm içerisinde çalıştıklarını ve birçok dosyayı birlikte paylaştıklarını belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Misyonlarımızın ve diplomatlarımızın güvenliği sizlere güç. Arsıulusal polis misyonlarındaki varlığımız kurum donör. INTERPOL (Arsıulusal Polis Güçleri Teşkilatı), SELEC (Güneydoğu Avrupa Yasa Aplikasyon Merkezi) kadar arsıulusal ve lehçe örgütlerle aktif varlığımız çokça ehemmiyet taşıyor. Terörle mücadelenin farklı boyutlarında mümasil iş birliği yapıyoruz. İçişleri müşavirlerimiz birçok misyonumuzda fariza yapıyor. Büyükelçilerimiz dahi misyonlarımız birlikte eşgüdüm ve iş birliği süresince çalışıyor.”

Çavuşoğlu, konuşmasında, Türkiye’nin dış temsilciliklerini esirgeme görevini yürütürken şehit olan itimat mensuplarını ve yekpare şehitleri rahmetle andı.

“Global abra bir nice açıdan zılgıt altında. Yıldırı özelinde, düzenleme suçlar, lehçe ve global güvenlik ile istikrara müteveccih tehditlerin başında gelmeye devam ediyor. Ağır Aksak kafile, coğrafyamızın başkaca tamlık dünyanın bugün bire bir gerçeği ve karşımızda bir deneme” sözerini kullanan Çavuşoğlu, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde düzenlilik bürokrasisinin disiplinli çalışmaları sebebiyle bu dokuz canlı coğrafyada bire bir “balans adası” olmayı sürdürdüklerini vurguladı.

“Bölgemizin asayiş ve istikrarına yardım sunmaya devam edeceğiz”

Çavuşoğlu, karşı karşıya oldukları tehditlerin kaldırılmış edilmesinde ilgilendiren kurumlar arasındaki aksiyon birliğinin dirimlik önem taşıdığının altını çizerek, terör örgütlerinin yurt dışındaki uzantılarıyla faal mücadelede ve gayrı ülkelere müteveccih aksiyon birliğinde İçişleri Bakanlığıyla vahim mesai yürüttüklerini dile getirdi.

Bundan Sonra birçok dış siyaset konusunun güvenlikle direkt angajmanlı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Avusturya ile yaptıkları 2+2 Dışişleri ve İçişleri Bakanları Toplantısı’nın bile sonuç evre eli nimetli geçtiğini, Avusturya’dan bu yönde vurdumduymaz zaman aldıklarını aktardı.

Çavuşoğlu, bu asıl gelişim birliklerini sürdürmeye devam edeceklerini vurgulayarak, “Türkiye’nin sorumluluğu vakit kaybetmeden kendisiyle ilişik değil. İçinde bulunduğumuz kıta, Avrupa’nın güvenliği dahil bölgemizin asayiş ve istikrarına gelişigüzel ulama sunmaya bitmeme edeceğiz” dedi.

“Müşterek Koordinasyon Merkezi, Milli Savunma Bakanlığı ile gelişim birliğimizin göstergesi”

Bakan Çavuşoğlu, konferans kapsamında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın büyükelçilere seslenme ettiği oturumda birlikte konuştu.

Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan hisse senedi birliğinin serencam olarak Rusya-Ukrayna Savaşı’nda ortaya çıktığını tamlayan Çavuşoğlu, “Milli Defans Bakanlığımız, Ukrayna’daki tahılın dünyaya ulaştırılmasında Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki gayretlerimizin merkezinde meydan alıyor” dedi.
Çavuşoğlu, Milli Defans Bakanlığı ile çalışmalarına ilgili “İstanbul’da faaliyete sabık Beraberinde Koordinasyon Merkezi, iş birliğimizin global gıda güvenliğine somut katkısının bir göstergesi oldu” sözlerini kullandı.

Güvenlik ve NATO konularında çokça mail mesailerinin bulunduğuna bel eden Çavuşoğlu, “Suriye, Libya, Veli, Şarki Akdeniz, Kıbrıs, Kafkaslar kabil bir nice dirimsel aut siyasa meselesinde arkadaşlarımız alay malay çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Asayiş kuruluşlarımızın mütezayit gücü, ciddi adımlarımızı takip ediyor”

Çavuşoğlu, faal dış politikanın hem sahada hem masada bitmeme ettiğine bel ederek “Bu çerçevede Milli Defans Bakanlığı ve sair düzenlilik kuruluşlarımızın anbean artan gücü, ciddi adımlarımızı izleme ediyor. Bugün toptan iddiası olan lehçe tıpkı güçsek, bunda kaba ve ferah aheste unsurlarını harmanlamamızın şişman bire bir payı var” diye konuştu.

Milli Defans Bakanlığı, silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleriyle iş birliği zarfında çalışmaya bitmeme edeceklerine dikkati calip Çavuşoğlu, sahadaki kazanımların masada kaybedilmemesi gerektiğini ve bu konuda ellerinden geleni yapmaya bitmeme edeceklerini kaydetti.

Çavuşoğlu: AB’den somut adımlar bekliyoruz

 

Nazır Çavuşoğlu: Rusya’nın ihraç edeceği ürünlerin da önü küşade oluyor

 

Çavuşoğlu: Gelişmeler Itidalli Koridor’un değerini gözler önüne seriyor

 

Share: