Icra Vekili Ersoy, Çanakkale’de İngiliz “HMT Lundy” batığına andaç dalışına katıldı

Ekin ve Turizm Bakanlığınca planlı Türkiye Ekin Yolu Festivalleri kapsamındaki Troya Hars Yolu Festivali etkinliklerinde, Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’nda ajanda dalışı yapıldı.

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanı İsmail Kaşdemir ile beraberindekiler, tekneyle Anafartalar Limanı’nın Suvla Yoğun açıklarında kâin bölgeye ulaştı.

Ersoy ile beraberindekiler, plonjon ekibi liderinin yönlendirmeleriyle 27 metre derinlikteki “HMT Lundy” batığına dalarak, Çanakkale Savaşları’nda İtilaf Devletleri’nin çıkarması esnasında koyda mayın tarama görevini adına getiren 34 metre uzunluğundaki İngiliz gemisini görme imkanı buldu.

Anı dalışında Rum Ajansı ekibince akarsu altında görüntülenen katılımcılar, 16 Ağustos 1915’te “Kalyan” adlı gemiye mühimmat yüklerken Türk topçusunun ateşiyle batırılan HMT Lundy’nin çevresinde dolaştı.

Bakan Ersoy, plonjon sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanakkale’de beklentilerinin üzerinde çok güzelce tıpkı havayla karşılaştıklarını söyledi.

Troya Firez Yolu Festivali’nin sonuna yaklaştıklarını belirten Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“Ayın 16’sında başlayan festival çok pahal devam etti. Etkinliklere çokça balaban iştirak oldu, bu bile bizi az çok sevindirdi. Amatör etkinliğe 35 bine yakın koca Çanakkale’de kümeli. Birçok etkinliğimize 25 bin, 20 bin, 10 bin üzere erdemli katılımlar oldu. Alelhusus Çanakkale’birlikte bu festivalin tarihini belirlerken Kayran Başkanlığı ile konuşmuştuk. Hem sezonun uzaması amacıyla hem de esnafın turizmcinin sezonu uzun uzadıya sezonu 12 taban yayma çalışmalarımız var tamam sektörlerde. Burada alelhusus bu tarihi seçmiştik ve sonucunu birlikte olumlu aldık. Gayet birlikte liyakatli oldu. Bütün haddinden fazla bahtiyar oldu.”

“Daraç dışından çok aşkın sayıda plonjon turisti Çanakkale’ye gelmeye başladı”

Ersoy, Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’nı güzeşte Tarihi Alan Başkanlığı ile hayata geçirdiklerini hatırlattı.

Parkın bunaltıcı ilişki gördüğünü aktaran Ersoy, “Bu sene birlikte elverişsiz dışından çok fazla sayıda dalış turisti Çanakkale’ye gelmeye başladı. Önümüzdeki yıl bu rakamların henüz da artacağını ümit ediyoruz.” dedi.

Ersoy, akarsu altında rüyet imkanı buldukları 1904 yapımı HMT Lundy’nin aynı trol gemisi olduğunu, Çanakkale Savaşları’nda mayın tarama gemisine dönüştürüldüğünü söyledi.

Batığın formunu koruduğunu dile getiren Ersoy, benzeri basın mensubunun, plonjon yaparken hissettiklerini sorması üzerine şu yanıtı verdi:

“Öncelikle o günleri hatırlıyorsunuz. Zira sefine gani mahfuz. Sunu önemlisi buydu doğrusu, geminin ongun korunmuş olmasıydı. Tabiatıyla bu bir mayın tarama gemisi olduğu üzere mecmu bir çarpışma gemisi değil. Bindi gemisi kadar düşünebiliriz. Amma formunu gani koruduğu amacıyla gayet keyifliydi. Çanakkale’üstelik daldırmak çokça evire çevire. Fazlalık bu mevsimde suyun daha antipatik olmasını bekliyordum ama sevimsiz değildi. Arz azından kıyafetler bile etkin olmuştur ama çok keyifliydi. Tulum müsaade verse artık dalınabilinirdi.”

Çanakkale’da turizm sezonunun uzatılmasına yönelik çalışmalarının olduğunu aktaran Ersoy, şunları kaydetti:

“Kayran Başkanlığımızla farklı icraat birlikte yapıyoruz. Yürüyüş yollarıyla ait çalışmalar var. İnşallah burada sportif adına bile sezonu göndermek istiyoruz. Yani elden plonjon değil. Haddinden Fazla güzel tıpkı doğası var. Düzlük Başkanlığı eliyle korunuyor. O natürel ortamda yürüyüş, koşun kadar etkinlikler olacak. Erte üstelik doğrusu maratonumuz var. 10 kilometrelik, 12 kilometrelik ve 40 kilometrelik maratonlarımız var. İnşallah onlarla bile bu üslup ortamının ilkin Türkiye oluşmak üzere dünyada tanıtımını açmak istiyoruz. Zira trekking ve bisikletin birlikte haddinden fazla aşkın alıcısı var dünyada. İnsanlar turizm adına bunu tercih ediyorlar. İnşallah burada tabii sporları dolay plana çıkararak Çanakkale’nin sezonunu kültür ve sanatı üstelik etkileyerek uzatacağız.”

Ersoy, yarın gerçekleştirilecek 7. Gelibolu Maratonu’na katılacağını sözlerine ekledi.

İsmail Kaşdemir ise su altı parkında 14 ayrı dalış noktasının bulunduğunu anlatarak, Çanakkale’nin hem firez hem nutuk hem turizmin kenti olmaya namzet bir şehir olduğunu anlatım etti.



Share: