Icra Vekili Ersoy: Rüçhan garaz maksimum sayıda insanımızı hars ve sanatla buluşturmak

Icra Vekili Ersoy: Rüçhan murat maksimal sayıda insanımızı firez ve sanatla buluşturmak

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Hars Yolu Festivalleri’nin maliyetine ilgili, “Burada maliyet odaklı çalışmıyoruz türkçesi. Bizim rüçhan hedefimiz maksimal sayıda insanımızı ekin ve sanatla buluşturmak. Nesep sıkıntımız yok. Biliyorsunuz; Turizm Bakanlığı, turizmden dahi çokça ağır sıklet gelir elde ediyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin benzeri kısmını haddinden fazla rahat benzeri şekilde kullanabiliyoruz” dedi.

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1 Teşrinievvel’üstelik başlayacak ‘Hükûmet Merkezi Hars Yolu Festivali’ne ait Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Ada Ankara’da planlı lansman programına katıldı. Bu yıl Türkiye Firez Yolu Festivalleri kapsamında düzenlenen etkinliklere değinen Ersoy, “Türkiye Ekin Yolu Festivallerimiz dahilinde bu sene 5 ilimizde aniden; haddinden fazla elan eksiksiz, çokça daha geniş etkinliklerimizle vatandaşlarımıza eşsiz bir kültür konferans deneyimi yaşatıyoruz. Çanakkale’dahi 16-25 Ilkgüz beyninde düzenlediğimiz Troya Ekin Yolu Festivalimizi başarıyla tamamladık, Konya Mistik Enstrüman Festivalimiz birlikte 22 Ilkgüz’üstelik başladı, 30 Ilkgüz’e kadar devam edecek” diyerek konuştu.

‘GASTRONOMİ ZENGİNLİĞİMİZİ ÜSTELIK ORTAYA KOYACAĞIZ’Icra Vekili Ersoy, uluslararası aşçı değerlendirme sistemi ‘Michelin Rehberi’nin İstanbul’a özel hazırladığı antoloji karşı, “bu arada benzeri bellik açarak ikna etmek isterim ki Michelin Rehberi’nin İstanbul’a hususi adına hazırladığı antoloji birlikte İstanbul’daki festivalimizin sürdüğü tarihte, yani 11 Teşrinievvel’da törenle açıklanacak. Sonuçları bizler dahi heyecanla bekliyoruz. Bu yılki festivallerde, gastronomi alanında birlikte ayrı ayrı etkinliklerle ülkemizin bu konudaki zenginliğini ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.’5 BİNE YAKIN SANATÇI DÜZLÜK ALACAK’Vekil Ersoy, Hükûmet Merkezi Kültür Yolu Festivali’nin ise Millet ve çevresinde gerçekleşeceğine bel ederek şöyle konuştu: “Başkent Hars Yolu Festivalimiz, Ankara büyüklüğünde köklü benzeri geçmişe eş olan Millet semti ve çevresindeki tarihi ve kültürel mekanları içine düzlük 4,7 kilometrelik tıpkı güzergah üzerindeki 70 değişik noktada gerçekleşecek. Curcuna, 500’den aşkın etkinlikle Ankaralıları ve yer illerdeki sanatseverleri, 5 bine yakın sanatçı ile buluşturacak. Başkentin ekin ve tekellüm adası CSO Ada Ankara, Süper Star Ajda Pekkan’dan dünyaca adlı baht artist Yusuf İslam’a, Fado şarkılarını kül dünyaya ulaştıran Mariza’dan Emel Sayın’a kadar birbirinden kızıl sanatçıların konserine aile sahipliği yapacak. CSO ve Heybet Çoksesli Korosu, Alman maestro Carl Orff’un ebedî eseri ‘Carmina Burana’ konseriyle sanatseverlerle buluşacak. Festival bünyesinde Ankara’nın hükûmet merkezi oluşunun 99’uncu yılı, bin seğmenin katılımıyla gerçekleşecek seğmen alayı ile kutlanacak.”‘HEDEFİMİZ, FESTİVALLERİ YAYGINLAŞTIRMAK’Festivallerin kapsamının genişleyeceğine da değinen Ersoy, “Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu Festivallerimiz sürerken, bu coşkuya 8-16 Teşrinievvel ortada Diyarbakır üstelik katılacak. Diyarbakır Talih Hars Yolu Festivali, 2 binden çok sanatçının katılımıyla, 500’den çok etkinliğe ocak sahipliği yapacak. Bu açkı ile şimdiden müjdesini atfetmek isterim ki gelecek sene mart ayında, İzmir’birlikte mevcut tarihi Alsancak Tekel Fabrikası’nı aynı ekin ve musahabe kompleksine dönüştürmüş namına hizmete anahtar ve peşi sıra de april ayında festivallerimizin kapsamına İzmir’imizi dahi ekleyeceğiz. Ayrıca Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı ve Gaziantep Gastronomi Festivali’ni üstelik gene Türkiye Firez Yolu Festivalleri kapsamına alacağız. Bunları eklediğimiz ahit 8 şehre kazanmış olacağız önümüzdeki yıl; ama 1, 2 şehir henüz ekleyeceğiz. Önümüzdeki sene hedefimiz 10 şehir olacak. Hedefimiz bu, ülkemizdeki değme vatandaşımızın kültür zenginliklerine erişmesi üzere çalışıyoruz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak. Festivallerimiz kapsamında ücretli etkinliklerimiz bile var; amma etkinliklerin çoğu ağız ağıza ücretsiz ve bölüt sarih” dedi.’KAYNAK SIKINTIMIZ YOK’

Nazır Ersoy, festivallerin maliyeti üzerine şu değerlendirmede bulundu: “Burada maliyet odaklı çalışmıyoruz türkçesi. Bizim rüçhan hedefimiz azami sayıda insanımızı ekin ve sanatla buluşturmak. Esas sıkıntımız namevcut. Biliyorsunuz, Turizm Bakanlığı turizmden de haddinden fazla bati dirimlik elde ediyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin tıpkı kısmını çok bayındır ayrımsız şekilde kullanabiliyoruz. Hars ve sanatta markalaştığınız antlaşma turizm açısından rakiplerinizle pozitif şekilde ayrışıyorsunuz. Ekin ve müzakere etkinlikleriniz sizin turizminizi dahi çekim noktası haline getiriyor. Onlar sizi markalaştırıyor, siz markalaştıkça da daha fazla turizm geliri elde ediyorsunuz.”Avrupa’daki gaz sorununun Türkiye’ye gelen turist sayısına güçlük edip etmeyeceği sorusuna ise Icra Vekili Ersoy, “Bunlar magazin haberleri. Bizim üzere şanlı olan; siz seyyar gidermek istiyorsanız 2 kesim sırrı var bunun. Bir tanesi; çokça vahim lansman yapacaksınız, 2’ncisi gelen turiste haddinden fazla ongun bakım yüklemek. Bu ikisini gerçekleştirdiğiniz sürece mevrut turist değme güzeşte sene artar” diye konuştu.Zalim ödeme sistemi ‘Mir’ için ilişkin ululuk kurumlarının çalıştığını söyleyen Ersoy, Acımasız turistin akçe getirme üzerine ayrımsız sıkıntısı olmadığını, Zalim turistin akça harcama bile yapabildiğini ifade etti. Turizm verileri için ise Ersoy, “Daha ilk 42 milyon olan seyyah sayımızı 47 milyon namına rötuşlu ettik. Şu zaman rezervasyonlarımız çok ferah gidiyor. İnşallah bu hedefi üstelik sene sonuna akla yatkın üst akıllıca rötuşlu edeceğimizi düşünüyorum” görüşlerini paylaştı.

Share: