Icra Vekili Garaz Çekicilik, sosyal göz projesinin matbuat tanıtımında konuştu: (1)

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Çalım, kentsel dönüşümle şehirlerin altyapısının güçlendirildiğini belirterek, “Bugüne kadar 3 milyon evin dönüşümünü sağladık ve yeni yuvalarına mülaki 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik.” dedi.

Bakan Çalım, Beşiktaş’ta planlı “Cumhuriyet Tarihinin Bildirme Iri Sosyal Göz Hamlesi Matbuat Buluşması” programında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı içtimai ev hamlesinin detaylarını paylaştı.

Son 20 yılda, Türkiye’yi temas alanda tarihi hizmetlerle tanıştırdıklarını belirten Alım, 81 ilde bilcümle ilçeleri dev eserlerle projelerle donattıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 4 yıl ilk, evcil seçme öncesinde Reisicumhur Erdoğan’ın kentçilik manifestosunu car ettiğini hatırlatan Gurur, Türkiye’birlikte yüzdelik 90’ı toplumsal basamak girmek için bugüne kadar TOKİ Başkanlığı yoluyla 1 milyon 170 bin konut mensur ettiklerini kaydetti.

Gurur, var güçleriyle çalıştıklarını, şehirlerin altyapısını ve üstyapısını yükseltmek, tarihi mekanları harlatmak yerine büyük projelerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe imtina etmek anlayışıyla Konya’dahi yıpranmamış Mevlana Meydanı’nı, gine Edirne’dahi Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde tensikat yapıyoruz. Bursa’birlikte Ulu Cami etrafında gine belediyelerimizle birlikte yapmış olduğumuz tıpkısı proje kapsamında Celil Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı baştan ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi çekicilik merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına makul ayrımsız şekilde kazandırmaya çaba gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir taraftan 70 milyon metrekare büyüklüğüne vasıl millet bahçesi projeleri yürüttüklerini aktaran Gurur, 455 millet bahçesini üstelik Edirne’den Hakkari’ye kadar vatandaşlara kazandırdıklarını dile getirdi.

Uğur Hava, “Kentsel dönüşümle şehirlerimizin altyapısını güçlendiriyoruz ve bugüne büyüklüğünde 3 milyon lüp dönüşümünü sağladık ve yıpranmamış yuvalarına mülaki 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik. Kendilerinin birey ve para güvenliğini itimat altına almış olduk.” diyerek konuştu.

Yaşanan afetlerin arkası sıra Elazığ’de Malatya’de ve İzmir’üstelik tarihinin bildirme büyük tahavvül projelerini başlattıklarını, Antalya’üstelik, Muğla’da ve Maşrık Karadeniz’in tamamında afet alanlarında dev bir yenilenmeye imza attıklarını tamlayan Gelgel, Türkiye’nin, ihtiyacı olan değme ürünü, seçkin hizmeti, genişlik hızlı ve nitelikli şekilde çoğaltma kabiliyetine, kapasitesine, kararlılığına erbap olduğunu söyledi.

“Sosyal konutu, önceliklerimiz ortada gördük”

Çalım, Türkiye’nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda millet amacıyla arzuladıkları seçme hizmeti yapma, seçkin eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren benzeri büyüklük olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu mutluluk ve kavim üzere mütemadi koşmamızın sunu büyük sebebi birlikte her ülkeye nasip sıfır bu balaban potansiyelimiz. Bu anlayışla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır bilcümle sosyal devletin esas görevi olan tahaffuz hakkını, içtimai konutu, önceliklerimiz ortada gördük. 2019 yılında öz evcil, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla geçmiş 50 bin, arkası sıra da 100 bin içtimai hane dedik ve bu projelere 2 milyonu çok vatandaşımız müracaat ederek nazik benzeri hazzetme gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız eliyle şişman ayrımsız beğeniyle değer buldu. Yerel mimariye, bölgenin değerlerine makul şekilde inşaatlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Bittabi milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bile bu başvurunun karşılanabilmesi üzere kullanılmamış yuva yapma hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.”

Basamak hamlesiyle dünden itibaren telefonlarının susmadığını kaydeden Kurum, vatandaşlardan iri aynı hoşlanma gördüklerini söyledi.

(Sürecek)

Share: