Icra Vekili Kirişci: “Karbon salınımı başarısız olan, çevreci hidroelektrik santrallerini acilen devreye alıyoruz”

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, karbon salınımı akim olan, çevreci hidroelektrik santrallerini devreye aldıklarını belirterek, “20 şehrimizde kâin 34 hidroelektrik santralinin oturmuş gücü 653 megavat, üretimleri yıllık 2 milyar 300 milyon kilovattır, bu tutar 1 milyon kişinin almanak erke tüketimine denk gelmektedir.” ifadesini kullandı.

Kirişci, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan’ın liderliğinde son 20 yılda devasa tesisleri ülkeye kazandırdıklarını bildirdi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün kuruluşundan bugüne tamamlanan tesislerin yüzdelik 55’inin DOĞRU Öğür iktidarı döneminde olduğuna dikkati çeken Kirişci, “Ülkemizdeki 85 milyon dekar sulanabilir arazinin yüzde 80’ini sulamaya açtık, sonunda 6,2 milyon kişiye istihdam sağlanmış, ekonomiye yılda 150 bilyon lira melfuf ulama sunulmuştur. Hizmete alınan sulama projeleriyle ülkemiz zirai hasılada dünyada 10. sıraya yükseldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Kirişci, akarsu tasarrufu için sonuç 20 yılda tarımsal sulamada katre ve yağmurlama kadar modern sulama sistemlerine ciddiyet verdikleri belirterek, yüzdelik 6 olan modern sulama sistemlerinin oranını yüzde 31’e yükselttiklerini ve inşaatı devam eden projelerle bu oranın yüzdelik 94 seviyesine çıkacağını aktardı.

Bir eksantrik büyük elektrik alanlarının ise içmece suyu temini olduğunu bildiren Kirişci, şunları kaydetti:

“DSİ Umumi Müdürlüğümüz kurulduğu günden bugüne 5 bin 445 kilometre isale hattı nesir etti. Bunun yüzdelik 60’tan fazlasını serencam 20 yılda hizmete aldık. Bu akıtma hatlarıyla ülkemizi neredeyse Edirne’den Kars’a 2 kat katettik. Suyun gücünden erke üretiminde da faydalanıyoruz. Karbon salınımı sıfır olan, çevreci hidroelektrik santrallerini süratle devreye alıyoruz. Ülkemizin hidroelektrik enerji potansiyeli almanak 180 bilyon kilovatsaattir. Bu potansiyelimizin yüzdelik 60’ı kullanılabilir ayla gelmiştir. Devlet kalkınmasına iri ivme kazandıran bu tesislere Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde bugün 34 hidroelektrik santralci elan ekledik. 20 şehrimizde mevcut 34 hidroelektrik santralinin müesses gücü 653 megavat, üretimleri almanak 2 milyar 300 milyon kilovattır. Bu miktar 1 milyon kişinin almanak enerji tüketimine denk gelmektedir. Kestirmece 16 bilyon liraya dünyalık olan bu tesislerin ekonomiye katkısı ise yıllık 2,7 bilyon liradır. 34 hidroelektrik santral, ülkemize ve milletimize kandırıcı olsun. Tesislerin ülkemize kazandırılmasında emeği bulunan mühendisinden işçisine, teknisyeninden operatörüne, bütün çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemiz ve eren milletimiz için uzunlamasına çalışmaya devam edeceğiz.”

Share: