Icra Vekili Kirişci Sava Olarak Duyurdu, Fakat Cesaret Notu Düşük Çiftçiler Tarım Bankası’nın Basma ve Süt Kredisinden Yararlanamadığından Şikayetçi

DİLAN HÜMAYUN

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci’nin “beşaret” yerine duyurduğu Tarım Bankası üzerinden sağlanan süt ve matbu kredisinden birçok üretici yararlanamadı. Borçlarını ödeyemediği için yağız listeye sakıt çiftçiler, Ziraat Bankası’nın sistemine girdiklerinde “almaç güven risk notu inatçı” yanıtı ile karşılaştı. Fellah Halil Kaya, “Çiftçilerimiz umutlanarak Ekincilik Bankası’na gidiyorlar. Cesaret notu düşük olduğundan kapıdan et kafalı dönüyorlar” dedi.

2022 Yılında Yapılacak Zirai Desteklemelere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı, 20 Teşrinievvel 2022 günlü Resmi Gazete’de yayınlanmış, kararda tahıl ürünlerinde; buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikale ve çeltikte mazot ve gübre desteğinin er ödeneceği duyurulmuştu.

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe sunumunda; Tarım Bankası üzerinden mazot ve matbu kredi başvurularının 31 Ekim’den itibaren başladığı müjdesini vermişti. Kirişci, “Bundan hakeza bahis konusu destekler çiftçilerimize akçe yerine verilmeyecek. Kültür Bankası kartlarına yüklenecek. Başvurular internet ve atak bankacılık birlikte dahil olmak üzere zaman itibarıyla başladı” diye niteleyerek duyurmuştu. Buna göre; tahıl ürünlerinde çiftçinin alacağı mazot ve basma desteği nakdi kendisine ödenmeyecek.

ÇİFTÇİLERE “MÜŞTERİ KREDİ RİSK NOTU TERS” YANITI

Ancak Kültür Bankası’nın sisteminden süt ve gübre desteği amacıyla başvuran üreticiler, girdikleri sistemde “azrail güven riziko notu huysuz” yanıtıyla karşılaştıklarını, bu nedenle desteklerden yararlanamadıklarından şikayetçi.

“TÜMCE ESMER LİSTEDE”

ANKA Haber Ajansı’na konuşan İzmirli ekinci Mehmet Kani, “Bu mu hububat desteklemesi. Hep tarımın bu ağıl geldiğinden bankalarda kara listeye girdi. Ne diyordu henüz geçmiş ekonomi bakanımız, ‘Kara listeyi, Tarım Bankası görmeyecek.’ Evet bittabi görmüyorsunuz? Örneği gösterdim, tümce kişmiri listede. Bırak krediyi onu bunu bize verecekleri desteklemeyi avans kendisine verecekler onu üstelik alamıyoruz. Biz kulağımızın üzerine yatacağız artık. Mart ayında alacağız. Bizi getirdiğiniz duruma bakın. ‘Kulağınızın üstüne mart ayına kadar yatın’ diyor Ekincilik Bankası. Sizin yapacağınız ekincilik politikası bu büyüklüğünde işte” dedi.

“ÇİFTÇİLERİN KREDİ NOTU BAĞAN OLDUĞUNDAN, KAPIDAN GERİ DÖNÜYORLAR”

Çanakkale’birlikte üreticilik yapan Halil Kayaç ise, ANKA’ya şunları söyledi:

“Tarım sicili düzgün olan itimat notu efdal olan çiftçilerimiz bu durumdan faydalanabilecekler. Ama sicili kötü olan cesaret notu düşük olanlar bu durumdan faydalanamayacaklar. Filhakika zorda olan çiftçilerimizin emniyet notları düşük olduğundan kıran tarlasını bire bir an ilk tohumla buluşturması, motorin ve gübresini alması lazım. Bu yanlıştan kafasız dönülüp sayın bakanımızın sicili beğenilmeyen olan çiftçilere yardım elini uzatması geçişsiz, aksi hâlde çiftçilerimizin mart ayını bekleyecek takati kalmamıştır. Girdi maliyetlerin artması zımnında çiftçiler elhak çıkmaz girdabında aynı dahi ‘hakeza bire bir avans veriyoruz’ diyerek çiftçilerimiz umutlanaraktan Ekincilik Bankası’na gidiyorlar. Yüreklilik notu düşük olduğundan doğrusu kapıdan kafasız dönüyorlar. Işlek Kültür’tan yapmış oldukları müracaat onaylanmıyor. Gübre ve mazot desteğinin icmaldeki fiyat üzerinden benzeri an evvel çiftçilerimize ödenmesi gerekir.”

Share: