Icra Vekili Kurum: 20 yılda 3 milyon konutun dönüşümünü sağladık

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Kurum, Samsun’de “Çay Bizden, Kardeş Kardeş Sizden Toyluk Buluşması” kapsamında yaptığı açıklamalarda 20 yılda 3 milyon konutun dönüşümünü sağladıklarını anlatım etti. Cumhuriyet tarihinin en iri içtimai hane projesine bugüne kadar kestirmece 2 milyon gencin başvurduğu anlattı.

455 MİLLET BAHÇESİNE ULAŞTIK

Kurum, burada yaptığı konuşmada, gençlerle kat yürüdüklerini, posta arkadaşı, sevgili arkadaşı olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 yıllık süreçte gittiği seçkin yerde gençlerin fikirlerine, önerilerine önem verdiğini vurgulayan Çekicilik, şöyle bitmeme etti: “Bilcümle gayretimiz sizler için. Sizlere daha bol benzeri ati arz etmek hesabına bu çalışmaları yapıyoruz. Amacımız, hedefimiz, sizlere elan fena hâlde, elan yeşil inşallah kültürel alanlarıyla, natürel alanlarıyla işlek, adamakıllı ayrımsız Samsun’u yapmak ve bu misyon doğrultusunda gitmek. 81 ilimizde budun bahçelerimiz var ve burada olduğu kabil gençlerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız alay malay ilk kânun geçiriyor. Esasta burada benzeri nevi toplumsallaşma alanları ve sağlığına kavuşanlar bile var. Türkiye’da 455 kavim bahçesine ulaştık ve yeniden bu budun bahçelerinin sayısını, sıklığını artırmaya çalışıyoruz.”

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE SAVAŞ EDİYORUZ

İklim değişikliği ile bile savaşim ettiklerini anlatan Alım, şu değerlendirmeyi yaptı: “İklim değişikliğini tenkis etmek amacıyla da bu yeşil alanlara ihtiyacımız var. Bu manada bile abuhava değişikliğine ait Sayın Reisicumhur’mız bir erek koydu. 2053 yılında yeşil kalkınmayla büyüyen Türkiye önünde kesin muvaffakiyetsiz çıkarma hedefimizi koyduk ve çıktı stabil çokça çığır dalını ilgilendiren abuhava değişikliğiyle uğraş noktasında adımlarımızı atıyoruz.

Mümasil zamanda inşallah iklim kanununu da hazırlayacağız. Burada lazım geri inkılap, gerek yenilenebilir erke, lazım uran alanlarındaki transformasyon maddelerinin üretimde kullanılması, mikromobiliteye önem vereceğiz. Çiftteker yolları, üslup yollarının sayısını artıracağız. Ulaşımda tekrar katar yolunu sökmek yoluyla şişko ulaşımı elan üstelik artıracağız. Şehirlerimizin gelişigüzel yerinde yeşil düz miktarını, kasaba siper bölgelerimizi, hususi kasaba esirgeme alanlarının sayılarını, miktarını artıracağız. Çünkü biz size elan bol bir gelecek en yerine bu tedbirleri almak zorundayız.”

3 MİLYON KONUTUN DÖNÜŞÜMÜNÜ SAĞLADIK

Mekân yatırımlarının birlikte üstyapı yatırımları birlikte yaptıklarını aktaran Hava, 81 ilde site meydanlarını canlandırma ettiklerini, vatandaşların kentsel tahavvül ve zelzele dönüşümü ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarını, bu kapsamında birlikte 3 milyon konutun dönüşümünü sağladıklarını anlattı.

GENÇLİĞİMİZ GELECEĞE UMUTLA BAKACAK

Gençler, emekliler, engelliler, şehit ve gazi aileleri, minimal ücretli vatandaşların karı sahibi olabilmeleri amacıyla Cumhuriyet tarihinin en şişman içtimai basamak hamlesini başlattıklarını hatırlatan Çekicilik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kapsamında 250 bin sosyal konutumuzu gençlerimize, umum vatandaşlarımıza ad çekme kabul etmek yoluyla inşallah dürü edeceğiz. 2 sene zarfında başlayacağız. Burada de taze kardeşlerim, inşallah gençliğimiz geleceğe umutla bakacak, güvenle bakacak. Onlara naçizane bindi olmaya çalışacağız. Sizlerden çokça nazik hazzetme geldi ve bugüne büyüklüğünde, 2 milyona mail gencimiz bu projeye başvurdu.

Biz üstelik inşallah bu projelerin sayısını, miktarını artırmaya devam edeceğiz. Gine 18-30 yaş arasındaki gençlerimiz için gelişim yeri projesi hazırladık. Bu proje kapsamında üstelik öz işini kurmak talip gençlerimiz aksiyon yerlerimize başvuracak ve teknik belgesi olan, zat hareket yerini fethetmek talip gençlerimiz bu projeden kurayla alabilecek. Bu üstelik esasen sizler yerine, sizlerin geleceği adına hazırlamış olduğumuz bire bir projemiz.”

Çalım, ermiş milletin, gençlerin destekleri ve dualarıyla Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 20 yıldır ne yaptıysalar 2023’te da benzeri tatlılıkla çalışacaklarını, Cumhurbaşkanı’nı, Topluluk İttifakı’nı, Milli Mücadele’nin karargahı Samsun’dan bildirme aktif şekilde desteklemeye bitmeme edeceklerini dile getirdi.

KILIÇDAROĞLU EMEKLİLİK KATEGORİSİNE BAŞVURACAK

Bir gencin, toplumsal bölük projesi kapsamında gençlere ayrılan kontenjanda yaş şartının yükseltilmesi talebi konusunda Çalım, “Yaşı 18-30 namına bildirdik. Onun bir sınırını koymamız gerekiyordu. Tüvana kategorisini Kılıçdaroğlu üzere kaçırdın. Öteki kategorilere başvurabilirsin. O üstelik seçimden sonra inşallah emeklilik kategorisine başvuracak zira seçimde baştan kaybedeceği amacıyla emekli kategorisinde onu değerlendireceğiz.” ifadesini kullandı. Programa DÜRÜST Öğür Genel Komutan Yardımcısı Mahmur Çiçeği Karaaslan, SELIM Tümen Samsun Milletvekilleri Yusuf Işıklı Yılmaz ve Fuat Köktaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, DOĞRU Öğür Samsun İl Başkanı Ersan Katarakt da katıldı.Share: