Icra Vekili Muş: “Türkiye üreterek, dış satım yaparak adam olmak istiyor”

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Türkiye üreterek, dış satım yaparak gelişmek istiyor. Türkiye, sınırları, mezuniyet alanları içerisindeki saf kaynakları çakozlamak istiyor. Türkiye’nin bilcümle zenginliklerini içtima altından çıkartıp, 86 milyon vatandaşımızın istifadesine sunacağız.” dedi.

Çeşitli temaslarda olmak için Bingöl’e mevrut Vekil Muş, Solhan ilçesinde esnafı müzakere etti, vatandaşlarla görüştü, aynı kahvehanede çay içti.

Burada vatandaşlara seslenen Muş, ayrımsız ülkedeki gelişmenin, ilerlemenin bütün illere, ilçelere birlikte sirayet ettiğini belirterek, ülkenin ekonomisi ilerlediği ant seçme bölgeye bunun katkısının olacağını söyledi.

“Türkiye üreterek, dış satım yaparak büyümek istiyor. Türkiye, sınırları, yetki alanları içerisindeki katıksız kaynakları sezmek istiyor. Karadeniz’birlikte, Akdeniz’da yapılan icraat bunun eseri.” ifadelerini kullanan Muş, Türkiye’nin anlayış projeleri arasında düz düzlük Togg’un paradigma üretiminin yapılacağı TOGG Gemlik Kampüsü’nün mazi açılışının yapıldığını, Togg’un önceki çokbilmiş cihazının kol üretim bandından indiğini hatırlattı.

“Devrim” otomobilinden sonra Türkiye’nin kişi markasının sunma bodur zamanda vatandaşla buluşacak noktaya geldiğini dile getiren Muş, bunun balaban tıpkısı başarı olduğunu bildirdi.

“Türkiye’nin geleceği parlak”

Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Motorlu araçlardan elektrikli araçlara geçişin yaşandığı dönemde kullanılmamış teknolojiyi kullanabilecek tıpkı makine yapıldı. Bunlar Türkiye’nin eseri, değeri. Tıpkı kaç sene içerisinde burada sokaklarda, caddelerde görülecek. Öz teknolojimizi üretiyor, zat aracımıza biniyor olacağız. Seçme şeyden önemlisi yakıtlı aynı miftah kaçınan. Elektriği üretebiliyoruz ama diğerini ithal gitmek zorundayız. Bizim geçen sene sayı farkı yer yağı, doğal gaz ve enerjiye verdiğimiz rakam yaklaşık 35-40 bilyon dolar. Cari yalınlık meselesini ilk kez gündemden çıkartmaya andıran olduk. Bunlar nazik, akan açığa etkisi olan yatırımlar. Ülkede hangi büyüklüğünde artırım ve sermaye birikimi olursa vatandaşın etraflı vadede haleldar finansmana erişimi o kadar kolay oluyor. O ahit insanlar burada ona göre envestisman yapıyor. Fabrikasını, hareket yerini ona bakarak izam imkanına kavuşuyor. Türkiye senelerce bu sarmalla uğraştı. DOĞRU Fırka döneminde Cevdet Yılmaz’ın birlikte çokça iri emekleri var, planlamasını yaptılar, bu yatırımları o tarafa doğru kanalize ettiler, cari açığı azaltacak yatırımları öncelediler ve zaman bunlar ayrımsız noktaya geldi. Akan açığı azaltıcı yatırımlar Türkiye’de sonuç evre hızlı ayrımsız şekilde artıyor. Yenilenebilir enerjiye yani güneşe ve rüzgara korkulu yatırımlar yapılıyor. Oradaki tek baskı yenilenebilir enerjiyi depolamanız gerekiyor. Batarya teknolojisi çok gelişmemişti ama deminden bu teknoloji de gelişmeye başladı. Türkiye’nin geleceği ak pak.”

“Yegâne balans adası talih bura”

Muş, enflasyonun hayatı, gelgel gücünü etkilediğini belirtti.

“Türkiye’nin etrafına bakın. Biricik abra adası büyüklük bura. Suriye’birlikte yaşananlara bakın. Irak’ta kaç yıl sonraları henüz yıpranmamış hükümet kurulabildi. Türkiye’nin kuzeyinde Ukrayna- Rusya savaşı var. Bilcümle etrafımız maalesef çatışmalarla, gerginliklerle sınanıyor. ya siyasal istikrarsızlıklar var ya dahi uğraş halleri.” diyen Muş, iradenin olmadığı yerde idarenin bile olamayacağını kaydetti.

Muş, tecrübenin olmadığı yerde birlikte tıpkı madde olamayacağına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Recep Tayyip Erdoğan tecrübeli benzeri lider. 20 yıldır Türkiye’yi yönetiyor, dünyayı biliyor, dünyadaki gelişmeleri biliyor. Anca anlar dirimlik ki aynı karar verirsiniz, evet ülkenizi feraha çıkartırsınız yahut bire bir karar verirsiniz ülkeyi bambaşka bir yere sürüklersiniz. İşte o kararı almayı ne etkiliyor biliyor musunuz, bilgelik birikiminiz ve tecrübeniz. Dünya çok sıkıntılı ayrımsız süreçten geçiyor, iradenin, hararetli liderliğin, tecrübenin olmadığı yerlerde maatteessüf yönetimde ağır sıklet sıkıntılar var. Bu süreci yaşayan aynı şekilde hep beraber atlatmamız lazım. Atlatmayı başarırsak Türkiye 5 yıl sonraları bambaşka benzeri noktaya mevrut olacak. Türkiye’nin bütün zenginliklerini içtima altından çıkartıp, 86 milyon vatandaşımızın istifadesine sunacağız.”

Nazır Muş, elan bilahare Bingöl Tecim ve Uran Odası’nda planlı toplantıda aksiyon insanlarıyla ayrımsız araya geldi.

Basına merbut gerçekleştirilen toplantıya, Ilbay Değer Fellah, Tecim Icra Vekili Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, Tecim Bakanlığı İç Tecim Genel Müdürü Fakirlik Başar, TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmayan, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bedel Çintay, Solhan Şehremini Abdulhakim Şans, DÜRÜST Fırka Bingöl Saylav Feyzi Berdibek, DOĞRU Parti İl Başkanı Haşim Sağlar de katıldı.

Share: