Icra Vekili Soylu: “PKK, tıpkısı eş örgütüdür”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, yıldırı örgütü PKK ile mücadelede anneler, babalar, aileler ve kardeşlerin üzerinden on binlerce insanla görüşerek bakir bire bir çalışma başlattıklarını belirterek, “Şu anda Cezayir’den tıpkısı PKK’lı teröristi kandırma ederek adalete salmak için getiriyoruz.” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılışı dolayısıyla Sabancı Ekin Merkezi’nde düzenlenen törene katılan Aristokrat, Türkiye’nin ilk kez etrafındaki coğrafyaya uzanan, kendisini rapor eden, sorunlara, geçmişine sırtını dönmeyen, çoğulculuğu bir okazyon yerine gören aynı tabloyla tarihi benzeri punt yakaladığını vurguladı.

Bundan beniz sene sonra bu dönemde yakalanan fırsatın tartışılacağını anlatan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer biz 21. asrın başından itibaren Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu iradeyle birlikte defans sanayisini yüzdelik 20’den 80’e çıkarmasaydık zaman Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Kızıltepe, Nusaybin’da… Afrin’den Hakurk’a kadar, karşı tarafta da Lif Abyad’dan Resulayn’a kadar füzelerle, bombalarla temel bölgelerimizdeki insanların hayatı zindana dönmüş olacaktı.

Zeytin Dalı Harekatı ile bu arada Amerika, Kanada hepsi bize ambargo koydular, bize ‘giremezsin’ dediler. Evet biz ne örtmek istedik? Cebin taraftaki terör örgütünün, sınırlarımızı ve ülkemizi taciz etmesinin engellenmesini sağlayabilmek, oradaki insanlarımızın duygusal ve mal güvenliğini nail olmak için girdik. Apayrı tıpkısı madde amacıyla değil. Olur ne yaptılar? İnsansız albeni araçlarının kameralarını Kanada ambargoladı. Almanya, ‘benim verdiğim tanklarla giremezsin’, Amerika ‘benim verdiğim mühimmatları orada kullanamazsın’ dedi. Endişelenmedik mi, endişelendik akla yatkın. Amma eksantrik benzeri şey yaptık. Bu ülkenin gücünü bire bir nöbet daha sınadık ve kazandık. Zinde mühendisler, Amerika’nın, Kanada’nın, Avrupa’nın vermediğini bire bir kamer içerisinde ürettiler ve Türkiye’ye Afrin’birlikte tıpkısı yıldırı örgütünü tasfiye ika zaferini kazandırdılar.”

Türkiye’nin terörle mücadelede 15 Temmuz’dan sonradan konsept değişikliğine gittiğini, terör örgütünün havzasının daraltıldığını anlatan Soylu, 2014 yılında terör örgütüne katılan sayısının 5 bin 558 iken zaman 41’e indiğine dikkat çekti.

“PKK, bire bir karı örgütüdür”

Bugün kayyum yöneticilere itiraz edenlerin bulunduğunu, sabık hafta Diyarbakır’ın ilçelerini konuşma ettiğini, altyapılarının Anadolu’nun birçok ilçesinden elan iyi ağıl geldiğini gördüğünü aktaran Aristokrat, şunları kaydetti:

“PKK, tıpkı eş örgütüdür. Karı örgütü olmasının temelinde birçok özlük namına sosyoloji, felsefesi de vardır. Hemen terörle mücadeleyi değil terörizmle mücadeleyi ortaya koyan bire bir anlayışı sergiledik. Bunun devam etmesinin sonucudur. PKK ile ilişkin bakir ayrımsız iş başlattık. Annelerin, babaların, ailelerin, kardeşlerin üzerinden on binlerce insanla görüşerek… Şu anda Cezayir’den ayrımsız PKK’lı teröristi inandırma ederek adalete salmak amacıyla getiriyoruz. 2016’nın başında yıldırı örgütüne katılmış, 2019, 2020 yıllarında Cezayir’e gitmiş. Annesiyle bağlanak kurduk ve getirdik. “

Teröristlere annelerinin “doğrulama ol” mesajlarını iletmek amacıyla da mesai yaptıklarını dile getiren Soylu, “Biz değişmeyen verdik, 29 Ekim 2023 tarihinde Türkiye’bile tıpkısı yegâne yıldırıcı kalmayacak. Bunun üzere bilcümle mücadeleyi yapıyoruz. Bundan Sonra Türkiye, öz içerisindeki bu PKK terör hadisesini tamamlamış ve uyanık olacak. Belki bizim, Cumhuriyet’in ikinci asrına bırakabileceğimiz sunu büyük olgulardan benzeri tanesi da budur.” diyerek konuştu.

Bu mücadelede elde edilen başarının arkasında Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin terörle mücadelesini profesyonelleştirmesinin balaban payının bulunduğuna dikkati calip Soylu, şark ve güneydoğunun kalkındırılmasının dahi bu çalışmanın benzeri boyutu olduğuna belen etti.

Türkiye’deki terörist sayısının 120’nin altına düştüğünü söylediğini, ancak bu rakamın daha de aşağıya indiğini vurgulayan Soylu, “İnşallah onu de belli tıpkı rakamdan sonraları söylemiş olacağım.” ifadesini kullandı.

Göç konusundaki hal önerileri

Aristokrat, Cumhuriyet’in bir numara asrının yaşayanlarının ve evlatlarının onu ikinci yüzyıla taşıdıklarını, bunu birlikte ağırbaşlı toptan sorunları olan, denge timsali mütekâmil ülkelerin da balans sorunları yaşadığı benzeri yüzyılda yaptıklarını belirtti.

Türkiye’nin çevresindeki ülkelerde yaşanan sorunları anlatan Soylu, dünyanın dört ana krizi bulunduğunu, bunların müstevli, enerji krizi, göç ve bunların getirdiği hesaplı meseleler olduğunu aktardı.

Bakan Soylu, barhana krizinin daha yıpranmamış başladığını belirterek, göç veren ülkeler ensesi kalın olmadan, oralardaki sorunlar sona ermeden sorunun bitmeyeceğini söyledi.

Dünyadaki varlıklı ülkelerin, barhana sorununu yerinde çözebilecek imkana sahip olmasına karşın bunu yapmadığını, şişman devletlerin kafile politikasında küresel benzeri teklif getiremediklerini kaydeden Aristokrat, şöyle devam etti:

“Dünyada barhana politikasıyla ilgili sunma gerçekçi, genişlik esas çözümleri ve önerileri Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye koymuştur. Çok net. 2011 yılından itibaren politikasız hiçbir aşama atmadık. Türkiye’ye gelenlerin biyolojik verileri dahil koyulmak üzere geldiği kamplar dahil doğmak amacıyla eksen ötesinde nerede onları tutabileceğimize yönelik yaptığımız planlamalar dahil oluşmak için. İstihdama elbet katlanabileceğini hatırlamak için. Çabucak bu yıl şu asıl büyüklüğünde 2,5 milyon insana kişi ülkelerine dönene büyüklüğünde neva eğitimi isnat etmek karışma kalkmak amacıyla. Düzensiz göçle savaş, ahenkli göçle ilişkin ve uyumla ilgilendiren takip belgeleri ve politikalar karışma almak üzere, çıkarılan kanunlar doğmak amacıyla Türkiye, Avrupa’dan, dünyadan haddinden fazla elan şuurlu, çok elan mühim adımlar atmıştır. Avrupa ancak günde 9 bin kişinin geçtiği 2015 yılının böylece Suriye’deki savaşın sonuçlarını anlayabildi.”

Törende mütekellim DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar üstelik yürüttükleri çalışmalar için bilgelik vererek, yıpranmamış akademik yılın darülfünun, öğrenciler ve akademisyenler açısından kandırıcı olmasını diledi.

Konuşmaların peşi sıra üniversiteye en yüksek dereceyle yerleşen öğrenciler ile tekrar öğrencilerden dünya şampiyonu Ampute Ayak Topu Milli Takımı kalecisi Erdi Arslan ve wushu dünya şampiyonu Yunus Emre Batan’a ihsan verildi.

Prof. Dr. Nükhet Hotar üstelik günün anısına, İçişleri Bakanı Aristokrat’ya bergüzar takdim etti.

Programda henüz sonraları Dokuz Ilkgüz Üniversitesi Domuzuna Sanatlar Fakültesi mezunlarına ilişkin serginin açılışı yapıldı.

Törene Vali Müşkül Haklı Köşger, DOĞRU Öğür İl Başkanı Kerem Yüce Daima, MHP İl Başkanı Veysel Delice, öğretim üyesi ve öğrenciler katıldı.

Share: