Icra Vekili Tasavvur Kurum, ev ve icar fiyatlarının çabukça düşeceğini söyledi

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Kurum, Gaziantep’te inşa edilecek Yeşilvadi 3 Bükülmüş Köprülü Kavşağı’nın ana atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’i göz bebekleri adına gördüklerini, bu ermiş şehre TOKİ yoluyla bugüne kadar mecmu envestisman değeri 6,8 milyarı bulan asar kazandırdıklarını söyledi. Kente 20 bin 500 yeni yuva kazandırdıklarını, camiler, okullar, sağlık ocakları, kamu binaları, spor salonları, 33 bin seyirci kapasiteli stat dürü ettiklerini anlatan Gelgel, şöyle bitmeme etti:

“Amma durmuyoruz. Toplam envestisman tutarı 4,2 milyar lira projelerimize son hızımızla bitmeme ediyoruz. Bunun içerisinde 5 bin 700 bölük var, ulus bahçeleri, cephe yenileme ve sokak güzelleştirme projeleri, içmece suyu hatları, atılmış su arıtma ve kez düzenlemelerine kadar onlarca yatırımımız var. Gaziantepli hemşehrilerimiz rastgele şeyin bildirme güzelini adalet ediyor. Hastalık? Zira Anteplinin alnı terli, Anteplinin gözleri ışıltılı, Antepli ağır. Biz Anteplilerde kökü yüzyıllara uzanan şişman bir duruşu, büyük bir tarihi görüyoruz. Şehitkamil Kuzeykent’te 2 bin 149 eskimemiş hane nesir ediyoruz. Diğer ilçelerimizde toplam 5 bin 986 hane yapıyoruz. Nurdağı’nda 211, İslahiye’üstelik 430 konutumuzun yapımında üstelik sona geldik. Şahinbey Güneykent’te 2 bin 417 konutumuzun, Nizip’te 499 konutun yapımına bitmeme ediyoruz. Evet, bu kadarıyla yetinebilir miyiz? Gaziantep büyürken tığ yerimizde sayamayız. Şehitkamil Kuzeyşehir’birlikte 2 bin 429 konutumuzun yapımına eylül ayında başlıyoruz. Bu yılın böylelikle ve 2023’ün ilk aylarında, toplamda konfirmasyon edeceğimiz 10 bin yeni yuvamız şimdiden oflaz hayır olsun.”

“BÖLÜK VE KİRA FİYATLARI HIZLI ŞEKİLDE DÜŞECEK”

Kullanılmamış göz yapımlarıyla ilişkin de müjdeler veren Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet tarihinin arz nazik içtimai hane projesinin geçmiş müjdesini verdiler. Cumhurbaşkanımız Antep’e haddinden fazla faziletli sayıda benzeri hane yapılması talimatını bizlere verdiler. Biz dahi inşallah Gaziantep’imize TOKİ yoluyla 10 bin yeni basamak yapacağımızın sözünü buradan veriyoruz. Ayrıca Büyükşehir Belediyemizin yapacağı 3 bin 500, Şahinbey Belediyemizin nesir edeceği 1500 konutla beraber mecmu 15 bin bakir yuvayı sizlere armağan ediyoruz. Bittabi bizim şu anda Antep’in ciharıyek beraberinde 50 ve 100 bin sosyal bölük projemizdeki 8 bin 135 konutumuzu ve biten 20 bin 500 eskimemiş yuvamızı da eklediğimizde Antep’imize 43 bin 500’den fazla göz kazandırmış olacağız. İşçi kardeşlerimiz, gailesiz kardeşlerimiz, eskimemiş evli kardeşlerimiz, mânialı ve emeklilerimiz, martir ve gazi ailelerimiz eskimemiş yuvalarına genişlik akıllıca ifa koşullarıyla, kira öder kabilinden erbap olacaklar. Şuna inanın, bu kampanya duyurulduğu andan itibaren hem ev fiyatları hem da kiralarda düşüş başladı. İnşallah güdük müddet içerisinde müteselsil adına ev ve kira fiyatları henüz bile hızlı benzeri şekilde düşecek. Yüzlerce sektörü ait bu ev kampanyasıyla mobilyacısından camcısına, marketinden inşaat sektörüne, kamu esnaflarımız 85 milyon kazanacak, Antep kazanacak, Türkiye kazanacak.”

KENTTEKİ YATIRIMLAR

İller Bankası ile bu zamana büyüklüğünde 2,2 milyar liralık yatırımla 86 eseri Gaziantep’e kazandırdıklarını, 468 milyon teklik 16 yatırımın ise son hızıyla bitmeme ettiğine bel eden Çalım, kentte yapılan projelerin detaylarını anlattı. Mecmu maliyeti 290 milyon lira olan baran suyu, içme suyu enfrastrüktür hatları, 6 bin metre uzunluğundaki bağlantı yolları, 3 zir geçidi ile iki temel aks üzerinde mensur edilecek Yeşil Saha 3 Kıvrım Köprülü Munsap projesinin bile ulaşımda çok önemli bire bir dönüm noktası olacağına bel fail Gurur, “Hem kazaları bildirme organ indirecek hem bile Yeşilvadi Kavim Bahçesi girişinden başlayarak kip çok mahallemizin dahi bağlantısını sağlayacak. Bu uç sayesinde vatandaşlarımız korkulu benzeri yakıt tasarrufu yapmış olacak. Böylelikle mekân kirliliği, çekicilik kirliliği arz uzuv inecek. Gelişigüzel şeyden öte Anteplilerin yıllardır beklediği sav çözülecek, trafik yoğunluğu azalacak. Elhasıl kavşağımız canımız için, malımız için, çevremizin geleceği için nazik benzeri fayda sağlayacak.” diyerek konuştu.

“2023 SEÇİMLERİ ŞIŞMAN ÖNEM YER EDİYOR”

Budun amacıyla çalışmaya devam edeceklerini nâkil Gelgel, “Bir Tane ayrımsız gayemiz var, devir yazdığımız Antep’ten aldığımız güçle, sizlerden aldığımız dualarla, milletimizden aldığımız destekle eskimemiş benzeri zaman, eskimemiş benzeri boy, yeni benzeri zafer hikayesi tahsis etmek. İşte bu noktada 2023 seçimleri nazik aynı ehemmiyet sunma ediyor. Bu seçimde ‘durmak yok yola bitmeme’ diyenler ile ‘neme lazımcılar’ yarışacak. Bu seçimde ülkesine hizmetkar olanlarla ülkesini küresel lobilere şikayet edenler yarışacak. Dünyanın göz bebeği Antep’ten ‘Dünya beşten büyüktür’ diyerek haykıranlarla ‘Aman kimseyi erinçsiz etmeyelim’ diyenler mücadele edecek. İlk günkü aşkla, azim ve kararlılıkla balaban Türkiye amacıyla çalışacağız. Buradan bütün gelişigüzel saraka veriyoruz, çalınmadık başlık, girilmedik ayak bırakmayacağız. 781 mahallemizin tamamında, bütün gönüllere dokunacağız. 2023 seçimlerinde, cumhurbaşkanımızı sunu erdemli oyla, yıpranmamış aynı rekorla destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.Share: