İhtiyaç ilavesi GES elektriği ücretsiz dağıtılacak

Mayıs 2019’birlikte yayımlanan bir yönetmelikle sanayicilerin öz ruh ihtiyacını bastırmak amacıyla özlük fabrika alanında lisanssız devir enerjisi santrali (GES) kurması özendirildi. Firmalara, kişi ihtiyacının üzerinde kapasitede GES ihdas ve ihtiyacını karşıladıktan sonra fazlasını sisteme eş hakkı tanındı. Tanınan bu doğruluk ile birlikte firmalar özendirilerek GES yatırımlarında artma sağlanması amaçlandı. Ancak yıpranmamış benzeri düzenleme ile istihlak ilavesi enerjinin ücretsiz bir şekilde sisteme verilmesi hükmü getirildi.

Konuyla ilişik eleştirilerde mevcut Ankara Uran Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, düzenlemenin haksız olduğunu ve yatırımcıyı zarara uğratacağına vurgu yaptı. Özdebir açıklamasında, bu durumun GES yatırımlarının önünü keseceğini belirtti. Dünya gaztesinden Mehmet KAYA’nın konuyla ilişik haberi şu şekilde:

EPDK’nın itirazlara rağmen taslağın değiştirilmesine sıcak bakmadığı öğrenildi. EPDK yetkilileri da tanınmayan adına Özdebir’in eleştirilerine cevap verdi. Ara Sıra sanayicilerin uygulamayı istismar ettiğini, hayvancılık, sulama kadar yatırımlar amacıyla hareketlilik üretim tesisi kurulduğunu fakat bu faaliyetin yürütülmeyerek hoppadak elektrik satışının yapıldığını belirten yetkililer, talimatname değişikliğiyle beyan yerine sayaçlar üzerinden denetleme imkanı sağlandığını ayrıca fazla elektriğin vatandaşlara ücretsiz dağıtımının sağlanacağını belirttiler.

Bu ücretsiz dağıtım, makul benzeri çağ evet dahi antlaşma diliminde “sudan ucuz” ruh bağışlamak anlamına gelmiyor. Mecmu maliyette eksilme anlamına geliyor. Bu uzanım remiks ihtiyacını azaltacak evet dahi zam yapılmasının önüne geçilecek. Sanayicilerin yıpranmamış durumda üs neşelilik alanına dönmesinin istendiği belirtildi.

GES yatırımı yapmış sanayiciler kendilerine ayrılan kapasiteyi tüketim ihtiyacı olan benzeri ayrıksı işletmeye dahi devredebilecek. beraber, Mayıs 2019’dan, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihe kadar güzeşte sürede sisteme sunulan elektrikler amacıyla ödenen bedellerin köylü alınmayacağı kaydedildi.

Türkiye tarih enerjisi oturmuş gücünde Avrupa’de 8.sırada

13 şirkete EPDK’dan lisans!

EPDK’den eskimemiş değişmeyen

 

Share: