Ilbay Hırsızlık, yapımına başlanılan dirim merkeziyle ilişik basına bilgilendirmede bulundu

Erzincan Valisi Mehmet Arak, yapımına başlanılan yaşam merkezi yerinin ve yıkılan vezneci binasının banko kültürel erinç dahilinde olmadığını ifade ederek basına konuya ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

EBYÜ’da planlı matbuat toplantısında gazetecilere açıklamada mevcut Vali Kibrit, şöyle konuştu:

“Basınımızla Erzincan ile ilişik konuları katılmak için buradayız. Asıl gündemimiz Cumartesi günüde inşallah Zafer Şöleni çerçevesinde tıpkı zir izlence olan Dirim Merkezimizin esas atma töreni olacak. Yaşam Merkeziyle ilişkin açıklamalarda çıkmak ve akla yatkın bilinmeye çalışılan yanlışları düzeltmek adına ayrımsız aradayız.

2023’te 500 yataklı vagon hastanemiz kavuşmuş olacağız. Hastanenin bulunduğu yerde hastaneden bakım matlup vatandaşlarımıza tıpkı hayat merkezi oluşturma gereği doğdu. Bu Yaşam Merkezi orada yer andıran meydan Kültür Bankasının bulunduğu düz idi. Dirim Merkezini yaparken rüçhan erek hizmettir. Bunu hep bilsin. Erzincanlıya konforlu tıpkı yer hazırlamak, hastaneye mevrut refakatçiye bakım isnat etmek, hastamıza, esenlik çalışanlarımıza hizmet çevirmek velhasılıkelam buradaki garaz Erzincan’a Tanrı rızası için benzeri katkıda gezmek.

Malumunuz meydan Tarım Bankasına ait ayrımsız saha. İlk besmele çektiğimizde orada iki parsel vardı birisi L şeklinde birinci parsel, ikincisi birlikte binanın olduğu parsel. İki parseli üniversitemize kazandırdık. Kamuoyunda hele kavisli bildik bu binanın kültürel hayat olduğu yönünde farklı bilgilendirmeler yapıldı. Bittabi ki bu tamamen hatalı. Biz burasını önceki yapalım dediğimizde üniversitemizle ilişik benzeri iletişim yapıldı. ve üniversitemiz burasının sit alanı olup olmadığı, tescilli tıpkı bina olup olmadığını sordu. Kesinlikle tapuda tarihi benzeri bina olmadığı bayram uçan yazı kalır, yazışmalarda aşikardır. Buna karşın kamuoyunda ayrımlı yönlendirmeler yapıldı. Bizde gine başvurma ettik. Erzurum’da mevcut asamble öncelikle mevcutları tespit etti. Kadro geldi burada çalışmalarını yaptı. ve bu çalışmalar neticesinde tescil edilmemesine değişmeyen verildi.

Tığ buraya eğilimli olmasaydık Ekincilik Bankası kâin bankacılık hizmetini buraya ümran iznine akla yatkın bina yapabilirdi. Tek kimsede buna itiraz etmeksizin oradaki imara makul Ekincilik Bankasına ruhsatı vermekle mükellefti. Bu iki olayı hele bilmenizi istiyorum. Bu yapı kültürel varlık değil.

Bir sair ikinci boyutu tığ burayı elbet aldık. Tarım Bankasına öncelikle gelişigüzel iki parseli birlikte idrak borcu dahilinde değişim yaparak hazinemize girdik. Gelirin yüzde yüzünün üniversitemize kalabilmesi amacıyla iki parselde üniversitemize ilgilendiren yerlerle trok edildi. Burada Cenabıhak rızası haricinde kimsenin bire bir beklentisi namevcut. Burada dünyasını değil ahiretini düşünenlerin tıpkı birlikteliği var. ve biz iki vakfın kuma olduğu anonim şirketini kurduk. Öğrencilere burs verebilmek adına hep girişimlerde bulunacağız. Binamız başladı. Kamu kaynağı kullanmadan ağız ağıza bağışlarla bu hayat merkezini tamamlayacağız. Bu zamana büyüklüğünde 60 milyona yakış armağan topladık. Imal işini yapanda Bingöllü bir firma. Bu yılsonuna kadar anif inşaatını tamamen bitirmiş olacağız. Tahminimce 1 yıl içerisinde burasını hizmete sunacağız.”

Ilbay Araklama’ın arkası sıra Rektör Atak Uzun, yapımına başlanılan dirim merkeziyle ilgilendiren bilgiler aktardı.

Toplantı, AK Fırka Erzincan Milletvekillerinin da enformasyon yaparak soru – cevap bölümüyle sona erdi. – ERZİNCAN

Share: