İliç Kavim Bahçesi mıntıka turu, akarsu kayağı ve kano tutkunlarının yeri oldu

ERZİNCAN’ın İliç ilçesinde, baraj gölüne kıyısı kâin İliç Kavim Bahçesi, akarsu sporu tutkunlarının da adresi oldu. Doğu Ekspresi ile ilçeye mevrut turistler, akarsu kayağı ve kano kabil sporları yapıp, doğal güzellikleri hatırlamak üzere havza turuna çıkıyor.

Belediye ile kaymakamlığın ortak projesi ile İliç Barajı bölgesine yapılan 160 dönümlük İliç Kavim Bahçesi, adrenalin tutkunlarını üstelik ağırlıyor. Maşrık Ekspresi ile ilçeye mevrut turistler; bölgede akarsu kayağı, kano kabil sporları yapabiliyor ayrıca tekne turu ile natürel güzellikleri keşfetmeye çıkıyor.

İliç’in site merkezine uzak olduğunu belirten Deneyimsizlik ve Spor İlçe Müdürü ve İliç Doğa Sporları Kulübü Başkanı Sezai Salt, “İlçede 2 baraj gölü ile 2 balaban kanyon var; biri Işıklı, biri Bağıştaş Kanyonu. Baraj gölleri 4 almanak, 17 bin metrekare yüzeye ehil. Bu göllerle bu arada ilçede su sporlarını başlatmak üzere girişimde bulunduk. Burada eğitimler veriyoruz. Sporcularımıza lisans vereceğiz. Hem kaza halkından hem da haricen gelenlerden vahim tıpkı bağ var. Bu bölgede antrparantez akarsu sporları merkezi ile balaban mesire alanı projesi dahi var” dedi.Doğu Ekspresi’nin ilçeden geçtiğini hatırlatan Salt, “Bu katar ile mevrut misafirler, ilçemizde 3 saat üzere ayrımsız ilk kânun geçiriyor. bahis konusu etkinlikler ve yatırımlarla mevrut turistler, burada daha ferah mesafelik geçirecek. Şu dakika kano sporu yaptık. Gücük bir kano eğitimi verdik. Ayrımsız de suda, kılgı eğitim bilimi verdik. Bunun dışında aynı da akarsu kayağı yaptık. Akarsu kayağı de bölgede haddinden fazla yapılan ayrımsız hisse senedi değil. biricik sporcumuz var. İliç Doğa Sporları Kulübü’nde lisanslı. Amacımız; akarsu kayağını aksettirmek. Gezi teknemiz var. Misafirlerimiz, Okumuş Kanyonu’nun içine büyüklüğünde gidiyor. Çok domuzuna ve keyifli bir zaman geçirebiliyorlar. Takkadak mıntıka turları ücretli. Diğerlerinden ecir almıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Semih Çavkaytar dahi ilçede birçok huy sporunu yapabildiklerini belirterek “5 yıldır İliç ilçesinde tevakkuf etmekteyim. Buraya geldiğimde doğasına hayran oldum. İliç Belediyesi, İliç Kaymakamlığı sebebiyle burada su kayağı, kano üzere sporları haddinden fazla şen yapabiliyoruz. Bunun beraberinde trekking, alpinizm, ultra maraton kabil sporları da çokça bayındır aynı yapabiliyoruz” dedi.Share: