İngiltere’nin cenup, orta ve şarki bölgelerinde yağışsızlık ilan edildi

İngiliz hükümeti, İngiltere’nin cenup, ölçülü ve gün doğusu bölgelerinde resmi kendisine yağışsızlık ilan edildiğini duyurdu.

Ülkenin Yer, Besin ve Köy İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, serencam 50 yılın bildirme yağışsız yazının yaşanıyor olması nedeniyle İngiltere’nin yarısından fazlasının kuraklık statüsüne alınmasına değişmeyen verildiği bildirildi.

Açıklamada, İngiltere’nin 14 bölgesinden sekizinde yağışsızlık yaşandığı belirtilirken bu bölgelerin Devon ve Cornwall, Solent ve Güney Downs, Kent ve Güney Londra, Herts and Şimal Londra, Maşrık Anglia, Thames, Lincolnshire and Northamptonshire, Mağrip Midlands olduğu bildirildi.

“Hortum yasağı” genişliyor

Su tevzi şirketi Yorkshire Water, 26 Ağustos’tan itibaren hortum yasağı namına aşina suyun kısıtlanmış kullanımının uygulanmasına başlanacağını bildirdi.

İngiltere’nin arz nazik akarsu ve atık su hizmetleri şirketi Thames Water, 4 Ağustos’ta müşterilerini yağmur eksikliği dolayısıyla ati haftalarda Londra’da “hortum yasağını” (Belli tıpkı su şirketi tarafından akarsu kıtlığı sırasında uygulanan hortum kullanımına ilgilendiren resmi kısıt) infaz etmek zorunda kalabilecekleri konusunda uyarmıştı.

İngiltere’de içme suyu sağlayan ayrımsız gayrı tedarikçi South East Water da Site ve Sussex’teki müşterileri üzere 12 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek “hortum” ve “sulama” yasağını açıklayan ikinci tedarikçi oldu.

Thames Water, susuzluk nedeniyle talebin 25 yılın genişlik efdal seviyelerine ulaştığını açıklamış, saha şeş suyu seviyeleri bu sene ilk kez ortalamanın altına düşmüştü.

Londra’daki Thames Nehri’nin kaynağı, yağışların azalması ve temmuz ayında ülkede alev rekorunun kırılmasına misil açan yunak hava dalgasının etkisiyle yağışsızlık yaşanıyor.

Share: