Iraklı genç kızın kaybolması davasında mevkuf sanığa ağırlaştırılmış müebbet cezaevi istemi

Eskişehir’de sabık sene ilkgüz ayında kaybolan Iraklı Sally Mualla Challab Al-Abbood’u öldürdüğü değerlendirilen kıyacı zanlısı ve ona yardım ettikleri öne sürülen 4 sanığın yargılanmasına bitmeme edildi.

1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tanıdık davanın duruşmasına, tutuklu maznun Amjed M.M. (28) ile tutuksuz yargılanan Asaad M.M, Sarhan S.A. ve Ammeer M.M. ile güre kızın yakınları ve taraf avukatları katıldı. Firari sanık Hasan A.A. ise mahkeme salonuna gelmedi.

Cumhuriyet Altını savcısı mütalaasında, Amjed M.M’nin “canavarcasına hisle yahut eziyet çektirerek bile bile katil” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini, Ammeer M.M, Sarhan S.A. ve Asaad M.M. karşı ise “suçluyu yardım” suçundan 6 aydan 5 yıla büyüklüğünde delik cezası istek etti. Ayrıca müddeiumumi, yakalama emri bulunan Hasan A.A. hakkındaki dosyanın ayrılması talebinde bulundu.

Savunmasını özne Amjed M.M, hakkındaki suçlamayı reddederek, “Ego kesinlikle benzeri eylemde bulunmadım, suçsuzum. O aktarılma iki torba kapik maması koydum. Poşet dedikleri madde cesetse ben idamı da akseptans ederim. İki hasis parçaydı. 14 aydır üstelik tutukluyum. Benim 3 çocuğum var. Cinayetle hiç alakam yok.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, Amjed M.M’nin tutukluluğunun ve ayrıksı sanıkların sınırlı dışına çıkış belgesi tedbirinin devamına değişmeyen vererek duruşmayı erteledi.

Olay

Eskişehir’de 2 Ilkgüz 2021’den itibaren marifet alınamayan Irak uyruklu Sally Mualla Challab Hıyanet-Abbood’un (19) kaybolmasına ilgili sormaca kapsamında, zihayat kızı öldürerek cesedini parçalayıp yararsız konteynerlerine attığı değerlendirilen Amjed M.M. yetersiz dışına kaçmaya çalışırken Kırklareli’nde tutulmuş, ardından tutuklanmıştı.

Polis ekipleri, genç kıza yankılanmak için kestirmece 10 bin saatlik asayiş kamerası görüntülerini inceleyip çokça sayıda kişinin ifadesine başvurmuştu. Site merkezindeki lağım döşemi, kullanılmayan binalar, park ve bahçelerin yanında Pörsümüş Çayı ile kent çöplüğünde yapılan aramalarda rastgele sonuca ulaşılamamıştı.

Katil zanlısı Amjed M.M. ile ona müzaheret ve karyola ettikleri öne sürülen kardeşi Asaad M.M, arkadaşları Ammeer M.M, Sarhan S.A. ve Hasan A.A. karşı sorun açılmıştı.

İddianamede, cinayet sanığı Amjed M.M. karşı “canavarcasına hisle yahut işkence çektirerek bilerek kanlı” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapishane, başka 4 maznun için ise “suçluyu kayırma” iddiasıyla 5 yıla kadar dam cezası arzu ediliyor.

Share: