Iraklı oyuncu Enas Arzu, yavaş fotoğrafını kullanan Economist dergisine sorun açtı

Iraklı oyuncu ve anonsör Enas Taleb, Economist dergisinin “Zenci Dünyasında Kadınlar Illet Erkeklerden Henüz Şişmandır” başlıklı makalesinde ağır olduğu bir fotoğrafı kullanması dolayısıyla sevgili açtı.

İngiltere merkezli haftalık bilgi, uluslararası ilişkiler ve ekonomi dergisi Economist, yayınladığı “Gündüz Feneri Dünyasında Kadınlar Neden Erkeklerden Henüz Şişmandır” antetli makalesinde Iraklı oyuncu ve anonsör 42 yaşındaki Enas Taleb’in 9 ay ilk Irak’taki Babylon Arsıulusal Festivali’nde çekilmiş tıpkı fotoğrafını kullanması nedeniyle Taleb tarafından sorun edildi.

Kilolu olduğu fotoğrafın rabıt dışında, izni olmadan kullanıldığını tamlayan Taleb, söz konusu fotoğrafın kullanılması ile özgürlüğünün ve mahremiyetinin ihlal edildiğini anlatım etti. Taleb, Economist dergisi üzerine İngiltere’dahi kanuncu prosedür başlattığını belirterek, söz konusu fotoğrafın fotoşop olduğunu iddia etti.

Taleb, makaleyi “genel kendisine Arap kadınlarına ve özelde Iraklı kadınlara hakaret” olarak nitelendirerek, Economist’in hastalık “Avrupa yahut ABD’dahi değil bile Gündüz Feneri dünyasındaki şişman kadınlara ilgi duyduğunu” sordu.

Economist’in makalesinde, Irak’ta kadınları evde tutan meskenet ve toplumsal kısıtlamaların, Gündüz Feneri kadınların erkeklerden elan fazla aheste olmasının nedenleri beyninde olduğu savunulurken, Iraklı erkeklerin kadınlardaki ülkü gövde adına Enas Taleb’i sıkça örnek gösterdiği öne sürüldü.

Makale, sosyal medyada iri tepki çekti

Economist’in yayınladığı yazı toplumsal medyada eleştirilerin hedefi oldu. Toplumsal iletişim araçları kullanıcıları, bahis konusu makaleyi, “ırkçı”, “cinsiyetçi” namına nitelendirerek, Arap kadınlarını “utandırdığını” ifade etti.

Taleb, Irak’ın bildirme ünlü aktrisleri arasında vadi alırken ve Instagram’da 9 milyon takipçisi bulunuyor. – LONDRA

Share: