İran ve Rusya birlikte uydu üretecek

İran İletişim ve Hikmet Teknolojileri Bakanı İsa Zarepur, geçkin Rusya vasıtasıyla Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan “Hayyam” uydusuyla ilgilendiren açıklama yaptı. Zarepur, uydunun 500 kilometre mesafedeki yörüngeye yerleştiğini ve şu ana büyüklüğünde uydudan 4 yol çevir sinyali aldıklarını rapor etti.

Rusya ile ortak üretim hattı

İranlı Bakan, uydunun Rusya vasıtasıyla İran namına üretildiğini söyledi ve ekledi: “Hayyam uydusunun fırlatılması amacıyla Zalim tarafı ile 400 saatten çok musahabe yapıldı. Bu uydunun ikinci, üçüncü ve dördüncü versiyonları üzere Rusya ile kuma üretim hattı kuracağız.”

Espiyonaj üzere kullanılmayacak

İran Uzay Ajansı Başkanı Hasan Salariye dahi Hayyam uydusunun “çaşıtlık” için kullanılacağına dayalı iddiaların akla yatkın olmadığını belirtti: “Hayyam, doğal kaynakların yönetimi, madencilik, ekincilik ve mekân alanlarında kullanılmak amacıyla standartlara göre düşünülmüş ve üretilmiş aynı ölçüm uydusudur.”

600 kilogram ağırlığında

Uydunun 600 kilogram ağırlığında olduğunu ve bu yüzden casusluk faaliyetleri amacıyla kullanılamayacağını dile getiren Salariye, “casus uyduların muayyen bire bir boyutta ve mukannen tıpkı yörüngede olduğunu” sözlerine ekledi.

İran Gök Ajansı Başkanı, Hayyam’ın maliyetinin 40 milyon dolar olduğunu ve 5 yıl süresince faaliyette olacağını bildirdi.

Hangi olmuştu?

Tahran yönetimi, adını 11 ve 12’nci yüzyıllarda yaşamış İranlı astronom, riyaziyeci ve şair Ömer Hayyam’dan alan uydunun mazi Moskof Soyuz 2.1b uydu hamal roketle Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldığını açıklamıştı.

İran Gök Ajansı, erdemli çözünürlüklü müşteri ile donatılan uydunun, çevresel gözlemler için kullanılacağını ve ağız ağıza İran’ın kontrolünde kalacağını duyurmuştu.

Toplanan bilgilere başka hiçbir talih erişemeyecek

Açıklamada, uydudan toplanan bilgilerin apayrı tek büyüklük vasıtasıyla erişilemeyeceği ve yalnızca sivil amaçlarla kullanılacağı söylenmişti. Buna bedel Washington Sandalye gazetesinde güzeşte hafta yayımlanan ve ismi açıklanmayan Batılı düzenlilik yetkililerine dayandırılan haberde, Rusya’nın “Ukrayna’ya cebin çarpışma sırasında İran’ın uydusundan faydalanabileceği” ati sürülmüştü.

ABD’den İran’ın Moskof yapımı uydusu amacıyla “gözdağı” ifadesi

 

İran’dan uranyum zenginleştirme açıklamaları

 

İran, Rusya ile ticarette ruble ve riyal kullanmaya başladı

 

Rusya Izzet Başkanı Putin, İran’da

 

İran ve Gazprom’dan 40 milyar dolarlık uyuşma zaptı

 

İran’da 62 kişide kolera belirleme edildi

 

Share: