Iri Zafer’in 100. yıl dönümü Yurt Caddesi’nde resmi geçitle kutlandı

İstanbul Vatan Caddesi’nde, 30 Ağustos Yengi Bayramı nedeniyle resmi geçit resmi yapıldı.

Tören, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve 1. Kalabalık Komutanı Orgeneral Yüce Sivri’nin merasim aracının üzerinden merasim birliklerinin ve halkın bayramını kutlamasıyla başladı.

Saygı duruşunun arkası sıra okunan İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.

Törende elan sonradan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Utku Bayramı tebrik mesajı okundu.

İstanbul Valisi Büyük Yerlikaya, törendeki konuşmasında, Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milletin varlık mücadelesinin en büyük zaferi olan 30 Ağustos Utku Bayramı’nı kutladığını söyledi.

30 Ağustos’un milletin 7’den 70’e kenetlendiği, alp ordunun düşmanı mısra getirdiği İstiklal Mücadelesi’nin alengir, onur ve zaferle taçlandığı nazik bir uzunluk olduğuna dikkati çekici Yerlikaya, şöyle konuştu:

“Vatanımızın ve milletimizin birliğini, dirliğini ve bütünlüğünü gözetmek, lahut vazifemizdir. İnanmış ve tek yürek olmuş bu milleti durdurmaya bugüne kadar kimsenin gücü yetmedi, artık birlikte yetmeyecek inşallah. Zira yeminimiz var. Aktif ve büyüyen Türkiye uğrunda Çanakkale’deki kabil mahir, Sakarya’daki kadar mutekit, Dumlupınar’daki gibi kararlı olmaya… 30 Ağustos Zaferi’ni tarihe zer harflerle yazdıran bu iri ulus, sonsuza çatışma birçok utku coşkularını daima baş başa yaşayacak.”

Törende 3. Kalabalık Komutanlığı Kurmay Başkanı Tugay Tolga Zinde üstelik aynı müzakere yaptı.

Konuşmaların ardından öğrenciler koşma okudu, umum oyunları ekibi eylem sundu.

Kara, Bahir ve Çekicilik Kuvvetleri Komutanlıkları personelinin yürüyüşüyle başlayan resmi derbent töreninde güllabi ve emniyet personeli birlikte düzlük aldı. Askeri ve güven araçlarının üstelik meydan aldığı boğaz törenine vatandaşlar deste gösterdi.

Share: