İşitme engellilerin hayatını kolaylaştıran proje TEKNOFEST KARADENİZ’de sergileniyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ile Trabzon Üniversitesi akademik personelinin, sem engellilerin yaşadığı bildirişim sorunlarını budamak için hazırladığı Üç Buutlu Türk İşaret Dili Avatarı (TİD3B), TEKNOFEST KARADENİZ’de sergileniyor.

İşitme ve enformasyon engellilerin aralarında ve diğer insanlarla bildirişim kurması için kullanılan işaret dili, KTÜ ile Trabzon Üniversitesi gelişim birliğinde dijital ortama taşındı.

Ziyaretçiler, Trabzon Üniversitesinin standında, bel dilindeki karşılığını aktarmak istedikleri lafız ve cümleleri elektronik beyin eliyle uygulamaya yazıyor. Ekrandaki üç buutlu ıra, eş zamanlı kendisine cümleyi meni diliyle anlatıyor.

Trabzon Üniversitesi Sayısal Tahavvül Ofisinden Asistan Kasıt Atasoy, AA muhabirine, projenin TEKNOFEST 2021’bile “İnsanlık Yararına Teknolojiler” yarışmasında mânialı teknolojileri alanında darülfünun ve üst kategorisinde birincilik elde ettiğini söyledi.

Yazılımın ziyaretçilerden rabıta gördüğünü belirten Atasoy, sem engellilerin kıraat çit, öğrenme, okudukları metinleri akıllıcasına anlamada ağırbaşlılık yaşadıklarını, buradan hareketle Üç Buutlu Türk İşaret Dili Avatarı Programı’nı tasarladıklarını anlattı.

Programın başarıyla uygulandığını dile getiren Atasoy şöyle devam etti:

“Şu anda aplikasyon, Milli Yetişek Bakanlığının belirlediği, okullarda öğrettiği kitaplardaki 2 bin 600 işarete odaklanıyor. Bunu yaparken sadece lügat çevirisi yapmıyor, bel dili kurallarına da dikkat ederek çeviri yapmaya çalışıyor. Bu bağlamda ülkemizdeki ender uygulamalardan biri. Dünyada analog biraz aplikasyon var. Biz üstelik Türk meni dili için olanını geliştirmeye çalıştık. Geliştirmeye devam ediyoruz.”

Programdan, Android tabanlı telefonlardan canlı aplikasyon olarak evet dahi hep cihazlardan uygulamanın web sayfası tarafından istifade edebileceğini aktaran Atasoy şunları kaydetti:

“Etibba, amme çalışanları, sem engellilerle sohbet etmek isteyenler bu uygulamayı ücretsiz kullanabilir. Bundan sonrası için süfli modüller ika planımız var. Bunlardan bir tanesi bunu aynı terbiye platformuna idare etmek. İşaret dili hıfzetmek isteyenler amacıyla açıktan eğitim platformu bina etmek istiyoruz. Veri siteleri, toplumsal medya siteleri için amiyane modüller hazırladık. Karekod kullanarak kitapların, ceride ve dergilerin çevirileri yapılabilir ve insanların animasyonla izlemesi sağlanabilir.”Share: