İspanya tarihinde genişlik hamam temmuz

Ihtişam Hava Bilgisi Ajansının (Aemet) verilerine bakarak, İspanya’da bu yılın temmuzu “ülkede şimdiye kadar tayin edilen arz yunak ay” adına kayıtlara geçti.

Aemet, 1981-2010 dönemindeki orak ayı aylarına göre kıyaslama yapıldığında, bu temmuzda sayı farkı sıcaklığın 2,7 santigrat rütbe arttığını, bunun, Temmuz 2015’te hassas akıbet yalın rekorunun 0,2 paye üzerinde olduğunu bildirdi.

Temmuzda görülen sıcak hava dalgasının farklı dönemlere göre çokça henüz vahim, devlet geneline yayılan ve uzun sürekli olduğu bilgisi paylaşıldı.

Carlos III Afiyet Enstitüsü birlikte 1-29 Temmuz döneminde beklenenden 9 bin 687 daha aşkın ahiret yolculuğu kaydedildiğini ve bunlardan 2 bin 124’ünün katmerli sıcaklıklara sınırlı olduğunu açıkladı.

Baraj ve göletlerdeki akarsu doluluk oranı yüzdelik 40’lara indi

Bu yılın temmuzu sonuç 15 yılın yeryüzü kurak kocaoğlan oldu. İspanya genelinde temmuzda ortalama yağmur, alışılagelen değerlerin yarısına inerken; “2005 ve 2007 temmuzlarının peşi sıra arz birkaç yağışlı üçüncü dolaşma” adına tespit edildi.

Yağışsızlık sorununun en çokça Galisya, Endülüs ve Katalonya bölgelerinde yaşandığını aktaran yetkililer, orak ayı sonu bakımından talih genelinde baraj ve göletlerdeki su doluluk oranının yüzde 40’lara indiğini duyurdu.

Kuraklığa karşı domestik yönetimler, farklı önlemler alırken; ara sıra yerlerde plajlardaki duşların kapatılması, anne ihtiyaçların dışında akarsu kullanımının kısıtlanması, adam başı günlük akarsu tüketiminin sınırlandırılması kabilinden kararlar açıklandı.

Bask bölgesindeki Bilbao kentinde birlikte kuraklıktan yer aşkın etkilenen yerlere teknelerle su taşınmaya başlandı.

İspanya’da buz kıtlığı

 

İspanya arz büyük orman yangınlarıyla uğraşıyor

 

Fransa’da dördüncü sıcak hava dalgası geliyor

 

Share: