İstanbul Valiliğince Nazik Zafer’in 100. yılı dolayısıyla izlence düzenlendi

İstanbul Valiliğince Mimar Sinan Üniversitesi Rektörlük binasında 30 Ağustos Utku Bayramı programı düzenlendi.

Ev sahibi Yüksek Yerlikaya ile eşi Hatice Ziyalı Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Mürtefi Çılgın ve eşi Şafak Ötede programda davetlilerle bayramlaştı.

Programda, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü yılı zımnında hazırlanan “Balaban Taarruz-Çetmili Kişmiri Büyük Çavuş ve Oğlu Mehmet” belgeseli davetlilere izlettirildi.

Vali Yerlikaya, konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini hatırlatarak, bunların milletin karakterini anlatmaya yettiğini söyledi.

Şişman Saldırı öncesindeki süreci de anlatan Yerlikaya, “Sevgili Yâran, ayrımsız millet düşününüz; canından muazzez bildiği mukaddes vatan toprağı işgal edilmiş. Orduları menşur, tersaneleri kapatılmış, hep kaleleri zapt edilmiş. Rüya diye niteleyerek sarıldığı seçme arka münkesir olsun. İşte cümle de o günlerde, 19 Mayıs sabahı Samsun’birlikte doğan devir, ‘Her özdek bitti’ diyenlerin gözlerinin içine bakıp, ‘Her madde henüz yıpranmamış başlıyor.’ diyordu.” ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, milletin küllerinden almak için ayağa kalktığını, sofrasındaki lokmasını, tarlasındaki ekinini, sırtındaki hırkasını Mehmetçiğin önüne serdiğini belirterek, istiklalin zürriyet yolu muntazır eli yapıncak anaların, dedelerin, nenelerin, gözü yaşlı yetimlerin dilinden tek eksiltmediği dua olduğunu kaydetti.

Sakarya Kayran Savaşı’nın sonrasında topyekun ayrımsız taarruza hazırlanıldığını anımsatan Yerlikaya, “Anca ayrımsız tecavüz olacaktı ki bu, düşüncesiz dönüşü yoktu, telafisi yoktu. Yemeden Içmeden 207 bin Mehmetçik değil, herif benzeri millet çıkacaktı uğraş meydanına. Nefesler düçar, 26 Ağustos sabahı saat 05.30’da başlayan topçu ateşleri zaferi müjdeliyordu. Mehmetçik, Afyon ovasını ‘Allah Allah’ nidalarıyla inletirken, Odalık Alparslan’a selam yolluyordu.” diye konuştu.

“Türk milletini durdurmaya bugüne büyüklüğünde kimsenin gücü yetmedi”

Vali Yerlikaya, birlikte iri ve diri olunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Vatanımızın ve milletimizin birliğini, dirliğini ve bütünlüğünü ummak mukaddes bildiğimiz görevimizdir. İnanmış ve tek kalpgâh reşit, Türk milletini durdurmaya bugüne kadar kimsenin gücü yetmedi, artık birlikte yetmeyecek. Zira yeminimiz var. Zihayat ve büyüyen Türkiye önünde Çanakkale’deki kabil yırtıkça, Sakarya’daki kabil mümin, Dumlupınar’daki kadar azimli olmaya yeminimiz var. Bugün bizim kortej günümüz. Bugün bizim tıpkı ve beraberce bayramlaşma günümüz, iri zaferimizin 100. sene coşkusunu doyasıya kutlulamak amacıyla ayrımsız araya geldik. ve inşallah, 30 Ağustos zaferini, tarihe değerli harflerle yazdıran bu şişman ulus, sonsuza dek birçok zafer coşkularını birlikte yaşayacak. Bizler, bize bu büyük kıvanma ve mutluluğu bahşedenleri tek devir unutmadık, unutmayacağız.”

Programa, İstanbul Inanma Müdürü Utku Aktaş, kaymakamlar, İstanbul’daki amme hava ve kuruluşlarının yöneticileri, azınlıkların dini temsilcileri, eğitim bilimi, keyif, aksiyon dünyası, kültür, hanek ve spor camiasından çokça sayıda çağrılı katıldı.

Share: