İSTANBUL’DA TEDAVİ GÖREN MADENCİLERDEN BİRİ PAHAL BAKIMDAN ÇIKARILDI

BAŞAKŞEHİR Çam ve Sakura Site Hastanesi’nde kısık bakımda tedavi gören madencilerden birinin alışılagelen servise alındığı öğrenildi. Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Izdıraplı Otama Merkezi ve Ivedi Cerrahi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Turan, ‘Benzeri hastamız ötekilere bakarak henüz iyiydi ama o de ağılı gazlara maruz kaldığı üzere hiperbarik oksijen tedavisine gerekseme duymuştu. Onun bile korkulu tedavileri etti ve şu dakika durumu dolgunca namına tehlikeli bakımdan çıkardık” dedi.

Bartın’daki beyaz zehir kazasından yaralanan 6 yaşama İstanbul’a ambulans uçakla getirilerek pahal bakımda otama altına alınmıştı. Madencilerden İbrahim Çeliktaş’ın ciddi bakımdan çıkartıldığı öğrenildi. Solunum cihazına kapalı kendisine tedavi gören benzeri hastanınsa teneffüs cihazından ayrılacağı belirtildi. Yaralı madencilerin otama gördüğü yanık merkezi ve İbrahim Çeliktaş’ın oksijen tedavisi gördüğü hiperbarik ünitesi da görüntülendi. Yaralıların duruma göre, soy göze nakli bile gerekebileceği öğrenildi.

‘BİR HASTAMIZI GÜÇ BAKIMDAN ÇIKARDIK”

Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Yanık Otama Merkezi ve Ivedili Cerrahi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Turan ‘Bartın’dan cuma akşamı 6 rahatsız hastanemize getirildi. Bu hastaların 5’inde istikbal derecede yaralanma vardı. O 5 hastayı teneffüs makinesine bağlamak zorunda kaldık. Ayrımsız hastamız ötekilere bakarak henüz iyiydi ama o bile zehirli gazlara maruz kaldığı amacıyla hiperbarik müvellidülhumuza tedavisine gerekseme duymuştu. Onun dahi kısık tedavileri etti ve şu an durumu mebzul kendisine kırıcı bakımdan çıkardık. Solunum makinesine bağlı olan hastalarımızdan de birinin dahi makineden tecezzi süreci başlatıldı, durumu biraz elan iyiye gitmektedir. Ferasetsiz küsurat hastalar amacıyla hep ağır hizmet prosedürleri aheste şekilde yapılmaktadır. Hastalarla ilgili fasıl başkanlarının katıldığı kurul yapılmaktadır” dedi.

‘BİR KABİNDE EFDAL BASINÇ ALTINDA MUTEBER BİR TEDAVİDİR”

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Hiperbarik Tıp Ünitesi işyar hekimi Uzman Hekim Zeynep Canaz ise ‘Hiperbarik müvellidülhumuza tedavisi, tazyik odası dediğimiz bir kabinde yüksek basınç altında yüzdelik 100 oksijen solunarak uyguladığımız bire bir tedavidir”diye niteleyerek konuştu.

Share: