İstanbul’daki yıldırı saldırısında “canlarını” yitiren aileden teröre intizar

İstanbul’un Beyoğlu ilçesi İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısında eşi Yusuf Meydan ile 9 yaşındaki kızı Ecrin’i kaybeden, kendisi birlikte yaralanan Mevlüdiye Düzlük ile saldırıda yaralanan aynı aileden Yasin Kayran, terörü lanetledi.
Kardeşinin nişanı için gittiği İstanbul’da 13 Kasım’daki yıldırı saldırısında kızı Ecrin ile yaşamını yitiren 34 yaşındaki Yusuf Vadi’ın ailesi, biçim Seyhan ilçesi Gülpınar Mahallesi’ndeki evlerinde taziyeleri kabul ediyor.
Adana Ev ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nevzat Özer ve psikososyal bindi ekibi, Yusuf Vadi’ın eşi Mevlüdiye Meydan ve ailesini serbest bırakmıyor.
Saldırıda yaralanan 34 yaşındaki Mevlüdiye Vadi, AA muhabirine, terörü lanetleyerek, “Haddizatında bu acıyla çok söyleyebilecek tıpkı şeyim yok ama bu süreçte Sayın Cumhurbaşkanım özellikle olmak üzere bakanlarımız ve yanımda olan herkesten Tanrı razı olsun. Ego hiçbir şeyi oranlamak zorunda kalmadım, acımı şen yaşayabildim. Terörün rastgele türlüsüne intizar olsun.” dedi.
Kızının ve eşinin kendisi için haddinden fazla değerli olduğunu vurgulayan Düz, “Anneler ağlamasın, çocuklara dahi hiçbir madde olmasın.” ifadelerini kullandı.
“Bu ülkeyi terör örgütleri yıkamaz”
Yusuf Meydan’ın ağabeyi Yasin Düzlük (36) üstelik kardeşlerinin 12 Kasım’daki nişanı amacıyla ailecek İstanbul’a gittiklerini anımsattı.
Adana’ya dönecekleri çağ İstiklal Caddesi’nde gezmeye çıktıklarını belirten Düz, şöyle konuştu:
“Sonuç zaman çocuklara aşındırmak eklemek için geziyorduk. Ben, kardeşim, yeğenim, eşim, iki çocuğum ve yengem vardı. Yürürken kardeşim Yusuf yanımda, onun yanında yeğenim Ecrin vardı. O anda patlama oldu. Patlama olduğunda doğrusu kardeşim ve yeğenim ayaklarımın önüne geldi. Ben ve yengem yaralandık. Eşim ve kollar hafif yaralıydı. Onlar hastaneye gitmedi. Ben ve yengem hastanede tedavi olduk.”
Yasin Düz, terörün akıbet bulmasını istediğini vurgulayarak, “Bu ülkeyi terör örgütleri yıkamaz, takkadak canımızı acıtır. Bu ülkeyi yıkamazlar. Bu ülkeden ellerini, ayaklarını çeksinler. Eksantrik tek öz istemiyorum. Allah devletimize zeval vermesin.” dedi.
Olay anını anlatan Düz, “O zaman bir anda içimden tıpkısı çıngı gitti. Kardeşimin ve yeğenimin gözümün önünde ölmesi… O an hiçbir özdek düşünemiyorsun.” ifadelerini kullandı.
Terörü lanetleyen Kayran, “Yıldırı bu ülkeden çıksın gitsin. Kardeşim ve yeğenimi teröre şehit verdim ama bu devlet ayakta kalacak, hangi olursa olsun tek ahit de yıkılmayacak. Yıkılmadı, yıkılmayacak, yıkılmasına bile cevaz vermeyeceğiz. Allah devletimizden razı olsun, devletimize arıza vermesin.” şeklinde konuştu.
“Aileye ateş parçası tıpkısı bindi veriyoruz”
Adana Eş ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Nevzat Özer bile saldırıda hayatını kaybeden Yusuf Kayran ve yaralanan Mevlüdiye Düzlük’ın kurumlarında görev yaptıklarını anımsattı.
Üzgün olduklarını dile getiren Özer, şunları kaydetti:
“Sayın Bakanımız Yoğunluk Yanık’ın olayı duyduğundan itibaren bize vermiş olduğu bindi serencam derece koca. Esen olsun kente geldi, etkili aynı destek verdi, moral verdi. Sayın Bakanımıza, Valimize, Şehremaneti başkanlarımıza teşekkür ediyoruz. Familya ve Sosyal Hizmetler Adana İl Müdürlüğü kendisine psikososyal bindi ekibimizle, matem ve matem terapisi eğitimi kayran uzmanlarımızla aileye zihayat tıpkısı destek veriyoruz. Hele bu travmatik süreci yer bodur sürede atlatabilmeleri üzere ekibimle, uzmanlarımla, idarecilerimle ve lazım Yusuf kardeşimizin, gerek eşi hanımefendinin çalışmış olduğu birlik personelimiz temas gün buradayız. Burada olmaya bitmeme edeceğiz, bindi vereceğiz. Özellikle bu travmatik süreçte zihinsel anlamdaki açmazı yer güdük sürede geçireceğiz, onun gayreti içerisindeyiz. Cesamet yerine, Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adına bütün şehitlerimizin yanlarındayız. Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adına devletin gören gözü ve markajcı eliyiz. Iyileştirme süreci ağırlıklı olan ayrımsız bakanlığız. Bugünler birlikte gelip geçecek, devletimiz nazik, şefkatli. Bu konuda üstümüze hangi düşüyorsa yapmaktayız.”
İstanbul’un Beyoğlu ilçesi İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’daki yıldırı saldırısında 6 gönül hayatını kaybetmiş, 81 hayat yaralanmıştı. Saldırıda hayatını kaybeden Yusuf Saha ile 9 yaşındaki kızı Ecrin’in cenazeleri, 14 Kasım’bile Adana’birlikte toprağa verilmişti. Eşini ve kızını kaybettiği saldırıda yaralanan Mevlüdiye Meydan, tedavisinin peşi sıra taburcu edilmiş, kentteki cenaze törenine katılmıştı.

Share: