İtalyan zeytinyağı uzmanlarından Kilis Zeytin üreticilerine terbiye

İpekyolu Kalkınma Ajansının desteğiyle, Kilis- İtalya Zeytin Programı öncesi İtalyan uzmanlar Kilis’te üreticilere yetişek verdi.

İtalyan Zeytinyağı tadım uzmanı Renkler Uysal Bottoni, zeytinyağı uzmanı Luca Mencaglia ve üzüm bağları uzmanı Valentina Favretto Kilis’e geldi. Kilis’te zeytinyağı üreticileri, fabrikaları gezen İtalyan uzmanlar, henüz sonradan üreticiler ile tıpkısı araya geldi. Kilis Valisi Recep Soytürk ile Şehremini Mal Ramazan’ın da katıldığı toplantıya detaylı benzeri şekilde üreticilere yetişek verildi. Toplantı sonrası benzeri açıklama yapan İpekyolu Kalkınma Ajansı Kilis Envestisman Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Çelik, Kilis zeytinyağını ulusal ve arsıulusal tanıtımı üzere çalıştıklarını rapor ederek, “Kilis zeytinyağının adalet ettiği yere ulaşması için çalışıyoruz. Kilis içerisinde ve dışında etkinlikler yapıyoruz. Etkinliklerimiz çerçevesinde birlikte İtalya’birlikte üstüne uzmanlar Kilis’e geldi. İtalyan heyeti, üreticilerimiz ile aynı araya geldi. Onlara tecrübelerini anlattılar. Üreticilerimize eğitim bilimi veriyorlar” dedi.

Zeytinyağı uzmanı Luca Mencaglia, Kilis’te üreticiler ile tıpkısı araya geldiklerini rapor ederek, “Ağustos ayı olmasına karşın zeytinyağı iyi korunmuş durumdadır. Kilis zeytinyağı açısından gelişmekte potansiyeli olan tıpkısı şehirdir. İyi tıpkı çalışmayla daha nitelikli zeytinyağına ulaşılacağını düşünüyorum” diye konuştu. – KİLİSShare: