Itidalli ve Doğu Karadeniz’de “19 Eylül Gaziler Haset” törenleri

Trabzon, Kargaşa, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Ilkgüz Gaziler Haset zımnında merasim düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki merasim, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Reisi Amaç Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Idarehane Başkanı Turist Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende mütekellim Seyyar Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına işaret ederek, “İnşallah bu memlekette tıpkısı elan muharebe olamaz. Amma olursa birlikte 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi kim yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin peşi sıra sona erdi.

Kalaba

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda düzenlenen merasim, Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kalabalık Şubesi Başkanı Mehmet Mürtefi Gümüşkaya, Polis Şehitleri ve Sökel Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenel Delimsirek ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Kargaşa Yazıhane Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende Ilbay Sonel, günün anlam ve önemini belirten müzakere yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki merasim Gailesiz Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Topçu Miralay Zekeriya Boğa ile ayrıksı protokol üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Martir ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün mana ve önemini belirten müracaat yaptı.

Şehitler üzere Kur’an-ı Semih okunarak dualar edilen törende, Vali Epcim ve protokol üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilişik müşavere yaptığı törene, Vali Eksiksizlik Çeber, Şehremini Rahmi Zorlu, İl Inanma Müdürü Nurettin Gökduman, İl Uyanık Komutanı Ulvi Güngör, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kemal Aksu, gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sair ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yılmayan Şahika, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem martir, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden değme türlü girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu belirten Şahika, “Bu nedenle aziz milletimiz, zaman boyunca bağımsızlık ve istikbalinden katiyen taviz vermemiştir. Yer print koşullar altında bile şerif bildiği eksiksiz değerlerine erbap çıkmıştır. Bu tatlılıkla debi eden kahramanlarımız, canından sıkıntısız, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini sarf etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyade Miralay Mehmet Özgül, Şehremini Demirhan Elçin, İl Itimat Müdürü Sinan Erge, İl Kurnaz Komutanı Bitirmiş Miralay Sebep Saygılı, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, alım müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: