İyi Öğür, “Eş Yükselmezse Alçalır Yurt” Çalıştayları Düzenleyecek

İYİ Fırka Kadın Politikaları Başkanlığı; kadınların sorunlarının ortaya çıkarılması ve çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla 81 ilde “Eş Yükselmezse Alçalır Yurt” çalıştayları düzenleyecek.

İYİ Öğür Eş Politikaları Başkanlığı, Umumi Başkan Meral Akşener liderliğinde Türkiye’nin 81 ilinde tüvana kadınların sorunları ve çözüm önerileri amacıyla “Kadın Yükselmezse Alçalır Vatan” çalıştayları düzenleyecek. 5 Kasım’da Samsun’da başlayacak çalıştay serisine ilişik partiden yapılan izah şöyle:

“Bu çalıştayların yer yetişkin çıktısını, millî politikaya yan çevirmek üzere evcil ve bölgesel düzeyde hazırlanacak olan kadın temalı ülke bildirgeleri ve toprak bildirgeleri oluşturmaktadır. Degaje benzeri katılımla gerçekleştirilecek olan çalıştaylarda, pozitif ayrımcılık kaygısıyla kadınlara muteber eşey kotası, yüzdelik 20 adına rical için uygulanacak. Bu hedefler doğrultusunda gerçekleşecek çalıştayların ilki 5 Kasım 2022 Cumartesi haset Samsun’da başlıyor.

Çalıştaya Samsun’un yanında Sinop, Amasya, Giresun, Kargaşa, Rize, Trabzon ve Artvin illerinden da iştirak sağlanacaktır. Sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, akademisyenler, karı kooperatifleri, bölüm ve borsa temsilcileri ile toplamda 200’ü çok kişinin paydaşlık sağlayacağı önce çalıştay, iki ayrı oturumda gerçekleşecek.

Çalıştayın önce oturumunda değme şehrin temsilcileri vatandaş masalarında tıpkısı araya gelerek kendi şehirlerinde hayatiyetli kadınların karşılaştığı sorunlar, bu sorunların kaynağı ve çözüm önerilerini tartışacaklar. Tartışmanın arkası sıra seçkin el için vatandaş masalarında tespit edilen mesail ve hal önerilerini içeren mülk bildirgeleri hazırlanacak. İl masalarından birer temsilcinin seçilmesiyle bölge masasında bitmeme edecek olan ikinci oturumda, nahiye genelinde kadınların yaşadıkları sorunlar ve hal önerileri üzerine tartışmalar yürütülecek, kuma görüşler ve öneriler doğrultusunda karı temalı toprak bildirgeleri hazırlanacak.”

“Avrat Yükselmezse Alçalır Vatan” çalıştay serisi, 5 Kasım 2022 Cumartesi haset Samsun’da saat 10.00-17.00 saatleri ortada Ramada Samsun Otel’da düzenlenecek.

Share: