İyi Partili Yılmaz’dan Nazır Muş’a: Gitseniz Evinizde Yatsanız Elhak Şişkinlik Filhakika Düşecek

İYİ Fırka Umumi Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, Tecim Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda; Tecim Bakanı Mehmet Muş’a “Repo etmen, pahalılık sonuçtur propagandasını lütfen yapmayın. Gitseniz evinizde yatsanız para şişkinliği zaten düşecek. Size düşen göre enflasyonu henüz aşağıya çekebilmek üzere ne dezenflasyon programını uyguluyorsunuz, bunu toplumla paylaşın” dedi.

2023 bütçesi üzerindeki görüşmeler, TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda sürüyor. Komisyonda, zaman; Ticaret Bakanlığı, Helal Akreditasyon Kurumu ve Rakiplik Kurumu’nun 2021 yılı değişmez hesap yasa teklifi, 2023 bütçe teklifi ve Sayıştay raporları görüşülüyor.

İYİ Öğür Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Ankara Saylav Durmuş Yılmaz, “Kendisini damıtma ediyorum. İthalat demeden aut tecim açığını açıkladı. Ödemeler dengesi, cari açığı açıkladı. Tek ithalattan saraka etmedi. Esasen budan evvel iki çıngı husye kanun geçti. O torba kanunda bazen işlemlerden ortaya çıkan faizlerin affıyla ilişkin düzenlemeler vardı. Maatteessüf bu kanunlarda getiri kelimesi birlikte geçmedi. Ama siz sunumuzun tıpkısı yerinde faizden meze ettiniz. Onun için sizi bu konularda kutlama ediyorum” dedi.

Yılmayan, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“Daha düzgün politikaların olması lazım. Uygulamakta olduğunuz siyasa, Icra Vekili Muş’un dilek ettiği soylu erki nokta sizi buraya getirmeyecek. Türk lirası bunu doğruluk etmiyor. Zımnında bu işten vazgeçin dedim. Üç çevrim sonra birlikte KKM ile ilgili bazı kararlar makbuz. İçinden geçmekte olduğumuz uygulama yapılmaya başlandı. Geldiğimiz noktada bu enflasyonun yükselmesi, insanlar politik hata yapabilirler, hatalı yapabilirler ve bu yanlışlar devir içerisinde düzeltilebilir. Ancak bu ekranda gördüğünüz enflasyonun İkinci Dünya Harbindeki seviyesini üstelik geçmesi, düşünülerek, istekle, bilerek ve tercih kullanılarak yapılmıştır. Dolayısıyla burada günah namevcut. Bu benzeri yeğleme edilen kazançlı yöntem uygulamasının sonucu.

Vatandaş şöyle bakıyor. TÜİK’in rakamı hararetin, sıcaklığın gölgedeki ölçümü. İTO güneşteki ölçümü, ENAG de mahsus eğri” dedi. Yılmayan, iktidarın ENAG’ın yaptığı ölçümün mahkemeye verildiğini kaydederek, “Burada yapılması müstelzim şey devletin yaptırım gücünü alıp, bunu kapatıp sıkıntıya sokmaktan artış bence siz akademik dünyayı çağırın, bu işi bilenleri, sponsor olun. Bu insanların yaptığı bu işin bilimsel olup olmadığını, nerede hata varsa düzeltilmesini gerektiğini, ilmî makalelerle bunların konusunda gidebilirsiniz, akıllıca olan bu.  Kamunun yaptırım gücünü alarak bu kök inisiyatiflerin susturulması bu ülkenin ve sizin, ülkenin yönetiminin menfaatine değil.”

“VATANDAŞ AĞRIMAK YERİNE SALMAK İSTİYOR”

Yılmayan, “Siz Türk lirasının itibarini yerle benzeri ettikçe, bunun sonucunda dahi para şişkinliği kontrolden çıktıkça, vatandaş imdi tasarrufunu bankalarda vs. burulmak adına düşürmek istiyor. Birakmak istediği üzere birlikte paranın sirkülasyon hızı artıyor, hızı arttığı üzere de şişkinlik üzerindeki etkisi örtüsüz ve kemiksiz kendisine burada görülüyor” diyerek, iktidarın yapması gerekenin toplam tasarruflar ile harcamalar arasındaki dengeyi seçmek olduğunu dile getirdi.

KKTC İLE TÜRKİYE ENFLASYONU ARASINDAKİ KORELASYON

Yılmaz, TÜİK’in yaptığı ölçümün doğru olup olmadığına ilgilendiren Nazır Muş’a sorarak, ” Türkiye’deki para şişkinliği ile Kıbrıs’taki enflasyon uzun vade görelik içre giderken, sizin aldığınız politikalar sonucunda maatteessüf kopuk vaziyette. KKTC’birlikte pahalılık Türkiye’deki enflasyona koşut namına gidiyor amma TÜİK’in ölçmediğini KKTC ölçüyor. TÜİK’in ölçtüğünde tıpkısı takdir hatası var” dedi.

“ENFLASYONUN SEBEBİ GAYET AÇIK”

Yılmaz, Suret Bankası’nın üç ayda tıpkısı açıkladığı şişkinlik raporuna de dikkat çekerek, “Değme defasında sizin aldığınız politikalardan ufuk tahminlerini yükseltmek zorunda kaldı. Ancak buna karşın yeğleme nedeniyle faizi düşürdü. Dolayısıyla şişkinlik sebep çok faziletli sorusunu sormanın bire bir anlamı namevcut. Faktör gayet peyda” diye niteleyerek vurguladı.

“EVİNİZDE YATSANIZ DÜŞECEK”

Yılmayan, “Ürem etken, enflasyon sonuçtur propagandasını lütfen yapmayın. Gitseniz evinizde yatsanız pahalılık elhak düşecek. Size sakıt bakarak enflasyonu daha aşağıya çekebilmek amacıyla ne dezenflasyon programını uyguluyorsunuz, bunu toplumla paylaşın” dedi.

Share: