İzmir merkezli 10 ilde ayyarlık operasyonunda 17 yaşama yakalandı

İzmir merkezli 10 ilde, “yatırım danışmanlığı” adı altında ayyarlık yaptıkları belirlenen ve 16 Eylül’de İzmir merkezli operasyonda gözaltına alınan şüphelilerle hareket ettiği belirlenen 17 çirkin gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca 16 Eylül’dahi düzenlenen “kalifiye ayyarlık” operasyonunda gözaltına alınan 19 kişinin ifadeleri ve şüphelilerden ele geçirilen sayısal materyallerin incelemesi sonucu zanlılarla gelişigüzel cereyan eden 20 birey henüz belirlendi.

İzmir Siber Suçlarla Savaşım Bölüm Müdürlüğü ekipleri, İzmir, Mersin Ağacı, Trabzon, Gümüşhane, Hatay, Adana, Van, Batman, Diyarbakır ve Mardin’deki adreslere senkronik baskınlarda 17 şüpheliyi yakaladı.

Zanlıların, 15’i İzmir’bile kalkmak için 121 kişiyi kestirmece 2 milyon lira dolandırdığı kaydedildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemi sürüyor.

Operasyonun geçmişi

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığının başlattığı “nitelikli ayyarlık” soruşturması kapsamında Siber Suçlarla Savaşım Büro Müdürlüğü ekipleri, İzmir, Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Mersin Ağacı, Trabzon ve Van’üstelik 16 Eylül’birlikte eş anlı dominant düzenlemiş, operasyonlarda 19 birey gözaltına alınmıştı.

“Envestisman danışmanlığı” adı altında dolandırıcılık yaptığı öne sürülen şüphelilerin, ele geçirdikleri toplumsal medya hesaplarından borsa yatırımlarına ilgili paylaşımlarda bulundukları ve bu yolla kendileriyle birlik kuranlardan algı vadederek para topladıkları belirtilmişti.

Şüphelilerin kurdukları sistemde servet nail üzere gösterdikleri kişilerden ayrıca “vergi” ve “dosya masrafı” adı altında de mülk aldıkları dahi tayin edilmişti.

Zanlıların mağdurlara hamaset telkin etmek için üstünde Hak Bakanlığının resmi gurur logosu ve sitesine ilgilendiren ekran resminin bulunduğu değişik doküman ve fotoğraflar gönderdikleri de ortaya çıkmıştı.

Şüphelilerden 7’si tutuklanmıştı.

Share: