Kadirli’deki Savrun Çayı’na Dökülen Kimyasallar Suyun Rengini Siyaha Çevirdi

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinin içinden geçen ve zirai sulamada geçer not Savrun Çayı, organize endüstri bölgesindeki bazı fabrikalarda müdahil kimyevi atıklar nedeniyle kapkara akıyor. Kubbe köyünde oturan Hüseyin Örüklü, “Geceleyin abus nişanlık geliyor. Rüzgar hakeza geldi miydi akla yatkın eve, mahalleye geliyor. Yani bunun çaresini bulsalar ferah olur, ulus huzursuz oluyor. Simsiyah olmuş, yanına gidemiyorsun kokudan” dedi.

Kadirli ilçesine kapalı Yusufizzetin köyü sınırlarında mevcut Kadirli Kombinasyon Uran Bölgesi’nin atılmış su hattından boşaltılan kimyasal atıklar zımnında Savrun Çayı’nın suyu karardı. Bölgedeki bir nice ekinci, tarlasını Savrun Çayı’ndan suluyor. Çayın suyunu siyaha çeviren atılmış maddelerin ne olduğu bilinmezken etrafa yaydığı bozuk kokuya vatandaşlar reaksiyon gösteriyor.

“SINIRLI KALIP TOPRAK SULUYORLAR”

Kümbet köyünde oturan Hüseyin Örüklü, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Tasfiye henüz yapılmadan önce gelirdi dahi bu kadar değildi, yalan bulunmayan. Ama bu tasfiye yapıldıktan sonra derece derece daha neşeli oldu, Kadirli nüfusu elan çoğaldı, bura kapkara oldu. Alelhusus tığ, gece yatamıyoruz kokudan. Geceleyin acayip geliyor nişan. Rüzgar hakeza geldi miydi akilane eve, mahalleye geliyor. Yani bunun çaresini bulsalar iyi tamam, ulus rahatsız oluyor. Kapkara reşit, yanına gidemiyorsun kokudan. İnsan sağlığına zararlı, doğrusu biliyorsunuz.  Bazıları suluyor ama onun mahsulü yenmez diyorum ego. Sinirli format suluyorlar, çap ondan dahi mal alıyorlar. Bununla toprak suladın evet onun dahi parasını alıyor ululuk. Cenabıhak yardım etsin. Celal var ya fehamet, rastgele husus oran. Içtima altındaki de devletin, yerin üstündeki da devletin.”Share: