Kahramanların hatıraları ‘Kültür Evi’nde yaşatılacak

Kahramanların hatıraları ‘Firez Evi’nde yaşatılacak

KOCAELİ – Kocaeli’de “Martir Yakınları ve Gaziler Kültür Evi’nin” açılışı gerçekleştirildi. 280 metrekare düzlük üstüne kurulu Şehit Yakınları ve Gaziler Firez Evi’nde, şehitlerin özgeçmişleri ve mektupları ile tarihe çerağ tutan birçok belge bulunuyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla düz yazı edilen Şehit Yakınları ve Gaziler Kültür Evi; Çanakkale’de şehit olan Yahya Kaptan, İpsiz Recep Emice, Karaca Fatma kabil milli mücadele kahramanlarının, 1951-2021 yılları arasında martir sakıt Kocaelili şehitlerin özgeçmişlerini, 15 Orak Ayı kanlı darbe girişimine ilişkin fotoğraflar ve tarihe kandil markajcı birçok bilgelik ve belgeyi zarfında barındırıyor. 280 metrekare kayran üstüne müesses Şehit Yakınları ve Gaziler Firez Evi’nde şehitlerin mektupları üstelik meydan alıyor.

“Gözlerini kırpmadan şehadete yürüdüler”

Şehitlerin anılarını neşelendirmek amacıyla Martir Yakınları ve Gaziler Kültür Evi’ni mensur ettiklerini söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Reisi Tahir Büyükakın, “Hep gayretimiz, şehitlerimizin önüne korku, minnettarlık ve minnet ile bükülmek, onların hatıralarına ve yakınlarına erbap çıkarak, borcumuzu ödemektir. Bunun ötesinde bir özdek yapamayacağımızı biliyoruz. Bugün burada yaşayış zarfında oturuyorsak, birbirimizi dinliyorsak, şu sükünet varsa bunu onlara borçluyuz. Onlar tek antlaşma gözlerini kırpmadılar. Kafasız dönmeyi, vazgeçmeyi düşünmediler. ‘Çocuklarımız var, yetimlerimiz olacak, eşlerimiz dul kalacak’ demediler. Gözlerini kırpmadan şehadete yürüdüler” dedi.

“Türkiye üzere çalım vesilesiydi, ağlamamak için kendimizi el pasif”

Şehitlere olan manevi borcun, Türkiye’yi değme dolaşma elan kıpırdak ayla getirerek ödenebileceğini vurgulayan Büyükakın, “Bu vatan üzere toprağa sakıt şehitlerin, bedenini feda etmiş gazilerimizin muazzez hatırlarına alın yükümlülüğümüzü öyle bu memleketi seçme zaman henüz ruhlu tıpkı hale getirerek ödeyebiliriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın düzenlediği program ile Türkiye’nin Otomobili Etap Grubu’nun banttan indirilmesine tanıklık ettik. Aşağılık Türkiye için hava vesilesiydi, ağlamamak için kendimizi print tor. Senelerce ‘Yapamaz’ diyenler orada gördü. Bundan 60 yıl önce Bükülme otomobili temizlemek amacıyla uğraş veren vatan evlatlarının heveslerini kırarak, umutlarını yok ederek ve bu milletin moralini bozarak o arabayı yürütmemeyi başardılar. Silah fabrikalarını soba fabrikalarına döndürdüler. Biz yerel ve yabancı kamu vesayet odaklarını kırarak, bu milletin evlatlarının önü açıldığında neler yapabileceklerini dünyaya, muazzez milletimize dosta ve düşmana göstermiş olduk” diye niteleyerek konuştu.

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bir nice belediyeye fiyaka misal oluyor”

Sevgi, şefkat ve sevgi ile 34 yıldır vatandaşlara bakım ettiğini vurgulayan Kocaeli Valisi Seddar Güç ise “Buradaki şehit ailelerini milimi milimine tanıyorum. Hepsini muhabbetle kucaklıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın birlikte egemenlik ve görüşleri hep bu yönde. Filhakika içimizden mevrut ilişik, sevecenlik ve yârenlik ile 34 yıldır bu devlete bakım ediyoruz. Yiğit gazilerimizle hep beraberiz, biz onların buyruk ve hizmetinde olmaktan onur ve kurum duyuyoruz. Değme antlaşma söylüyorum; insanlar bunun çoğu zaman iltifat olduğunu düşünüyor ama Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz kurumsal altyapısı, kapasitesi ve hizmetleriyle sunduğu hizmetler bakımından Türkiye’de bir nice belediyeye tekellüf misil oluyor. Bu durumu başka bakanlıklarımızdaki arkadaşlara söyledim. Diğer belediyelerin Kocaeli’ye gelerek, teknik enfrastrüktür karışma gelmek üzere, inceleme yapmalarını referans ediyorum” ifadelerini kullandı.

Katılımcılar

Programa Kocaeli Valisi Seddar Çetince, Kocaeli Büyükşehir Belediye Reisi Tahir Büyüakın, YANLIŞSIZ Parti Kocaeli Milletvekilleri Radie Sezer Katırıcıoğlu, Emine Zeybek, Cemil Kumarhane ve İlyas Şeker, İl Cingöz Komutanı Çetince Esaslı Kapancı, Körfez Şehremini Şener Söğüt, MHP Kocaeli İl Başkanı Yunus Emre Kurt, Türkiye Savaş Malülü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kocaeli İl Temsilcisi Şaban Sıkılgan, martir yakınları ve gaziler katıldı.

Share: