Kahramanmaraş ruzname haberleri | Kahramanmaraş Pusula Fuarı tahminî 300 bin kişiyi ağırladı

Kahramanmaraş’ta bu sene 8’incisi planlı Arsıulusal Pusula ve Firez Fuarı sona erdi.

Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde 14 Ekim’de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un katılımıyla açılan ve ” Sezai Karakoç’a Saygıyla” temasıyla düzenlenen, 210 yayınevi, 350 âşık ve yazar ile kitapseverler ve kürsü temsilcilerini aynı araya getiren fuarı yaklaşık 300 bin kişi musahabe etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, gazetecilere, Kahramanmaraş’ın koşma ve edebiyatın başkenti olduğunu söyledi.

Fuarın beklentilerinin üstünde ilgi gördüğünü nâkil Güngör, “Açılışımıza Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun Komutan teşrif ettiler, itibar konuğumuzdu. Bu yıl 210 yayınevimiz fuarımıza katıldı, 350 civarında birlikte şair ve yazarımız fuarımızı mülakat etti. Bu kapsamda 50 civarında oturum, siyasal gerçekleşti. Hedefimiz 300 bin ziyaretçiydi ama 300 binin üstünde ziyaretçi fuarımızı müzakere etmiş, bu bizim için çokça kebir tıpkısı misil.” diyerek konuştu.

Güngör, alelhusus gençlerin çetin ilgisiyle karşılaştıklarına bel ederek, bu durumun kendilerini olağandan bahtiyar ettiğini sözlerine ekledi.

İl Milli Terbiye Müdürü Yusuf Yiğit da kitap okumanın insanı eğiten sunma büyük unsulardan biri olduğunu belirtti.

Fuarı şehir genelinde yaklaşık 18 bin öğrencinin ülfet ettiğini anlatan Yiğit, bunun birlikte birçok âşık ve yazarın okullarda öğrencilerle tıpkı araya geldiğini dile getirdi.

Kilis İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mehmet Emin Akkurt üstelik planlı bu tuhaf etkinliklerin terbiye öğretime bunaltıcı katkılar sunduğunu düşündüğünü söyledi.

Share: