KAHRAMANMARAŞ – Şanlı Kayası’nda kadeh teras yapımına başlandı

Kahramanmaraş’ta el ortada efsane ve hikayelere bahis olan Mürtefi Kayası’nda Menzelet Barajı manzarasına hakim alana yapılacak sırça terasın inşasına başlandı.

Büyükşehir Belediyesi ile Maşrık Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında site merkezine 20 kilometre uzaklıktaki kadeh teras, Güredil Kalesi ve Menzelet Barajı’na bilge, baraj gölünden 160 metre yükseklikte ve 900 rakımda bulunan yalman kayalıklar konusunda düz yazı ediliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, esas atma töreninde, cam terasın bölgenin turizme kazandırılması açısından majör bir proje olduğunu söyledi.

Kentin çok ensesi kalın kültürel mirasa ve katıksız güzelliklere topluluk olduğunu tamlayan Güngör, şunları kaydetti:

“Buranın çokça faal benzeri hikayesinin olduğunu ifade ettik. Asırlardır süregelen Hazreti Yüce’nin atı düldül ile buraya geldiği ve buradaki kayayı ikiye ayırdığı kadar bire bir hikayesi var. Asırlardır anlatılır. Burada sırça terasın yanı sıra hele ziyaretçiler geldiğinde mesafe geçirebilecekleri tıpkısı yeme içme mekanı oluşturduk. Tıpkı zamanda de dolaşma parkuru bile var. Yalnız Türkiye’nin değil, dünyanın sunma domuzuna tutum teraslarından birini şehrimize kazandırmış oluyoruz. Buranın 2 kabil ulaşımı var. Hem yağız vasıtasıyla ulaşımını sağlıyoruz hem bile tekneyle Menzelet Parkı ve barajı üzerinden buraya muvasala sağlıyoruz.”

Yaklaşık 50 milyon liranın üstünde aynı envestisman gerçekleştirdiklerini, tesisin 12 kamer süresince mülakat edilebileceğini ifade eden Güngör, “Amacımız Kahramanmaraş’ın turizm potansiyelini 250 binden ilk aşamada 500 bin, ikinci aşamada 1 milyona yansıtmak. Bunu zaten gerçekleştirdiğimizde şehrimizdeki soylu erki hareketliliğin daha aşkın artacağını biliyoruz.” dedi.

Güngör, projeye destek veren çalım ve kuruluşlara teşekkür etti.

Törene AK Tümen Kahramanmaraş milletvekilleri Celalettin Güvenç ve Habibe Öçal ile ilçe uray başkanları, hava amirleri ve davetliler katıldı.

Share: