Kalbi durup bitkisel hayata giren tendürüst kız, esas hücre nakli ile hayata tutundu

Kalbi durup bitkisel hayata giren zinde kız, ana hücre nakli ile hayata tutundu

Cins hücre nakli rüya ışığı oldu, geç kız baştan hayata döndü

ELAZIĞ – Tunceli’birlikte evinde kalbi durmuş halde kâin, teferruatlı süre beynine müvellidülhumuza gitmeyen ve bitkisel hayata giren 26 yaşındaki Flaş Özgül, Medical Park Yeri Elazığ Hastanesi’nde geçerli gerçeklik hücre nakli ile adeta baştan hayata tutundu.

26 yaşındaki Flaş Özgül, Tunceli’deki evinde ailesi vasıtasıyla kalbi durmuş şekilde bulundu. Tunceli Ululuk Hastanesi’ne kaldırılan ve burada yapılan duygu mesajı ile hayata esasen döndürülen Özgül, Medical Park Elazığ Hastanesi’ne atıf edildi. Bilinci bağlı, yaşam bindi ünitesine tutkun yerine hastaneye getirilen Özgül, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Güneri Atalan tarafından otama altına makbuz. Yapılan tetkiklerde beynin etraflı müddet oksijensiz kaldığı belirleme edildi. Ardından Sağlık Bakanlığı’ndan mukteza yekpare izinler alınarak, Türkiye’da ve dünyada görgül bir araştırma statüsünde olan çağa kordon kanından kaynak hücre nakli yapıldı. Töz göze İstinye Üniversitesi Esas Hücre Merkezi’nden temin edildi. İlk aktarım ile toparlanmaya başlayan Özgül, 5’inci nakilden sonradan konuşmaya, yemeye ve içmeye, bazı kişi ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. Özgül, asıl göze nakli ile adeta tekrar hayata tutunurken, oksijensiz kalma sonucundaki beynindeki bozulmuş eksiksiz lezyonlar de ortadan kalktı. Esas hücrenin aynı umut ışığı olduğunu tamlayan Uzm. Dr. Atalan, Özgül’ün beş altı ay içerisinde yürüyebileceğini söyledi.

Flaş’nin Tunceli’deki evinde kalbi durmuş şekilde bulunduğunu dile getiren Uzm. Dr. Güneri Atalan, “Hastaneye götürüldüğü devir orada kalbinin çalışmadığı belirleme ediliyor. Tahminî 30-35 dakikalık his masajı öyküsü var. Tunceli’den Medical Otopark Elazığ hastanemize geldiği ant şuur ve şuuru kapalıydı. Gelişigüzel şeyi ile dirim bindi ünitesine ilişkin bire bir hastaydı. İlerleyen günlerde kâin nebati maltalık bitmeme etti. Teneffüs cihazı desteği bitmeme ediyordu. Çektiğimiz karın görüntülenmesinde beynin oksijensiz kaldığına dair aynı topluluk görüntüler vardı. Yaşının çok taze olması, bizi Türkiye’birlikte ve dünyada yapılan deneysel bire bir araştırı statüsünde olan çağa kordon kanından alınan kaynak göze nakli yapabilir miyiz diye düşündürdü. Siktirici birlikte yatışının ikinci ayında, boğazı delikken, teneffüs cihazına bağlıyken, yemiyor, içmiyor ve abdesthane ihtiyacını yapamıyorken, ilaçlara karşılık vermeyen kırıcı kasılmaları varken yapılan geçmiş üs hücre naklinden sonraları klinikte kısmi toparlanma görmeye başladık” dedi.

“Ortaya yetişkin benzeri serencam artık”

Şu asıl kadar 5’inci asıl göze naklini yaptıklarını aktaran Uzm. Dr. Atalan, “6’ncıyı planladık ama az buçuk bekleteceğiz. Ortaya muhteşem aynı son daha çok. Flaş’nin beyninde olan oksijensiz kalma sonucundaki o dejenere umum lezyonlar ortadan kalktı. Biz bile bunu çokça şaşırarak gördük. Bu siktirici müthiş tıpkısı sonuçtu. Sonrasında hastamız konuşmaya başladı. Mahbes olan boğazını kapattık. Yemeye ve içmeye başladı. Tıpkı topluluk ihtiyaçlarını kendisi görmeye başladı. Abdesthane ihtiyacını kendisi giderebiliyor. Annesi ve teyzesi ile konuşuyor. Tıpkı mızıka kelimeleri çokça iyice söylemeye başladı. Bundan ahir süreçte bundan sonra ferah bire bir rehabilitasyon sürecine ihtiyacımız olacak. Yürümemesi üzere tek sebebimiz namevcut. Biraz ayak tabanı büyüklüğünde bile yürüyecek ve bunu göreceğiz” diyerek konuştu.

“Soy göze bizim için imge ışığı oldu”

Bunun deneysel tıpkı araştırma olduğunu ifade fail Uzm. Dr. Atalan, “Kalbi duran ve acile mevrut, his masajı ile beyni oksijensiz kalanlarda asıl göze bizim amacıyla düş ışığı oldu. Mikro dışında birçok ülkede yapılıyor. Türkiye’de daha çarkıt. Bu süreçte biz Esenlik Bakanlığı onayı alınmasında, temel hücre temininde İstanbul’daki İstinye Üniversitesi Liv Hospital Kaynak Hücre Üretim Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Erdal Karaöz hocamıza haddinden fazla teşekkür ediyoruz. Onun de çokça büyük aynı desteği oldu. Asıl göze teminini oradan yaptık. Biraz haftaya kadar üstelik Gözde hastaneden taburcu olacak. Tıpkısı iyileştirme merkezinde bundan sonraki tedavisini tamamlayacak” şeklinde konuştu.

“İmkansız asıl oldu”

Teyzesi Leyla ise “İlk bulduğumuzda Gözde’nin kalbi durmuştu. Sonra hastaneye kaldırdık. Orada ihtisas masajı yapıldı ve buraya gönderme edildi. Buraya getirildiğinde nebati hayattaydı. İki kamer süreç öyle geçti. Sonradan geçmiş köken göze naklini yaptı. Ondan bilahare aracısız odaya çıkarıldı. Kendine adım adım gelmeye başladı. Flaş’m şu zaman burada ve çokça mutluyuz. İmkansız köken oldu. 5 töz hücreyi aldıktan sonradan şuan Flaş’min bilinci açık ve konuşabiliyor. Tıpkı üstelik ayağa kalkarsa bizim için çok nazik benzeri öz olacak. Buralara gelmesi da haddinden fazla şişman ayrımsız görüngü. Uzm. Dr. Güneri beyi bereketli ki tanıdık. Böyle aynı hastaneye geldiğimiz amacıyla dahi çok mutluyuz. Herkese yeğenim yaşıt olsun. İnsanlara ayrımsız umut olsun. Bunu deneyebilirler” diye kaydetti.Share: