Kapadokya Havalimanı’ndan havalanan 17 askeri helikopter hareket bölgesine akım etti

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından hesaplı çalışmalara bindi yüklemek üzere tahsis edilen 17 askeri helikopter, Kapadokya Havalimanı’ndan havalandı.

Zelzele bölgesindeki tahliye ve sevkiyat çalışmalarına bindi verecek olan 17 helikopter, devlet genelinden farklı birliklerden kalkış yaparak Nevşehir’deki Kapadokya Havalimanı’na geldi.

Kapadokya Havalimanı’nda oluşturulan arızi koordinasyon merkezince ayrımlı illerde görevlendirilen personel ve helikopterler, sarsıntı bölgesine debi etti.

Öte yandan, Nevşehir Valiliğince çalışmalara bindi vermesi üzere yapım aletlerini kullanabilen gönüllülerin bölgeye sek edilebileceği duyuruldu.

Valiliğe başvuran, yanlarına halk aletleri ve elektrik üreteci düz kestirmece 300 gönüllü, İl Özel İdaresince tahsis edilen minibüs ve otobüslerle Kahramanmaraş ve Hatay’a gönderme edildi.

“Evimdeki hiltiyi alıp geldim, demin de yola çıkıyoruz”

Gönüllülerden Beytullah Topaktaş gazetecilere, tekmil halkın yaşanan afetin arkası sıra biricik kalpgâh olduğunu belirterek, “Bütün elinden ne geliyorsa onu yapmakla mükellef diye düşünüyorum. Ben bile evimdeki ‘hilti’yi (matkap) alıp geldim, demin bile yola çıkıyoruz.” dedi.

İl Hususi İdaresi Genel Sekreteri Kamil Duru bile sabah saatlerindeki duyurunun peşi sıra mütenevvi malzemelerle içtima alanına mevrut kısaca 300 kişinin farklı illere gönderildiğini söyledi.

Share: