Kapadokya’daki turistik işletmeler depremzedeleri misafir ediyor

Kapadokya bölgesindeki turistik otel ve işletmeler, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşları ücretsiz ağırlıyor.

“Asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından mütenevvi illerden Nevşehir’e mevrut depremzedelere, Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) yurtları, öğretmenevleri gibi misafirhanelerin yanı sıra Kapadokya’daki otellerde konaklama imkanı sunuluyor.

Ürgüp ve Avanos ilçesi ile Göreme, Uçhisar ve Ortahisar beldelerindeki çokça sayıda otel, kapılarını hareket bölgesinden gelenlere açtı.

Üç kez kemirmek izzetüikram edilen tesislerde, kendilerine tahsis edilen odalarda küsurat depremzede ailelerin çocukları amacıyla ise türlü etkinlikler düzenleniyor.

Bölgedeki ayrımsız otelin işletmecisi Batuhan Saika, AA muhabirine, faaliyette olanların yanında kış sezonu dolayısıyla tutkun kâin otellerde geçenek kaybedilmeden hazırlıklar yapılarak depremden etkilenenlere ısıdam yuva imkanı sunulduğunu söyledi.

Otellerde çocuklar amacıyla eğlenceler dizgi ettiklerini belirten Saika, “Günlerdir misafirlerimizi ağırlamaktayız. Evlerini, ailelerini kaybeden çocuklarımız var. Onları mutlu etmeye çalışıyoruz. Azık ve gayrı tam ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Psikologlarla görüşüp oteldeki çocukları eğlendirmek amacıyla oyunlar oynuyoruz. Mevlit günlerini kutluyoruz. Birinin mevlit günü olsa üstelik hepsine bağış dağıtarak acılarını hafifletmeye çalışıyoruz.” dedi.

Otel çalışanlarının izni fesih edildi

Bir otelin müdürü Hakkı Çelebi da depremin ardından celal ve milletin el ele vererek mağdurluk hayatiyetli vatandaşlara el uzattığını, firmalarının dahi bu selamet seferberliğinde düz aldığını ifade etti.

Firmalarının bünyesindeki 9 otel ve restoranda 24 saat depremzedelere ücretsiz hizmet sunduklarını nâkil Çelebi, şöyle konuştu:

“Depremin ilk gününden itibaren misafirlerimize kapılarımız açmış durumdayız. Tamlık depremzedeleri yakın akrabamız veya ev dostumuz kabilinden görüp, genişlik bol şekilde ağırlamaya ilgi gösteriyoruz. Akak kapasitemiz 75 yaşama ama hiçbir misafirimizi dışarıda bırakmamak amacıyla melfuf yataklarla kontenjanımızı 126 kişiye büyüklüğünde çıkardık. Tamam personelimiz yorulmadan çalışıyor. Çalışanlarımızın haftalık ve almanak izinlerini nakız ettik. Buradaki insanlarımıza apotr olmaya dikkat gösteriyoruz.”

Depremzedeler Nevşehir’deki misafirperverlikten bahtiyar

Bölgedeki otellerde konuk edilenlerden Zeynep Büyüköz ise Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine ilişkin Büyüknacar Kocadere köyünden geldiklerini belirterek, kendilerine imkan sunan turizmcilere teşekkürname etti.

Yaşadıkları binada okkalı hasar olduğunu anlatan Büyüköz, “Köyümüzde can kayıpları oldu. Yakınlarımızı, komşularımızı, teyzemi ve eşini kaybettik. Yıkılmayan binalar dahi kilolu hasarlı. Depremde biricik izzet, tek budun olduk. Türkiye gür insanlarla dolu, onların iyiliği yardımıyla ayaktayız.” diye niteleyerek konuştu.

Şerif Büyüköz üstelik sürecin kontak, muadele ve tesanüt duygusu ortamında sürdüğünü, milletçe kenetlenmenin bu sorunun henüz olağan atlatılmasını sağlayacağına inandığını kaydetti.

Konakladıkları otelin yetkililerince şaşırtı veladet günü kutlamasıyla karşılaşan çocuklardan Egemen Şabaoğlu da Hatay’dan ailesi ile geldiği Kapadokya’birlikte bulunmaktan bahtiyar olduğunu söyledi.

Depremzedelere turistler üstelik yardımcı olmaya çalışıyor

ABD’li seyyah Gladys Fernandez ise haddinden fazla sevdiği Kapadokya’yı sıkça mülakat ettiğini, hareket haberini öğrendikten bilahare de bilet alarak uçakla bölgeye geldiğini tabir etti.

Depremzede çocukların yarasını kaplamak, onları mutlu edebilmek üzere otelleri gezip armağan dağıttığını dile getiren Fernandez, “Depremde beis görenlerle birlikte tevessül etmek, onların acılarını bire bir nebze dindirebilmek amacıyla çalışıyorum. Bütün ülkelerin burada yaşanan sorunun giderilmesi amacıyla ceht göstermesinden mutluluk duyuyorum. Angajman süresince bu acıların ortadan kalkacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: