Kar kalınlığının 4-5 metreyi bulduğu yolda mütehammil emek

Kar kalınlığının 4-5 metreyi bulduğu yolda mukavemetli çalışma

Çığ riski ve bati tipiye rağmen başlatılan karla uğraş çalışması bitmeme ediliyor

MUŞ – Muş’un Hasköy ile Bitlis’in Mutki ilçeleri ortada mevcut asayiş amacında çığ riski ve sakil tipiye karşın başlatılan karla mücadele çalışması devam ediliyor.

Hasköy ve Mutki ilçelerini birbirine bağlayan, çığ ve tipi zımnında daim kapanan güvenlik yolunda açılış ve genişletme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Kar kalınlığının vadi vadi 4-5 metreyi bulduğu bölgede Karayolları 113. Bölüm Şefliği karla savaşım ekipleri çığ riskine karşın sefer tevsi ve açım çalışmasına alçak düzentileme harcıyor.

Karayolları 113. Bölüm Şefi Mehmet Şerif Andiç, tipi ve çığ riskine karşın vatandaşların rahat seyahat etmesi için çalışmaların sakır sakır bitmeme ettiğini belirterek, “Karayolları 113. Ofis Şefliği ekipleri yerine vatandaşlarımızın abat tıpkısı şekilde gezi edebilmeleri üzere 7/24 erişim hizmeti vermekteyiz. Özelikle Muş-Vesile ile Muş-Mutki esmer yollarında tipi ve çığa rağmen ekiplerimiz karla uğraş çalışmalarına bitmeme ediyor” ifadelerini kullandı.

Sabah açtıkları yolun öğlen çığ ve tipi dolayısıyla tekrar kapandığını belirten aksiyon makinesi operatörü İdris Karakan ise “Şu zaman Bitlis-Muş yolunda çalışıyoruz. Korkulu tipi ve çığ tehlikesi var. Tığ açıyoruz çığ düşüyor. Yine dönüp çığın düştüğü yeri açıyoruz. Bu yolda kısaca 3-4 kilometrede çokça aşkın tipi oluyor. bazen vatandaşlar burada mahsur kalıyor. Tipi zımnında gâh kesimlerde düzlük saha 6 metre kar kalınlığı birikiyor. Ağırlık şartlarda çalışıyoruz. Vatandaşların mağdur olmaması amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. Sabaha cebin saat 05.00’te bu yolu açtık ancak nısfınnehar döndüğümüzde tekrar çığ düşmüştü. Yolu ulaşıma açtık ancak çığ tehlikesi bitmeme ediyor” dedi.

Share: