Karabağ şehitlerinin hatırası Çorum’da yaşayacak

Çorum Belediyesi, Çorum ile Azerbaycan’ın Boşuna şehrinin kardeşliğine ithafen Çorum Şehitliği’nde Karabağ şehitleri anısına meşe ağacını toprakla buluşturdu.

Plakası 19 olan iki şehrin kardeşliğini pekiştirecek manidar etkinliğe Şehremini Dr. Halil İbrahim Aşgın, Eti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uca Osman Öztürk, DOĞRU Fırka İl Başkanvekili Ali Evlüce, MHP İl Başkanı Agah Karapıçak, martir aileleri, gaziler, Çorum’de eğitim bilimi gören Azerbaycanlı darülfünun öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Karabağ’ı şehitliğimizde yaşatacağız

Etkinlikte konuşan Komutan Aşgın, “Karabağ’dan getirdiğimiz toprakla dikeceğimiz bu meşe ağacını, Ermeni zalimlerinin yakıp namevcut ettikleri ormanların adına anıtsal yerine burada dikeceğiz, gözümüz gibi bakacağız ve Karabağ’ı şehitliğimizde yaşatacağız. Rabbim cümle şehitlerimize yağmur etsin. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi sonsuz etsin” dedi.

İlk el birliği protokolünü Çorum Belediyesi imzaladı

İlk sefer Karabağ’bile beraberlik protokolü imzalayan şehrin Çorum olduğuna hatırlatan Belediye Reisi Aşgın, “Çorumlunun yaptığını tümce yapamaz sözünü tıpkı sefer henüz kanıtlamış olduk” diyerek konuştu.

Azerbaycan ziyareti sırasında Karabağ topraklarında tanık oldukları manzaraları birlikte paylaşan Başbuğ Aşgın, Ermenilerin zalimliğine ayrımsız defa elan tandık olduk. Azerbaycan’ın tırnağına dokunsalar Türk milleti adına cemi milli şuurumuzla, 7’den 70’e ecdadımızdan aldığımız emanetle hepimiz oradayız. Bunu bildikleri için Azerbaycan’da bizlere güçlü tıpkı ilişki dikkat gösterdiler. Sizlerin selamını götürdük.” dedi.

En çok şehit Çorum’dan

Azerbaycan içerisindeki şehitlikte Çorumlu şehitlerin isimlerine birlikte gördüklerini rapor fail Komutan Aşgın, sunma çok şehidin Çorum’dan olduğunu dile getirdi. Başkan Aşgın “1918’birlikte Nuri ağır himayesinde binlerce Türk’ün insanların oraya gittiğini, orada şehit olduğunu gördük. Bu kadim birliktelik hoppadak Karabağ ile değil yüz yıl öncesinden bin yıl öncesinden. 1918’deki Nuri vakur komutasındaki o birliğin içerisinde yer çokça Çorumlular vardı. Orada bildirme çok ismi bağlanmış olan şehitler Çorumlu. Devletimize, milletimize Allah arızalanma vermesin” diye niteleyerek konuştu.

Komutan Aşgın’a teşekkürname ettiler

SELIM Öğür İl Başkanvekili Şanlı Evlüce, Boşuna ile kardeş site olma gururunu Çorumlular yaşattığı üzere Şehremini Dr. Halil İbrahim Aşgın’a teşekkür etti. Evlüce, “Belediye Başkanımızın orada yaşadıklarını anlatması, devletin, milletin, vatanın hangi büyüklüğünde yetişkin olduğun tıpkısı yol daha ortaya koydu. Allah devletimize, vatanımıza arızalanma vermesin.” dedi.

MHP Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak ise Türkiye ve Azerbaycan’ın iki fehamet yegâne ulus olduğunu belirterek, “Bizler Azerbaycan’ın daima birlikte, tıpkı ve bu arada olmaya devam edeceğiz. Dünyada adalet ile batılın savaşında sabah akşam hakkı tutan muazzez Türk milleti yerine irtibat ve muadele içerisinde olacağımızı daima göstereceğiz. Bu manada Belediye Başkanımız öncülüğündeki heyetin kardeş şehir Lüzumsuz’ye yaptıkları musahabe deme açısından bizleri hem gururlandırdı hem birlikte duygulandırdı. Teşekkürname ediyoruz” şeklinde konuştu.

Çorum Şehit Aileleri Derneği Başkanı Adem Er Kişi de “Türk devletinin Azerbaycan halkının birlikte olmasından hava ve haysiyet duyuyorum. Türk milleti, bilcümle Müslümanların umudu olmaya bitmeme edecektir.” diye konuştu.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Kesat Yeşildağ bile, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a teşekkürname ederek seçme zaman devletimizin milletimizin birlikte olmaya devam edeceklerini söyledi.

Çorum Savaşçı Gaziler Derneği Başkanı Aşure Ayı Gül birlikte bu manidar etkinliği düzenleyen Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a teşekkür etti. Gül, “Karabağ zaferi bizim zaferimizdir. Tam şehitlerimizi minnetle anıyorum” şeklinde konuştu.

Ağabeyi cenk sırasında Nahak’bile gazi olan Azerbaycanlı üniversite öğrencisi dahi, Azerbaycan halkı namına Türkiye Cumhuriyeti’hangi teşekkür ederek “Bizleri unutmadığınız için abim, hep şehitlerimiz ve gazilerimiz hesabına sizlere teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Kardeşlik hatırası levhası konuldu

Konuşmaların arkası sıra Karabağ şehitleri anısına hatıra yerine meşe ağacı toprakla buluşturuldu. Meşe ağacının önüne üstelik “Bu meşe ağacı Çorum Belediyesi ve Boşuna şehirlerinin kardeşliklerine ithafen Karabağ şehitleri anısına dikilmiştir.” kayıtlı kardeşlik hatırası levhası konuldu.

Program böylelikle katılımcılar martir mezarlarını ülfet ederek dua ettiler. – ÇORUM

Share: