Karadeniz’de Kontrol, Istihsal ve Süper Toprak Düşüncesi Konferansı

Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Konak Bilim Adamı, Karadeniz’birlikte keşfedilen natürel gazı 2023 yılının ilk çeyreğinde Türk topraklarına ulaştırmış olacaklarını belirterek, “Bittabi Karadeniz’dahi bakir çekince arayışlarımız de sürecek, projenin kapsamını genişletmeyi ve proje ömrünü henüz birlikte uzatmayı öngörüyoruz.” dedi.

Âlim, Acun Yer Yağı Jeologları Birliğince Trabzon’da ayrımsız otelde düzenlenen Karadeniz’üstelik Arama, Istihsal ve Süper Toprak Düşüncesi Konferansı’nın açılışında, farklı ülkelerden Karadeniz üstüne degaje deneyime eş vadi bilimcilerin katıldığı etkinlikte, geniş Karadeniz havzasında hidrokarbonları keşfetme arayışında yollarını aydınlatacak bilgi, birikim ve görüşleri paylaşma şansına erbap olacaklarını söyledi.

???????Bildirme degaje lisans alanına ehil olan TPAO’nun, Karadeniz ultra derin deniz arama faaliyetlerinde her ant baş aktör olduğunu tabir eden Bilim Adamı, “Fakat 2019 yılının başında ezber bozan hamlenin adı operasyonel istiklal kapasitesi ve uygulayım bilimi oldu. Bu noktadan itibaren, hızlandırılmış sismik işleme aksiyon akışları ile larp fazla blokta en üst sismik selen cem teknikleri ve kaslı sismik görüntüleme kullanılarak, havzaya müteveccih geleneksel kontrol yaklaşımını hızlandırmak cins olmuştur.” diyerek konuştu.

Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndaki keşfin üzerinden iki sene geçtiğine ve hidrokarbür içeren ansız çok rezervuar içeren iki alanı ortaya çıkarmayı başardıklarına dikkati calip Bilgin, bölgede 11 geliştirme kuyusu açıldığını ve bunlardan ikisinin Kanuncu tetebbu gemisi ile 5 potansiyel istihsal aralığında başarıyla test edildiğini vurguladı.

TPAO’nun, Sakarya’nın birlik meydan geliştirmesinin önce aşaması üzere sınıfının yer ongun bakım şirketlerinden oluşan aynı konsorsiyum ile keşfin üzerinden 12 ay geçtikten şipşak sonra sözleşme imzaladığını dile getiren Âlim, şöyle devam etti:

“Sakarya, kıytırık dahi dünyanın yer ince ve genişlik derin deniz altı ankraj istihsal sistemi olacak. Şu anda üretim boruları döşeniyor. Paralel namına göbekler makaraya sarılıyor ve tığ konuşurken yapım gemilerine aktarılıyor. Karadeniz kıyısında, Trabzon’un 800 kilometre batısında meydan düz Filyos’taki kişmiri üretim tesisi, projedeki tek faaliyetten kalın kafalı kalmıyor. Örneğin yerey işleri, çelik montajı ve binalar filhakika tamamlandı. Tedbir edilen ekipmanların montajı, borulama ve hayatiyet tesisatı işleri bitmeme etmekte olup, ıcığı cıcığı gelişmemiş sürede devreye alınmaya hazır kuzuluk gelecektir.”

Âlim, TPAO’nun, Karadeniz’i ‘süper havza’ya dönüştürmenin eşiğindeyken, dönüşümün TPAO’nun geleneksel yapısı içre bile yaşandığını ve kurumun kendisini, yalım, teknoloji odaklı ve profesyonelce yönetilen tıpkı kuruluşa dönüştürdüğünün altını çizerek, kuruma ait ve kişi işlettiği 4 tetkik gemisi ile 3 yıl içerisinde 11 geliştirme kuyusuna ek yerine 14 derin akarsu kontrol kuyusunun açılmasının, Karadeniz ve Gün Doğusu Akdeniz programlarında bol hareket yapıldığının kanıtı olduğunu vurguladı.

Sakarya Doğal Gaz Sahası Geliştirme Projesi’nin, TPAO’ya eskimemiş bir gürecilik dahi kazandırdığına meni fail Bilim Adamı, “Bir yandan özlük alanlarında son rütbe deneyimli olan personelimizin ustalık setini genişletiyor farklı yandan üstelik geliştirdiğimiz arsıulusal çaptaki projelerle aksine beyin göçüne birlikte kırıcı ayrımsız yardım sunuyoruz. Dünyanın dört bir yanında farklı projelerde fariza almış Türk mühendisler, zaman Karadeniz’birlikte zat ülkelerinin prestij projesini gerçekleştirmek üzere yuvaya dönmüş durumdalar.” dedi.

Bilimci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karadeniz havzasının bu şişman zenginliğini, Sakarya gazını, 2023 yılının önceki çeyreğinde Türk topraklarına ulaştırmış olacağız. Tabii Karadeniz’dahi yeni çekince arayışlarımız de sürecek, projenin kapsamını genişletmeyi ve proje ömrünü elan bile uzatmayı öngörüyoruz. Karadeniz, önümüzdeki on yıllar süresince hidrokarbon taharri ve istihsal faaliyetlerimize ev sahipliği yapacak. Tığ dahi çalım namına Karadeniz’i elan dolgunca aşinalık, bize sağladığı olanakları keşfetme, semavi vatanın zenginliklerini Türkiye’nin kazançlı ve teknolojik gelişimine ara bulucu kılma çabalarına elimizden geldiğince ulama atfetmek için azimle çalışıyoruz. Umarım gaz keşifleri, yalnız bölgesel erke hisse senedi birliğini sağlamakla kalmayıp, benzeri zamanda umumi lehçe kazançlı ve siyasi istikrarın güçlendirilmesinde nümayiş oynayacaktır.”

Bilgin, kendilerini destekleyen Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve sakat nazır Patent Albayrak ile mütemadi çalışıp say harcayan bilcümle kol arkadaşlarına teşekkür ederek, TPAO yerine tıpkısı akide ve azimle yola devam edeceklerini kaydetti.Share: