Karadeniz’de pelit bereketi: 3 tanesi 100 TL

Kargaşa’nun Fatsa ilçesinde balıkçılar yüzlerce sandık palamutla limana dönerken, bereketli av hem balıkçıların hem üstelik tüketicilerin yüzünü güldürdü.

Karadeniz’üstelik yeni av sezonunun 1 Eylül’bile başlamasıyla “Vira Bismillah” diye denize açılan balıkçıların yüzünü palamut güldürdü. İstanbul ilkin başlamak üzere balıkçıların bakir adresi Ordu ve Samsun açıkları olurken, tutulan palamutlar kasalanarak kamyonla Türkiye’nin muhtelif illerine gönderiliyor.

Son yılların en artımlı avlarını gerçekleştirdiklerini belirten balıkçılar, orak ayı aylarında palamudun büyüğü olan torik balığının Karadeniz Bölgesi’ne girerek doğumunu gerçekleştirdiklerini soylediler. Denizin ısısı ve hareketi ile bu sene mayanın tuttuğunu anlatım fail balıkçılar balık burulmak üzere gelişigüzel dönme denize çıktıklarını soylediler.

Sezondan mutlu olduklarını ve 3 adet pelit balığını 100 TL’ye sattıklarını ifade eden Fatsalı balıkçı Mantalite Aygün, “Denizde mübarek bereket yaşanıyor. Balık haddinden fazla çıkınca gerek istemez fiyatlara yansıyor. Bizler de kampanya yaparak 3 adet palamutu 100 TL’den satıyoruz. Vatandaşlar kampanyamıza şişman deste gösteriyor” dedi.

Tezgahında arz çok palamut balığına arzu olduğunu söyleyen balıkçı Yusuf Aktaş ise, “Palamut balığına temenni var ve fiyatları bile epey çokça uygun. Bu yıl palamudun bereketli olması fiyatların bu şekilde uygun olmasını sağladı. Vatandaşlar bile haddinden fazla memnun” dedi.

Vatandaşlar ise fiyatlardan mutlu olduklarını ifade ettiler. – KARGAŞA

Share: