Karadeniz’de son 2 ayda yağışlar, geçen yıla bakarak yüzdelik 58 azaldı

TOPTAN ısınmanın etkileriyle yağmur rejiminin değiştiği Gün Doğusu Karadeniz’dahi, haziranda 109,4 kilogram yağış ile sonuç 90 yılın yağış rekoru kırılırken, izlem eden aylar ise yağışsız geçti. Meteorolojik verilere bakarak, güzeşte sene temmuz ve ağustos ayları ile bu senenin ayrımsız dönemlerinde ortalama yüzdelik 58 henüz az yağış dolayısıyla bölgede su kaynakları bile azaldı. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Bu sene Karadeniz’bile çok aşkın baskın olmaması, haddinden fazla üzücü konvektif gök patırtılı sağanak yağışların teferruatlı süre ve art arda olmamasından kaynaklanıyor” dedi.

Küresel ısınmanın etkileriyle Gün Doğusu Karadeniz Bölgesi’nde sonuç aylarda azalan yağışlar, susuzluk tehlikesini üstelik beraberinde getirdi. Şarki Karadeniz’bile, haziranda 109,4 kilogram yağmur ile sonuç 90 yılın yağmur rekoru kırılırken, strateji fail aylar ise yağışsız geçti. Meteorolojik verilere bakarak, geçen sene orak ayı ve ağustos ayları ile bu senenin ayrımsız dönemlerinde sayı farkı yüzde 58 elan beş altı yağışın düştüğü bölgede, kaynakları kurumaya başlayan içme suyunda güçlük yaşanması riski ortaya çıktı. Bölgede yağışların yeryüzü aşkın etkilediği Ordu’üstelik, orak ayı ayında 11 ilçedeki 336 noktada heyelan ve toprak kayması yaşandı. Ağustos ayında ise Rize’nin Aksata ilçesinde, Artvin’bile merkeze sınırlanmış Beyaz Zehir köyünde, Giresun’un Keşap ilçesinde hasis yetenekli yeğin ve heyelanlar meydana geldi.

‘KONVEKTİF YAĞIŞLAR PEŞ PEŞE OLMADI’İstanbul Beceri Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Kürsü Başkanı, Facia Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, baskın ve kuraklığın yevmiye değil lüks meteorolojik ahval olduğunu söyledi. Kadıoğlu, bu olayların seçkin zaman olmasının beklenmediğini kaydederek, şunları söyledi:  “Maatteessüf değme yağmurda dominant uyarısı verir olduk çünkü dere yataklarında çokça çok falsolu ve kural dışı iskân var. Bu yıl Karadeniz’bile çok çok dominant olmaması, haddinden fazla keskin konvektif gök gürültülü bora yağışların ince süre ve art arda olmamasından kaynaklanıyor. Kimi Vakit biraz aktarılma baran yağar, yerey ve dereler suya doyar. Bunun peşine mevrut haddinden fazla kuvvetli sağanak yağışta bundan sonra suyu yer ve dereler tutmaz, taşmaya başlar. Hakeza şerait üst üste geldiği ahit öz yataklarında akarsu genleşip taşar. Öz yatağında vesile, çatı öğün varsa bunlar dahi uymazlık görür. Müfrit albeni şartlarını sunma az 500 yılda yağabilecek bildirme elem yağışı fikren evlerimiz yerleştirmemiz, köprülerimizi ve yollarımızı yapmamız lazım. Bunları ezbere yaptığımız zaman bildirme âdeta yağışlarda bile art arda ve daim yağdığı ahit sel tehlikesi oluyor. Bu üstelik normal değil. Bundan Sonra yağmur tahmini uyarısından artış dominant tahmini oluyor. Değme baran başat, seçkin sıkıntı tıpkısı afete dönüşüyor. Bu birlikte doğru tıpkısı husus değil. Bu dahi yerleşimden kaynaklı bir kapsam.”‘YAĞIŞSIZ PERİYOT KURAKLIĞA DÖNÜŞTÜ’

Doğu Karadeniz’dahi bu yıl haddinden fazla fazla kar yağışı olduğunu ve ilkbaharda derelerin coştuğunu nâkil Prof. Dr. Kadıoğlu, “Bu yıl Karadeniz’e çokça kar yağdı. Kayran altı suları olmayan yer örtüsü güdük de olsa suyla beslendi. O yüzden ilkbaharda dereler gürül gürül akıyordu, bir ara sular çokça kuvvetliydi amma kıytırık, gelişmemiş tıpkısı kurak devir, yağışsız periyotta bir anda Karadeniz’de durumu kuraklığa dönüştürdü. Şu anda fındığını zayıflatmak isteyenler bu işe seviniyor. Hiçbir devir gelgel herkesi memnun etmez. Şu anda kurak periyotta coşkunluk, kıtlık var amma ayrımsız yandan insanlar fındığını kurutabiliyor. Öyle tıpkısı pozitif tarafı var” diye konuştu.

Share: